Mesto musí zaplatiť vyše 1,3 milióna eur za nezaplatenú faktúru z roku 1996.
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Súdy rozhodli, mestu nepomohlo ani obrátenie sa na Najvyšší a Ústavný súd.
Primátor Kráľovského Chlmca Jozef Balog, ktorý verdikt súdov kritizuje, pripúšťa ako riešenie odpredaj mestského majetku.
Pôvodná výška spornej faktúry za stavebné práce na základnej škole bola necelých 8,2 milióna korún (270.000 eur), postupne suma narastala pre úroky. Mesto faktúru v minulosti neuznalo a usilovalo sa dokázať, že bola neoprávnená.
Okresný a krajský súd po ťahaniciach však rozhodli v jeho neprospech, už vlani v lete dostalo mesto oznámenie o exekúcii. Pohľadávku si voči mestu uplatňujú súkromné firmy.
Dovolanie proti verdiktu krajského súdu zamietol Najvyšší súd (NS SR). V máji tohto roku Ústavný súd zamietol ako neopodstatnenú sťažnosť mesta voči rozhodnutiu NS SR.
Primátor hovorí o fiktívnej faktúre, chce ísť do Štrasburgu
"Som absolútne sklamaný," hovorí primátor Balog. Presvedčený je, že faktúra bola fiktívna. Poukazuje pritom aj na to, že vystavená bola v poslednú možnú chvíľu, inak by bola pohľadávka premlčaná. Pri vymáhaní pohľadávky sa podľa neho tiež vyskytli viaceré nezrovnalosti a pochybnosti.
Mesto chce ísť vo veci až na európsky súd v Štrasburgu. Peniaze však musí zaplatiť, primátor nateraz nevie, z čoho. Možným je odpredaj mestského majetku, čaká sa na rokovania s exekútormi.
"Budú to veľmi ťažké časy. V takejto neistote, ako teraz, som ešte v živote nebol," dodal Balog.
O situácii tento týždeň informoval skupinu mestských poslancov. Kráľovský Chlmec sa chce v každom prípade vyhnúť nútenej správe a hľadá možnosti riešenia.
Kauza súvisí s výstavbou základnej školy, keď dodávateľom prác boli Pozemné stavby, š. p., Trebišov. V roku 1991 bol určený finančný limit na výstavbu v sume zhruba 19,5 milióna Kčs, počas roka bol znížený na 11,3 milióna Kčs.
Firma však tvrdila, že práce boli vykonané v pôvodne dohodnutej hodnote. Mesto podľa jeho vedenia však tieto práce nikdy neprevzalo a neuznalo.
Pozemné stavby Trebišov š. p. v likvidácii vystavil 30. decembra 1996 faktúru na sumu 8.189.226 Sk (271.832 eur), ktorá podľa tvrdenia neskoršieho správcu konkurznej podstaty úpadcu bola doručená na mestský úrad.
"Avšak táto faktúra nebola doručená na mestský úrad, lebo v knihe faktúr nie je evidovaná a nikto nevie preukázať jej doručenie," namieta primátor.
Pohľadávky postúpili košickým firmám
Správca konkurznej podstaty v roku 2000 vyzval mesto, aby vyrovnalo pohľadávku, mestské zastupiteľstvo však rozhodlo spor riešiť na súde. Správca následne podal žalobu, okresný súd v Trebišove začal vo veci konať v roku 2004.
O rok neskôr pohľadávku správca odpredal košickej spoločnosti K.P.KOV s. r. o. za necelých 8000 eur (240.000 Sk).
Okresný súd v Trebišove v septembri 2007 rozhodol, že mesto je povinné zaplatiť istinu so 17,6-percentným úrokom ročne a trovy konania.
Krajský súd rozsudok potvrdil.
Najvyšší súd SR v roku 2010 zrušil rozsudky a vec vrátil okresnému súdu na ďalšie konanie.
Trebišovský súd a po odvolaní krajský súd v Košiciach uznali pohľadávky s 20-percentnými úrokmi z meškania a súdnymi trovami.
Firma K.P.KOV vlani v lete mestu oznámila postúpenie pohľadávky spoločnosti košickým firmám D.S. Trade, s. r. o., a Pemi Trade, každej v rozsahu jednej tretiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín