Slovenské elektrárne upozorňujú, že nová vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví môže spôsobiť odstavenie Tepelnej elektrárne vo Vojanoch a prepustenie stoviek zamestnancov. Vďaka úradu by mali mať ľudia a firmy lacnejšiu elektrinu, no na druhej strane sa zvýšia náklady elektrární o 15 miliónov ročne. Odborári ani ministerstvo hospodárstva zatiaľ situáciu nevnímajú dramaticky.
VOJANY. Slovenské elektrárne, a. s., ktorých väčšinovým vlastníkom je taliansky Enel, ohlásili, že zatvoria východoslovenskú tepelnú elektráreň Vojany, ktorá zamestnáva približne 300 ľudí.
Príčinu treba hľadať v novej vyhláške Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Vďaka nemu síce budú mať ľudia a firmy lacnejšiu elektrinu, no na druhej strane sa zvýšia náklady elektrární o 15 miliónov ročne. A to cez vyššie náklady za výrobu elektriny.
„Dopad na Slovensko by bol taký, že by museli byť odstavené Vojany a im podobné,“ uviedli Slovenské elektrárne vo svojej pripomienke k vyhláške úradu, informoval portál hnonline.sk.
Ministerstvo: Vyhláška nie je hlavný problém
Hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurkovič vysvetlil, že samotná vyhláška nepredstavuje problém, ktorý by mal spustiť prepúšťanie a zatvorenie Vojan tak, ako to deklarujú elektrárne.
Problémy elektrárne sú podľa hovorcu spojené nielen s novými poplatkami, ale aj s nízkou cenou energie na burze. Ceny by tak mali byť zatlačené smerom nadol a náklady za zníženie sieťových poplatkov by prevzali výrobcovia. Takýto postup povoľuje aj Európska komisia.
Odborári sú zatiaľ pokojní
Predseda Energeticko-chemického odborového zväzu Juraj Blahák vysvetlil, že odborári situáciu v Slovenských elektrárňach pozorne sledujú. Zatiaľ by ju nevnímal dramaticky. Dodal, že firmy sa často podobnými vyhrážkami snažia získať rôzne ústupky od vlády a štátu.
„Celková situácia okolo energetiky na Slovenku začína byť zvláštna. Vyvolá to aspoň na seriózne rokovania medzi štátom a vlastníkom. Ale nemyslím si, že to bude až také horúce,“ povedal odborár na margo možného zatvorenia elektrárne Vojany.
K hromadnému prepúšťaniu by podľa neho nemalo dôjsť. „Myslím si, že skôr nie,“ povedal.
Odborár zdôraznil, že Slovenské elektrárne investovali vo Vojanoch do úprav a výstavby nových technologických zariadení na spaľovanie biomasy nemalé peniaze.
„Pochybujem, že sa toho teraz len tak ľahko vzdajú,“ uviedol.
Slovenské elektrárne sa do skončenia našej uzávierky k tejto téme nevyjadrili.
Vo Vojanoch Investovali 1,9 milióna eur
Do úpravy a výstavby nových technologických zariadení na spaľovanie biomasy v elektrárni Vojany investovali nedávno Slovenské elektrárne 1,9 milióna eur.
Spoluspaľovaním biomasy a spustením obnoveného piateho bloku sa v Tepelnej elektrárni Vojany výrazne zvýšil podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny. Piaty blok elektrárne spáli denne 400 ton biomasy.
Väčšina biomasy je od domácich dodávateľov, časť dovážajú z Maďarska a Ukrajiny. Elektráreň ďalším zvyšovaním objemu spaľovanej biomasy vytvorila impulz pre rozvoj pestovania rýchlorastúcich drevín v regióne východného Slovenska.
Pri využití prístupných dvoch až tritisíc hektárov pôdy v 50-kilometrovom okruhu Vojan môžu regionálni pestovatelia dopestovať v trojročnom cykle približne 150-tisíc ton štiepky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín