Tisícky zamestnaných ľudí sa v týchto dňoch v tropických horúčavách potia nielen v neklimatizovaných kanceláriách, ale pracujú aj v teréne, napríklad na stavbách.
ZEMPLÍN. Aj v týchto extrémnych horúčavách platí, že za bezpečnosť a zdravie zamestnancov zodpovedá zamestnávateľ. Ten musí zabezpečiť vhodné pracovné podmienky na ochranu zdravia zamestnancov.
Na podmienky na pracoviskách z pohľadu vhodnej teploty dozerajú nielen inšpektoráty práce, ale aj regionálne úrady verejného zdravotníctva.
„Zamestnávateľ musí bezplatne zabezpečiť zamestnancom pitný režim. Na zabezpečenie pitného režimu pre zamestnancov vo väčšine prípadov postačuje napríklad aj prístup k bežnej pitnej vode z verejnej vodovodnej siete na mieste výkonu práce,“ informovala Slavěna Vorobeľová, hovorkyňa Národného inšpektorátu práce.
Dodala, že v odôvodnených prípadoch, napr. na pracoviskách, kde je tepelná záťaž spôsobená technológiou alebo pri dlhodobej práci na vonkajšom pracovisku počas mimoriadne teplých dní, má zamestnávateľ poskytovať navyše aj nápoje, prostredníctvom ktorých sa dopĺňajú aj minerálne látky stratené potením.
„Okrem pitného režimu by mal zamestnávateľ v čase horúčav pristúpiť aj k technickým alebo organizačným opatreniam. K technickým patrí napríklad vzduchotechnika, zatienenie okien, vetranie či klimatizácia. K organizačným úprava pracovného času, napríklad posunutie začiatku pracovnej doby na skoršie ranné hodiny, zaraďovanie prestávok, prípadne skrátenie pracovnej doby,“ uzavrela Vorobelová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín