Ochranári teraz v budove úradu odchytávajú malé vyliahnuté kačičky a prenášajú ich do voľnej prírody.
MICHALOVCE. Kurióznym prípadom sa v týchto dňoch zaoberajú pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat a ornitológovia. Snažia sa zabezpečiť bezpečný odchyt mláďat kačíc divých, ktoré sa vyliahli na Daňovom úrade v Michalovciach.
Podľa ochranárov je hniezdisko netradičné, pretože kačice bežne hniezdia v blízkosti jazier, mokradí, riek a v korunách bútľavých stromov. Kačičkám pomáhajú prežiť aj zamestnanci úradu, ktorí ich vo voľnom čase kŕmia.
Na úrade sú v bezpečí pred dravcami
Zuzana Argalašová zo Správy CHKO Vihorlat uviedla, že ide o raritné hniezdenie. Kačica sa usadila na 5. poschodí daňového úradu v betónovom výklenku pod oknami. V hniezde má 11 vajíčok. Ďalšia na 7. poschodí na balkóne súkromnej firmy, kde už vyviedla 10 malých kačiatok.
„Kačicu sa pokúšame chytiť, aby sme ju spolu s kačičkami premiestnili na vodnú plochu. Kačicu s kačiatkami musíme čo najskôr premiestniť k vode, pretože keď mláďatká podrastú, budú čoskoro zoskakovať z balkóna dole,“ uviedla Argalašová.
Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti /Bird Life Slovensko vysvetlil, že kačica divá je najbežnejší hniezdiaci druh kačíc u nás. Potvrdil, že zahniezdenie v centre mesta na budove daňového úradu je atypické.
„Bežne hniezdia na zemi, v tráve na okraji lesa. Vždy je to v blízkosti nejakej mokrade, rieky, jazierka a močiara. Relatívne bežne hniezdia aj na bútľavých stromoch,“ objasnil ornitológ.
Spresnil, že v poslednom čase sa kačice sťahujú do miest najmä v zime. Veľké populácie tu zimujú a takisto aj hniezdia. Kačica sa podľa ornitológa cíti na úrade v bezpečí.
„Asi ten výklenok, na ktorom je, jej pripomína nejakú polodutinu. Má tam dobrý výhľad. Potrebuje sa cítiť v bezpečí. Potrebuje mať dobrý výhľad na okolie, dravce a šelmy. Pernaté dravce má pod kontrolou, asi preto si vybrala toto miesto,“ pripustil Repel.
Čakajú, kým sa vyliahnu ďalšie
Repel dodal, že kačice sa o mláďatá nestarajú tak ako spevavce, alebo bociany, ktoré im nosia potravu a kŕmia ich.
„Kačice, keď sa vyliahnu, tak si samy hľadajú potravu. Kačica ich srevádza a ochraňuje. Dáva pozor na dravce a dáva signály, keď je nejaké nebezpečenstvo,“ priblížil ornitológ.
Dodal, že teraz musia ustrážiť aj vyliahnutie ďalších kačíc na piatom poschodí. Malé kačičky bez pomoci ochranárov pád z budovy neprežijú, pretože ešte nie sú schopné lietať.
„Je to problém. Je tam cesta a betón dookola. Ideálne by bolo zachytiť ten moment, keď sa budú liahnuť. Keď tam bude niekto z ornitológov, alebo z ochrany prírody a nejako to ustrážiť. Potom ich odprevadiť k Laborcu k vode, kde by boli v bezpečí,“ dodal Repel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín