Pod jeho rukami vznikajú z balónov farebné zvieratká, kvety, ale aj nezvyčajné predmety. Slavo kvôli svoje atypickej záľube získal prezývku Baloonman.
MICHALOVCE. Baloonman hovorí, že ak chcete z balónov vytvárať zaujímavé tvary, potrebujete na to kúsok fantázie, šikovné ruky a v neposlednom rade výkonné pľúca.
Osemnásťročný študent Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach sa začal tejto záľube naplno venovať pred dvoma rokmi. Odvtedy sa vďaka svojej šikovnosti stal žiadaným na viacerých kultúrno-spoločenských podujatiach určených hlavne pre deti.
Modelovať balóny sa naučil na internete
Baloonman žije v obci Poruba pod Vihorlatom v okrese Michalovce, ale doma sa zdržiava len málokedy. Cez týždeň študuje v Košiciach a počas víkendov nafukuje balóniky pre deti. Slavo hovorí, že sa k nafukovaniu a modelovaniu balónov dostal náhodou.
„Prvýkrát som sa s modelovaním balónov stretol na jednom dni detí v Košiciach. Veľmi sa mi to páčilo, lebo to bolo atraktívne a nezvyčajné pre deti. Neskôr ma k tomu dostala moja mladšia sestra, keď na narodeninovú oslavu kúpila tieto balóny a poprosila ma, či by som neskúsil niečo vymodelovať. A tak medzi pečením pizze, chystaním zmrzliny a iných vecí spojených s detskou oslavou som zároveň odbehoval k počítaču a podľa videí som sa učil modelovať,“ vysvetlil Slavo.
Dodal, že prvé balónové kúsky vytváral pre najbližších a známych.
„Moja rodina na to reagovala dobre, podporovali ma, dá sa povedať, že na istý čas som sa stal hlavným bavičom detí na každom rodinnom stretnutí,“ povedal s úsmevom.
Pri fúkaní je dôležitá technika, nie sila
Slavo potvrdil, že fúkanie balónikov dá poriadne zabrať. Najmä, ak za hodinu nafúknete a vymodelujete na požiadanie detí stovku balónov.
„Určite je najťažšie fúkanie, prvých pár týždňov som fúkal len pumpou. Neskôr, keď som nafúkal istý počet balónov, ma začala strašne bolieť hlava, no postupne som si zvykol, a teraz vnímam ako najhoršie to, že modelovať v sede nejde a musím niekedy aj 5 hodín vkuse stáť na jednom mieste,“ prezradil.
„Niekedy to pre mňa bola fuška, ale už som si zvykol a zistil ,že viac ide o techniku fúkania, ako o silu pľúc. Napríklad raz sa môj telocvikár snažil nafúknuť jeden z mojich balónov, ale aj keď sa snažil a bol celý červený, nepodarilo sa mu to. Zvládol to, až keď videl, ako to robím ja. Nejako nezvyčajne trénovať kvôli tomuto koníčku nezvyknem,“ povedal Slavo.
Vytvára balónové gitary aj samopaly
Počas jednej hodiny nafúkne od 70 do 80 balónov.
„Mám radšej zložitejšie predmety ako gitara, kuša alebo samopal, pretože je to vždy väčšia výzva, ako nejaký jednoduchý pes, macko alebo kvetinka,“ uviedol.
Na každý model je potrebné rôzne množstvo balónov.
„Väčšinou na akciách robím len tie najjednoduchšie z jedného balóna, ako pes, mačka, papagáj, meč, lietadlo, macko, srdce, opica alebo z dvoch kvietok, hada a koníka. Ale občas robím aj zložitejšie, napríklad gitaru zo 4 balónov, samopal z 3 alebo klobúk zo šiestich balónov,“ vysvetlil Slavo.
Na akcie pre deti má pripravenú špeciálnu zásteru, v ktorej má zastrčené stovky balónov. Vyťahuje z nej a nafukuje farebné balóniky na požiadanie detí. Slavo dodal, že sa tejto záľube plánuje venovať, kým ho to neomrzí. Zatiaľ ho teší, že deti si jeho balóniky s radosťou odnášajú domov.
Modelovanie. Z balónikov vytvára psíky, medvedíky, kvetinky, ale aj zlotejšie tvary ako gitara, kuša alebo samopal.
Foto: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín