Záchranné práce na zrúcanine hradu, ktorý sa nachádza nad obcou Vinné sťažujú nepredvídané udalosti, ale aj vandali. Pred pár dňami sa zrútila časť steny, ktorá bola v minulosti súčasťou Východného paláca. Vandali zasa stihli poškodiť informačnú tabuľu a prístrešok pre remeselníkov. Dobrovoľníci a milovníci histórie, ktorí zachraňujú posledné torzá hradu, tak majú pred začiatkom letnej turistickej sezóny opäť viac práce.
VINNÉ. O obnovu a záchranu zrúcaniny gotického hradu nad obcou Vinné v okrese Michalovce sa snaží od roku 2011 Občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta.
Predseda združenia a zároveň kastelán na hrade Jaroslav Gorás potvrdil, že pred vyše týždňom sa na hrade nečakane zrútil múr. Kamene poškodili drevené lešenie.
„Spadla východná stena paláca južnej miestnosti. Vlastne časť klenby. Objem je len odhadom kubík až dva kubíky muriva. Pre nás to znamená ďalšiu prácu navyše,“ potvrdil Gorás.
Dodal, že ak by pred dvomi rokmi nezačali so spevňovaním múrov a statickým stabilizovaním hradu, škody by boli oveľa väčšie.
„Som rád, že sme pred dvoma rokmi túto časť podmurovali,“ uviedol Gorás, ktorého momentálna situácia vôbec neteší. „Pre nás to znamená ďalšiu robotu a investície navyše,“ dodal.
Hrad opravujú v dobových kostýmoch
Prvá písomná správa o hrade pochádza z roku 1335. Bol viackrát poškodený, opravovaný a začiatkom 18. storočia ho dali dokonca aj zbúrať.
Má čiastočne zachované renesančné klenby, na gotickej veži je kamenné kvádrovanie, otvory okien a dvier, ako aj časti starých omietok. Možno tam nájsť stopy po kozuboch a pivničné priestory.
Združenie najprv v roku 2011 zabezpečilo vyňatie hradu a jeho bezprostredného okolia z pôdneho lesného fondu. Vznikla osobitá parcela, ktorú Vojenské lesy a majetky SR prenajali dobrovoľníkom na desať rokov.
Krajský pamiatkový úrad v Košiciach im povolil vykonávať na hrade najnevyhnutnejšie záchranné a zabezpečovacie práce ako je domurovanie najnebezpečnejších kaverien.
Prostredníctvom projektu, ktorý podporilo sumou 50-tisíc eur Ministerstvo kultúry SR začali s obnovou hradu. Peniaze od ministerstva použili na materiál a náradie.
Na obnove hradu sa podieľalo vlani aj 40 nezamestnaných a študenti z michalovského Gymnázia P. Horova. Dobrovoľníci opravujú múry, klenby a pivnicu pomocou tradičných remesiel, ktoré sú energeticky a environmentálne nenáročné.
Práce vykonávajú v dobových kostýmoch, ktoré u turistov vyvolávajú historickú atmosféru. Tesári urobili stoly, stavebné kozy, mobiliár, zárubne a lešenie. Kováči vyrobili mreže a kamenári otesali kamene, ktoré sa použili pri oprave múrov.
Toho roku plánujú na hrade postaviť aj hrnčiarsku pec na vypaľovanie keramiky.
Turisti musia byť opatrní
Hrad nad obcou Vinné je najnavštevovanejší hlavne počas letnej turistickej sezóny, ktorá na Zemplínskej šírave a na Vinianskom jazere začína v polovici júna.
Gorás zdôraznil, že turisti sa musia na hrade a v jeho okolí pohybovať obozretne.
„Je to memento aj pre turistov, že k ruinám treba opatrne pristupovať. Nechodiť po múroch, ale v dostatočnej vzdialenosti od hradu a nie popod hradby.“
Gorás potvrdil, že za pádom kameňov a časti múra môže byť aj menšia zver ako veverička, plch, alebo vták. „Vedia spustiť malú lavínu na hrade,“ podotkol kastelán.
V pivnici plánujú expozíciu vinárstva
Túto sezónu plánujú spojiť jednotlivé časti múrov paláca po celom obvode, vrátane časti, ktorá pred pár dňami spadla. V pivnici zasa urobili debnenie a zamurovali viac ako metrovú dieru, ktorá narúšala statiku pivnice.
„V týchto pivničných priestoroch je ukončený archeologický výskum, metodik nám navrhol a máme to schválené aj krajským pamiatkovým úradom položiť tehlovú dlažbu do suchého lôžka. V budúcnosti by tu mohla byť stála expozícia vinárstva. Turista by sa tu dozvedel viac o víne a mohol by snáď aj ochutnať aké víno sa v tomto regióne robí,“ priblížil Gorás.
Na hrade by prezentovali vína z Vinného, Trnavy pri Laborci, Tibavy, Choňkoviec a Orechovej. Do pivnice plánujú nainštalovať mobiliár, staré lisy a mlynčeky.
„V jeseni, keď nám vyjde projekt, by sme chceli spraviť akciu spojenú s vinárstvom. Od rána bude oberačka, pôjde sa do viníc nazbierať do drevených putní hrozno a odvezie sa to na vozoch, alebo na aute na hrad, kde sa to starou ručnou technikou odstopkuje, pomelie, polisuje a stiahne do sudov. Aj to by patrilo k expozícii vinárstva,“ povedal Jaroslav Gorás.
Na nádvorí hradu postavili hospodársku budovu, v ktorej bude chlebová a kachľová pec na varenie a pečenie. Turisti budú mať možnosť upečené dobroty nielen ochutnať, ale sa aj zapojiť do ich prípravy.
Viniansky hrad. Vandali zasa poškodili strechu prístrešku pre remeselníkov, ktorí sa podieľajú na záchrane hradu.
Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín