Viacerých návštevníkov Vinianskeho jazera nemilo prekvapili pred pár dňami takmer metrové mŕtve ryby, ktoré plávali na hladine jazera. Obrovské kusy pozbierali rybári a odniesli do kafilérie. Podľa rybárov je voda čistá a v poriadku. Uhynulo len zopár väčších kusov z jedného druhu.
VINIANSKE JAZERO. Na mŕtve ryby nás upozornil náš čitateľ, ktorý si všimol do desať takmer metrových kusov v blízkosti pláže.
„Sú to obrovské ryby. Neviem, čo sa im stalo, ale je to zvláštne, že uhynuli len veľké ryby,“ povedal Martin.
Rybársky hospodár Rastislav Kačmarský z mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ) Michalovce vysvetlil, že v jazere uhynulo len do desať kusov tolstolobika bieleho.
Potvrdil, že úhyn si všimli aj rekreanti a turisti, pretože išlo o veľké kusy. Mŕtve ryby pozbierali rybári do igelitových vriec a odviezli do kafilérie.
Rybári: Voda je čistá
Kačmarský vylúčil, že za úhynom je znečistená voda. Do úvahy pripadajú dve alternatívy. Ryby mohli pokapať pre nedostatok živých rias a rastlinného planktónu, ktorým sa tolstolobik živí, alebo na „starobu“.
„Ľudia sa nad tým pozastavujú, ale voda je čistá, dáva sa pravidelne na rozbor. To sú staré ryby, ktoré majú nejaké rôčky odslúžené v tejto vodnej nádrži. Zberáme to už tretí deň. Je to tolstolobik biely, ktorý sa dožíva okolo 15 rokov,“ uviedol rybársky hospodár.
Dodal, že tolstolobik sa živí riasami a rastlinným planktónom. „Je to prirodzený filtrant vody,“ povedal rybár.
Vysvetlil, že táto ryba sa loví dosť ťažko a preto sa dožíva viac rokov a dorastá do väčších rozmerov.
Tolstolobik dosahuje dĺžku až 1 meter a hmotnosť viac než 8 kilogramov. Živí sa len rastlinnou potravou, vo veľkom množstve konzumuje rastlinný planktón, riasy i sinice, ktoré sú nežiaduce v rybníkoch.
Hynú posledné tri roky
„Tento úhyn nie je každoročná záležitosť, objavilo sa to posledné tri roky. Hladina je čistá,“ povedal Kačmarský.
Voda na Vinianskom jazere je okrem kúpania zároveň lovným kaprovým rybárskym revírom v užívaní Slovenského rybárskeho zväzu.
Na základe každoročného pravidelného zarybňovania sa v nej vyskytuje kapor rybničný, sumec veľký, šťuka severná, zubáč veľkoústy, úhor európsky, ale aj pleskáče, karasy a jalce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín