Rybári, dobrovoľníci a obyvatelia obcí Zalužice a Vinné vyčistili brehy Šíravy od posledného odpadu, ktorý naplavila rieka Laborec.
ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Každoročné jarné čistenie Zemplínskej šíravy potvrdzuje, ako nezodpovedne pristupujú obyvatelia regiónu Zemplína k životnému prostrediu. Počas poslednej brigády vyzbierali rybári a dobrovoľníci ďalších vyše 200 vriec odpadu.
Iveta Pristašová z pracoviska odpadového hospodárstva Obvodného úradu životného prostredia (OÚŽP) v Michalovciach potvrdila, že tohtoročné množstvo odpadu, ktoré našli najmä na plážach v blízkosti obce Zalužice, nápustného a výpustného kanála ich nepríjemne prekvapilo.
„Čistí sa to každý rok, ale znova tam toho bolo dosť,“ povedala Pristašová.
Predseda Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ) Michalovce Vladimír Šaffa vysvetlil, že len v zátoke pri obci Zalužice vyzbierali 120 vriec odpadu a pri výpustnom kanáli ďalších 37. Na brehoch a vo vode našli plastové fľaše, plechovky, komunálny odpad, ale aj staré počítače a chladničky.
Zintenzívnia kontroly
Odpad v Šírave pochádza prevažne z čiernych skládok, ktoré vytvorili ľudia pozdĺž Laborca. Voda potom priplavila odpadky do Šíravy.
Pristašová vysvetlila, že pracovníci OÚŽP Michalovce preto monitorujú lokalitu od Strážskeho až po nápustný kanál v Šírave. Dodala, že za nakladanie s komunálnym odpadom v katastri obce zodpovedajú samosprávy. Na nelegálne skládky a odpad, ktorý nájdu pracovníci OÚŽP pozdĺž rieky, upozorňujú starostov dotknutých obcí. Pristašová dodala, že ak obec nezabezpečí likvidáciu odpadu, úrad jej potom udelí pokutu.
Samosprávy tento problém riešia aj pomocou aktivačných pracovníkov. Obce upozorňujú svojich obyvateľov na zákaz vytvárania nelegálnych skládok aj v obecnom rozhlase.
Starosta obce Hrabovec nad Laborcom v okrese Humenné Anton Kulan (KDH) nám potvrdil, že posledné roky sa snažia čierne skládky likvidovať. V obci zaviedli aj separovaný zber.
„V minulosti to bol problém, ale urobili sme opatrenia. Strážime si tieto veci a čierne skládky sa snažíme likvidovať a predchádzať im. Ľudia prinášajú plastové fľaše, tetrapaky, sklo a ďalšie komodity na zberný dvor,“ povedal Kulan.
Potrestať previnilcov nie je jednoduché
Pristašová vysvetlila, že odhaliť a potrestať pôvodcov odpadov nie je jednoduché. Zdôraznila, že ak sa ale občanovi dokáže, že uložil odpad v rozpore so zákonom o odpadoch na mieste, ktoré na to nebolo určené, obec mu môže uložiť pokutu do výšky 168,95 eura. Okrem toho je osoba povinná na vlastné náklady zabezpečiť odvoz odpadu na skládku.
Ak skládku vytvorí firma, rieši to už OÚŽP. „K Šírave nám však odpad nevyvážajú firmy, ale sú to väčšinou jednotlivci, fyzické osoby,“ povedala pracovníčka OÚŽP.
Spresnila, že firmám hrozí sankcia až do 16,5-tisíca eur.
Pristašová uviedla, že značná časť odpadu v Šírave pochádza z Laborca, ale časť doviezli nezodpovední ľudia priamo k nádrži.
„Bolo to vidieť podľa zloženia odpadu aj podľa toho, že nebol vo vode a znečistený. Bol na kopách,“ spresnila.
Čistili rybári, študenti a obce
Do čistenia Šíravy sa zapojili hlavne rybári z MsO SRZ Michalovce, dobrovoľníci z obcí Vinné, Zalužice a pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., Správa povodia Laborca.
Pristašová uviedla, že pri odhaľovaní a likvidovaní skládok spolupracuje úrad s rybárskou strážou a hliadkami vodohospodárskeho podniku. Dodala, že niektoré skládky na Šírave odhalili aj vďaka projektu Trash out. Ľudia pomocou mobilnej aplikácie pomáhajú úradníkom mobilom lokalizovať cez GPS nájdené skládky odpadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín