Záchranári ho použijú pri odstraňovaní včelích rojov, ktoré môžu ohroziť najmä deti v blízkosti materských a základných škôl.
MICHALOVCE. Záchranári z Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Michalovciach asistujú pri odstraňovaní včelích rojov približne štyrikrát v roku. Roje včiel sa objavujú práve v mesiacoch máj a jún.
Počas rojenia sa včely rozmnožujú, vyletujú z úľa a potom sa často usídľujú na frekventovaných miestach.
Riaditeľ HaZZ v Michalovciach Martin Tejgi vysvetlil, že odstraňovanie včelích rojov nepatrí do štandardnej pracovnej náplne záchranárov a zasahujú, iba ak je to naozaj nevyhnutné.
Ide prevažne o roje, ktoré sa usídlili v blízkosti škôl, autobusovej alebo železničnej stanice a v nemocnici.
Vlani michalovskí hasiči likvidovali roje včiel aj na sídliskách. Pri ich odstraňovaní často asistujú aj mestskí policajti a pracovníci Technických a záhradníckych služieb.
Roj by ste nemali dráždiť
Minulý rok v priebehu štrnástich dní odstránili až päť rojov. Včely sa usídlili pri železničnej stanici, na stene budovy infekčného oddelenia v areáli michalovskej nemocnice, pri obytnom dome na ulici Nad Laborcom a na ulici Terézie Vansovej.
Jeden roj odstraňovali aj na strome na Okružnej ulici v blízkosti základnej školy a sedemposchodového obytného domu.
Včelári upozorňujú ľudí, aby sa rojom radšej vyhli a nesnažili sa ich likvidovať alebo vyháňať na vlastnú päsť.
Podľa včelárov roj štandardne nie je nebezpečný, ale môže agresívne zareagovať na prudké pohyby alebo vibrácie v jeho blízkosti.
Ľudia by nemali včely dráždiť, do roja šťuchať palicou, alebo doň hádzať kamene.
Včely po odchyte premiestnia na karanténne miesto. Napríklad do lesa alebo prázdneho úľa na opustenom mieste. Ak sú včely zdravé, prevezme si ich potom včelár, ktorý o ne prejaví záujem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín