Ulica neponesie jeho umelecké meno, ale bude sa volať podľa jeho rodného mena - Ulica Andreja Šándora.
MICHALOVCE. Gorazd Zvonický, vlastným menom Andrej Šándor, sa narodil 29. júna 1913 v obci Močarany, dnes mestská časť Michaloviec.
Bol slovenský básnik katolíckej moderny, katolícky kňaz, misionár, pedagóg, prekladateľ a významný exilový pracovník.
Tohto roku si mesto Michalovce pripomína 100. výročie od jeho narodenia.
Obyvateľom Michaloviec a mestskej časti Močarany bude významného básnika pripomínať pamätná izba. Mesto ju pripravuje v spolupráci s Maticou slovenskou a Zemplínskou knižnicou G. Zvonického.
Za podpory mesta sa obnovujú aj priestory bývalej školy. V pamätnej izbe chcú organizovať pravidelné stretnutia obyvateľov Močarian.
Vyvrcholenie podujatí bude začiatkom júla, keď sa uskutočnia oslavy 100. výročia narodenia G. Zvonického. Okrem kultúrneho programu sa uskutoční aj slávnostná svätá omša.
Ulicu G. Zvonického už mesto má, A. Šándora ešte nie
Primátor Viliam Zahorčák (Smer) vysvetlil, že časť Močarianskej ulice smerom k futbalovému štadiónu je bez názvu.
„Je súčasťou Močarianskej ulice. Celú túto zónu chceme opraviť a zušľachtiť, vrátane priestorov pred bývalou materskou školou. Robíme to všetko pri príležitosti stého výročia narodenia Gorazda Zvonického,“ povedal Zahorčák.
Potvrdil, že v bývalej materskej škole chce mesto urobiť pamätnú izbu tohto básnika a rodáka z Michaloviec.
„Chceli by sme, aby 6. júla bola slávnostná svätá omša, a aby sme pri tejto príležitosti uviedli do života publikáciu o Gorazdovi Zvonickom, ktorá už je v tlači. Zároveň otvorili pamätnú izbu a napokon aj pomenovali po ňom ulicu jeho civilným menom Andrej Šándor,“ uviedol primátor.
„Ulicu Gorazda Zvonického máme už pod Hrádkom. Rozmýšľali sme, či to nepomenovať Námestie Gorazda Zvonického, ale to by si ľudia mýlili. Hold Zvonickému vzdáme tým, že ulicu, kam často chodieval a vyrastal tam, pomenuje po ňom,“ odôvodnil rozhodnutie mesta primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín