Ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat riešia v posledných dňoch viacero oznámení, kde ich Zemplínčania upozorňujú na hady, ktoré sa objavili v blízkosti ich domov. Vo väčšine prípadov ľudia panikária a alarmujú ochranárov zbytočne. V domoch alebo na záhradách nachádzajú po príchode len neškodné užovky stromové alebo obojkové.
MICHALOVCE. Zoologička Zuzana Argalášová z CHKO Vihorlat potvrdila, že v poslednom čase sa vyskytli aj prípady, keď sa had doplazil až do domu.
„Alebo nám ľudia píšu, čo majú robiť, ak majú plazy na dvore,“ uviedla zoologička.
Od ochranárov dokonca chcú radu, ako sa zbaviť týchto živočíchov, prípadne ako ich odohnať a ako zabezpečiť, aby sa na dvore nezdržiavali.
Ochranári upozorňujú, že všetky naše plazy sú zákonom chránené a ich odchytenie alebo zabitie je porušením zákona.
Ochranári: Ľudia zbytočne panikária
Ľudia majú z hadov často panický strach a považujú ich za nepríjemných votrelcov aj na základe rôznych povier a mylných informácii.
„Tie však nie sú pravdivé a, žiaľ, prispievajú k tomu, že sa stávajú častým terčom útokov ľudí, ktorí sa s ním v prírode, na záhradách či poliach stretávajú. Je to však veľká chyba, lebo tento druh živočícha významne znižuje počty hlodavcov,“ vysvetlila ochranárka.
„Chápem všetkých, že plazy nie sú veľmi vábna skupina živočíchov, ale vo všetkých prípadoch ľudia zbytočne spanikária. Všetky tieto živočíchy majú svoj význam a miesto v ekosystéme. Aj napriek tomu, že naše hady sa snažia pri stretnutí ujsť, býva pravidlom, že ľudia reagujú často násilne,“ priblížila zoologička.
Vysvetlila, že had zaútočí zvyčajne vtedy, ak je vyľakaný, vystresovaný, bráni si hniezdo s mladými. „Nestriehne na nás cielene, had nikdy človeka neprenasleduje.“
Vždy to boli užovky
Argalášová potvrdila, že vo všetkých ohlásených prípadoch nešlo o nebezpečné jedovaté hady. „Vždy to zatiaľ bola len užovka obojková alebo užovka stromová. Pri stretnutí s týmito plazmi platí rovnaká zásada ako pri iných. Pokochať sa a ísť ďalej,“ zdôraznila Argalášová.
Vysvetlila, že užovka obojková patrí k najbežnejším druhom plazov na Slovensku. Má žlté až oranžové polmesiačiky za ušami. Jej najčastejšou potravou sú žaby, obojživelníky a ryby.
Užovka stromová je zasa štíhly had s malou úzkou hlavou, štíhlym telom a dlhým chvostom. Bežne dorastá do dĺžky viac ako 1,5 metra.
„Jej užitočnosť spočíva vo výraznom redukovaní počtu hlodavcov. V prípade ohrozenia znehybnie. Ak takto neunikne pozornosti, snaží sa uniknúť do bezpečia. Keď je zahnaná do kúta a nemá kam utiecť, stočí sa do esovitej polohy a robí výpady na útočníka. Jej uhryznutie je neškodné, keďže nie je jedovatá,“ objasnila ochranárka.
Zatvárajte dvere. Na okná dajte sieťky
Ak chcú ľudia zabrániť vniknutiu hada do ich domu, lepšie by si mali zabezpečiť dom.
„Na oknách je vhodné mať sitá a dvere za sebou zatvárať. Pokiaľ však majú nepokosenú záhradu alebo v dome veľa myší, tak nech rátajú s tým, že tieto živočíchy tam nachádzajú vhodné prostredie pre svoju existenciu a len veľmi ťažko sa im bude odtiaľ odchádzať,“ doplnila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín