MICHALOVCE. Zemplínska šírava je 12. najväčšia jazerná plocha v Európe. Vybudovaná bola za účelom protipovodňovej ochrany v 60. rokoch minulého storočia. V tejto súvislosti má dokonca medzinárodný význam.
"V súčasnosti plní Zemplínska šírava významnú funkciu v oblasti protipovodňovej ochrany. V súčinnosti s poldrom Beša výraznou mierou prispieva k protipovodňovej ochrane Východoslovenskej nížiny s dopadom aj na Maďarsko. Na základe bilaterálnej medzinárodnej dohody je potrebné dodržiavať maximálny dohodnutý povodňový prietok v hraničnom profile medzi oboma krajinami," uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno.
Nádrž je podľa jeho slov napájaná prevažne vodou z rieky Laborec cez prívodný kanál, ďalej ju zásobujú potoky hornej časti povodia Čiernej vody Turanský, Viniansky, Kalužský, Klokočovský, Myslina, Kusínsky, Jovsanský a Porubský.
Zachytávanie vody je prevenciou pred povodňami, no priehrada slúži aj energetikom. "V závislosti od potreby Elektrárne Vojany naďalej zabezpečuje nadlepšovanie prietokov Laborca v profile Vojany pre chladenie blokov elektrárne," vysvetlil Krno.
Rekreácia aj ochrana vtáctva
Zemplínska šírava je známou turistickou destináciou. Na jej brehoch sa nachádza sedem rekreačných stredísk - Biela hora, Hôrka, Medvedia hora, Kaluža, Kamenec, Klokočov a Paľkov, medzi ktorými premáva v sezóne výletná loď.
Počas leta sa v nich konajú rôzne kultúrne a športové podujatia. Priehradu majú v obľube rekreanti, ale aj turisti, vďaka neďalekému pohoriu Vihorlat.
Zvyknú sa tu však zastavovať aj milovníci dobrého vína. Prvé písomné zmienky o miestnej vinohradníckej tradícii pochádzajú z 13. storočia.
"Východná časť Zemplínskej šíravy, približne pätina jej plochy, je zároveň chránenou ornitologickou rezerváciou. Žije tu takmer sto druhov vodného vtáctva, z ktorých mnohé patria medzi vzácne a ohrozené druhy. Tiež je tu možné naraziť na ojedinelý druh vodnej korytnačky, ktorá je zákonom chránená," doplnil Krno.
Zemplínska šírava má najväčší retenčný objem a 2. najväčšiu zátopovú plochu z vodných nádrží na Slovensku.
Vodná plocha je dlhá maximálne 11 a široká štyri kilometre. Hladina šíravy dosahuje na najhlbšom mieste výšku 14 metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín