Vlastníkom vínnych pivníc v Malej Tŕni v okrese Trebišov zaplavuje pivnice povrchová voda. Boja sa, že ak sa problém neodstráni, pivnice sa časom preboria.
MALÁ TŔŇA. Vínne pivnice sú turistickým magnetom Tokajskej oblasti. Po stáročia sa dedia z generácie na generáciu. V posledných rokoch niektorí vlastníci bojujú o ich budúcnosť.
Vínne pivnice priamo v Malej Tŕni pochádzajú zo 14. až 16. storočia. Portály sú na rovine, pivnice sú 16 až 27 metrov pod úrovňou zeme. Z jedného sa vchádza do šiestich- siedmich pivníc.
„S vodou sme tu problémy nemali. Všetko ale zmenilo prepadnutie cesty zhruba pred desiatimi rokmi. A potom povodeň v roku 2010,“ povedali nám vlastníci. Požiadali o anonymitu.
Vysvetlili, že v roku 2010 sa prepadol vodojem pod cestou a pivnice zaliala voda. Po povodni sa v obci prepadla aj cesta III. triedy.
V jej okolí, no pod zemou, je sieť vínnych pivníc, ktoré patria rôznym vlastníkom. Tých v zime koncom minulého roku prekvapil na tejto ceste pracovný ruch.
Hoci Správa ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) do cestných žľabov investovala viac ako 30-tisíc eur, podľa vlastníkov pivníc to malo zlý výsledok.
Tvrdia, že hoci od povodne v roku 2010 v pivniciach vodu nemali, objavila sa tam v jari tohto roku. „Škody sme počítali v stovkách eur,“ povedali.
Geológov obišli
„Vo februári a marci, keď sa topil sneh, sa nám začala liať voda a bahno dolu schodmi do pivníc. V niektorých jej bolo až po pás,“ popísali. Podľa nich šlo o povrchovú vodu, ktorá zo širokého okolia kvôli spádu pretekala aj cez cestu.
„Voda steká do malej šachty, ktorá ju všetku nedokáže odviesť. Preto presakuje do zeme. Vetrákmi a tektonickými zlomami sa leje aj na schody a odtiaľ zalieva pivnice,“ popísali vlastníci.
„Pri prípravách projektu nás nekontaktovali. Nikto nerobil geologický prieskum. Nikto sa nás nepýtal, kade pivnice vedú, nemohli sme sa vyjadriť k navrhovaným technickým riešeniam,“ zdôraznili.
Starostka obce Monika Rakacká (Smer) uviedla, že s vlastníkmi rokovala hneď po povodni v roku 2010.
Chceli vraj cestu preložiť, alebo aspoň spevniť jej povrch. Problém podľa nej pravidelne rozoberali aj obecní poslanci.
Zuzana Bobriková, hovorkyňa KSK potvrdila, že geologický prieskum sa nekonal: „O okolí cesty pod jej úrovňou pri príprave projektu informovala pani starostka.“
Odkiaľ čerpala údaje o tom, ako to vyzerá pod zemou, nám Rakacká nepovedala. Podľa vlastníkov ani nemohla: „Kompletné mapy tunajších tokajských pivníc totiž neexistujú.“
Vlastníci: Nedokončené dielo
Bobriková uviedla, že keďže o blízkosti pivníc SC KSK vedela, o príprave projektu rokovali so starostkou. „Mohli sa opýtať aj na naše názory,“ myslia si vlastníci.
Zákazku opravy cesty získala Stavpex, s. r. o. Tá podľa zmluvy vypracovala aj zjednodušenú projektovú dokumentáciu. „Ani zo Stavpexu nás neoslovili,“ povedali vlastníci.
Bobriková uviedla, že počas príprav stavby mali k riešeniu výhrady pamiatkari, a preto museli pristúpiť k zmenám.
Popísala, že stavbou vodu z vozovky odviedli do cestnej priekopy a odtiaľ cez priepust do vybetónovaných šachiet. Odtiaľ voda steká prepadom do priekopy v súbehu s cestou III. triedy.
„Realita je ale iná,“ tvrdia vlastníci. „Je to neukončené dielo. Stavbári úplne presmerovali cestné priekopy. Dielo ukončili priepustom, ktorý neústi do žiadnej priekopy ani žľabu a v súčasnosti plní funkciu trativodu. Cestári na naše zhrozenie nelogicky presmerovali priekopy smerom k našim tokajským pivniciam.“
Reklamácia?
Podľa vlastníkov by mala SC KSK stavbu reklamovať. V záruke je 60 mesiacov. Aj keď nás zaujímalo, či si SC KSK reklamáciu uplatní, Bobriková na túto otázku nereagovala.
Majitelia tokajských pivníc považujú za najlepšie riešenie vypracovanie veľkého projektu na odvádzanie dažďovej vody z celej oblasti tokajských pivníc.
„Dažďovú vodu treba pri stekaní z okolitých kopcov správne usmerniť. Takýto projekt by mal kraj financovať z eurofondov. Ak sa to nechá tak, problémy s vodou sa budú opakovať nielen na jar, ale aj pri búrkach a bleskových povodniach. Potom bude už len otázkou času, kedy voda zničí steny pivníc, nastanú závaly a bude po tokajských pivniciach,“ obávajú sa vlastníci.
Nejde o maličkosť. Podľa vlastníkov voda v niektorých pivniciach siahala až po pás. Boja sa o statiku.
Majitelia pivníc si myslia, že stavbu treba reklamovať,
pretože dielo nie je úplné a odvod povrchovej vody nie je domyslený.
Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín