MICHALOVCE. Bývalému dlhoročnému prezidentovi Slovenského zväzu hádzanej Pavlovi Derfényimu bola pred niekoľkými dňami udelená cena Klubu fair play Slovenského olympijského výboru za celoživotné pôsobenie v duchu fair play pri príležitosti životného jubilea 70 rokov. Pri tejto príležitosti sme mu položili niekoľko otázok.
Po dlhých rokoch prežitých v Michalovciach sa sťahujete do Prešova. Neodchádza sa Vám ťažko?
„Do Michaloviec som prišiel v roku 1961. Za päť desaťročí som intenzívne prežíval všetky zmeny mesta, tu som spoznal, ako chutí sláva aj pády. Mesto mi prirástlo k srdcu, rád sa sem budem vracať na stretnutia s priateľmi. A hoci budem už o krátky čas žiť v Prešove, viem, že každý úspech Michaloviec ma bude ďalej tešiť ako môj vlastný.“
Odchádzate z mesta, ktoré je slovenskou hádzanárskou metropolou - ako jediné má zastúpenie v mužskej aj ženskej najvyššej súťaži. A vyzerá to tak, že po Iuvente aj HC winLand siahne na medailu. Čo na to hovoríte?
„S hádzanou v Michalovciach som sa zoznamoval za bránkou, s fotoaparátom v ruke. Vo veku 27 rokov som od vtedajšieho predsedu Juraja Kríža dostal ponuku pracovať v klube Lokomotíva PS Michalovce. Popri zamestnaní som sa stal tajomníkom, dnes by sme tej pozícii hovorili manažér. Zažil som nádherné zápasy v celoštátnej lige na antuke, škvare, asfalte aj v hale. Pamätníci si iste spomínajú, že pod Vihorlatom zvádzali ťažké duely aj Dukla Praha, Baník Karviná, Škoda Plzeň, ČH Bratislava, Tatran Prešov či VSŽ Košice – kluby, ktoré mali v tom čase európske meno. Ženská hádzaná pod rukami Tomáša Jakubču naopak vtedy iba začínala. Pozrime sa dnes! Hráčky michalovskej Iuventy sú jasnou jednotkou domácej scény a historicky najúspešnejším klubom WHIL. Veľmi sa teším, že po dlhej pauze ožila aj mužská hádzaná a HC winLand má blízko k medaile. Verím, že michalovská hádzaná a jej sponzori nájdu cestu, ako zachovať svoju silu aj do budúcna.“
Vyzerá to tak, že vo WHIL, ktorej ste Vy jedným zo zakladateľov, bude v nasledujúcej sezóne hrať iba kvarteto slovenských družstiev. Situácia je z roka na rok horšia. Čo k tomu poviete?
„Po založení WHIL mali slovenské celky výraznú prevahu, dnes je karta obrátená. V Česku do klubov vstúpili noví silní sponzori, u nás nastal opačný trend. Treba ho zvrátiť, aby za riekou Morava mali dôvod na pokračovanie súťaže. Pomôžu viac samosprávy? Aktivizuje sa zväz? Zmení sa štátna podpora športu? Uvidíme. Na významné zápasy Iuventy vždy rád pricestujem, jej dominancia ma teší, výkonnostná medzera za ňou nie. Diskutovaný vstup ukrajinského Užhorodu do súťaže by bol jej oživením, precedens existuje, prvý ročník hralo legendárne rakúske Hypo. Nerieši to však problém slovenskej klubovej špičky, ktorá je extrémne úzka.“
Čo plánujete robiť v blízkej budúcnosti?
„S veľkou radosťou som v Prešove prijal ponuku organizačného výboru na zapojenie sa do príprav 19. ročníka medzinárodného turnaja v plážovej hádzanej, ako predpremiéry okrúhleho 20. ročníka, ktorý sa už bude konať pod názvom 'Memoriál Vincenta Lafku'. S týmto dlhoročným priateľom, skvelým človekom, hráčom, trénerom a organizátorom sme úzko spolupracovali viac ako desaťročie, aj v oblasti plážovej hádzanej.“
Aký máte názor na súčasnú situáciu v SZH?
„Publikované rozhodnutie prezidenta o vzdaní sa považujem za nešťastné, hádzanej a jej dobrému menu poškodilo. Uchádzač o funkciu by mal vedieť, do čoho ide a dotiahnuť svoju predstavu do konca. To, či sa sľuby proklamované na konferencii naplnili, musia posúdiť len a len kluby, pre ktorých je SZH služobníkom a nie pánom. Nespokojnosť či výhrady k práci vždy boli a budú a je na zväze, ako ich vníma. Moja desaťročná práca vo funkcii prezidenta, tak ako každá iná, mala tiež svoje klady aj zápory. Je pre mňa potešením konštatovať, že kladov bolo viac a že práca s mládežníckou reprezentáciou cez centrá talentovanej mládeže priniesla svoje ovocie v sedemnásobnej účasti na ME. Kontinuita práce s mládežou aj v tomto roku priniesla úspech a postup dvoch družstiev. Stále sa však akosi nedarí vyťažiť z práce s mládežou v kategórii žien.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín