Agentúrny článok sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
V stredu popoludní zachránili nadstrážmajster Matej Goža a podpráporčík Miloš Vasiľko z oddelenia hraničnej kontroly Policajného zboru Vyšné Nemecké život 34-ročnému mužovi z obce Záhor v okrese Sobrance.
ZÁHOR. Obyvatelia obce Záhor si letné horúčavy spríjemňujú kúpaním v rieke Uh pri obci. Miestni tu majú svoje obľúbené miesto. A práve tam na jedného z nich v stredu číhalo nebezpečenstvo.
„Je to miesto, kde sa chodia ľudia kúpať. Miroslav spomínal, že tam chodí tiež. V stredu tam nebol sám, boli tam chlapci. Vraj si na vŕbu zaviazali lano a skákali odtiaľ do vody. Podľa všetkého skočil tak nešťastne, že si pritom udrel hlavu, lebo na mieste, kde dopadol, bolo niečo okolo 30- 40 centimetrov vody. Chlapci si nevšimli, že sa nevynoril,“ povedal na margo stredajšieho nešťastia Michal Šabák (nez.), starosta obce Záhor v okrese Sobrance.
Po niekoľkých minútach mládež na brehu zistila, že Miroslav z vody nevyšiel a nevideli ho ani vo vode.
„Hliadkovali sme s kolegom asi pol kilometra od toho miesta. Pribehol k nám muž zo Záhora. Kričal, že prúd rieky smerom k nám unáša topiaceho sa muža. Vraj zbadali vo vode už len jeho ruku,“ popísal rozhodujúce momenty podpráporčík Miloš Vasiľko.
V poslednej chvíli
„Silný prúd rieky ho unášal smerom k nám. Vyzliekol som sa, skočil do vody a začal plávať proti prúdu, aby som tak na telo rýchlejšie natrafil,“ povedal Vasiľko.
Medzitým Goža nasadol do auta a dostal sa s ním na druhý breh. Spolu so Záhorčanom ešte po ceste alarmovali záchranárov.
Z druhého brehu zbadali vo vode Mirovo nehybné telo.
„Videl som, že ho obaja vyťahujú z vody. To miesto bolo ale odo mňa ďaleko. Prúd bol veľmi silný a asi by som to k nim kvôli tomu vo vode nezvládol. Vyšiel som na breh a utekal som im na pomoc,“ povedal Vasiľko.
„Muž bol v bezvedomí, no chrčal. Okamžite som ho dal do stabilizačnej polohy a začal mu poskytovať prvú pomoc,“ povedal Goža.
„Bol som len v spodnej bielizni. Behal som po brehu, na ktorom rastie boľševník obrovský. Nedalo sa mu uhnúť. Bolo to, akoby som bežal nahý po žihľave,“ priblížil Vasiľko.
Ilustračné foto: TASR/Dušan Hein
Miro je z najhoršieho von, Vasiľko má problémy
„Asi už po 5 minútach prišli na miesto záchranári. Museli byť niekde nablízku,“ povedal Vasiľko.
„Pacienta sme prijali v Nemocnici Š. Kukuru v Michalovciach v stredu o 18.10 hod. v bezvedomí v stave po topení,“ povedala Zuzana Gajdošíková, hovorkyňa spoločnosti Svet zdravia.
„Pacient bol uvedený do umelého spánku a napojený na pľúcnu ventiláciu. V súčasnosti je jeho stav stabilizovaný a začína sa postupne preberať,“ dodala.
„Keď som s kolegom odchádzal od rieky, všimol som si, že celé telo má červené. Sťažoval sa, že sa mu točí hlava,“ povedal Goža.
Vasiľko potvrdil, že to bolo následkom popŕhlenia boľševníkom. Spôsobil mu fľaky a vyrážky, ktoré ho na slnku pália.
V stredu večer ho ošetrili v nemocnici v Sobranciach, vo štvrtok ráno musel lekárov vyhľadať znovu. „Mám popŕhlený hrudník, nohy a ruky. Hľadal som o boľševníku informácie na internete. Nepotešili ma. Je to jedovatá rastlina a zasiahnutie ňou má veľa následkov. No ale snáď sa z toho vylížem,“ povedal.
Zachránili mu život
O hrdinskom čine hraničných policajtov informovala Agnesa Kopernická, hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance.
Nadstrážmajster Goža, má 32 rokov a policajtom je štvrtý rok.
Podpráporčík Vasiľko má 29 rokov a policajtom je ôsmy rok.
Obaja svoj čin pokladajú za samozrejmosť s tým, že rovnako by reagovali aj v budúcnosti. Potvrdili, že doteraz sa vo výkone služby s podobným prípadom nestreli a rovnako tak nezachraňovali ešte nikomu život ani v súkromí.
Podľa nášho zdroja z obce Záhor, ak by Miroslava nevytiahli na breh a jeho telo by ďalej unášal prúd, stratil by tak definitívne aj tú najmenšiu šancu na život.
Fakty
Boľševník obrovský je nebezpečný
Podľa dostupných informácií šťava z byľov a listov boľševníka obsahuje látky, ktoré v tme len dráždia kožu. Na dennom svetle ale spôsobujú ťažké poleptanie a spľuzgiernatenie pokožky.
Fototoxické reakcie, ktoré sú príčinou následných problémov, sa aktivujú obvykle po 15 minútach osvetlenia.
Zápalové zranenia sa objavujú po asi 24 hodinách. Sú veľmi bolestivé a veľmi ťažko sa hoja. Účinok rastlinných štiav ďalej zvyšuje teplo a vlhkosť.
Ich pozostatky, ako sú pigmentácia a jazvy, zostávajú viditeľné prinajmenšom celé mesiace, niekedy sa objavujú dlhodobejšie následky v podobe vyššej citlivosti poranených miest na UV žiarenie, ktoré trvajú až niekoľko rokov.
kor, foto: wikipedia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín