V bývalom lesoparku Biela hora v Michalovciach sa rodinné domy stavať nebudú.
MICHALOVCE. Vlastníci pozemkov pod bývalým lesoparkom Biela hora požiadali samosprávu o zmenu územného plánu, ktorá by im v časti lesa umožnila výstavbu rodinných domov.
Majitelia lesa predložili mestu aj ústupky. Namiesto pôvodných 20 hektárov chcú výstavbu domov rozbehnúť len na 10 hektároch.
Zástupca vlastníkov lesa na rokovaní mestského zastupiteľstva uviedol, že ak poslanci schvália zmenu územného plánu, oni zagarantujú, že 50 hektárov lesa bude slúžiť pre voľnočasové aktivity Michalovčanov.
Vlastník: Chceme, aby les slúžil Michalovčanom
„Asi rok bojujeme o to, čo máme v žiadosti. V podstate nás trápi to, že ne Bielej hore je dnes bordel. Chceli by sme z toho miesta urobiť miesto, kde je desať hektárov zastavanej plochy a 50 hektárov krásneho lesa, ktorý bude slúžiť občanom Michaloviec. Krásneho lesa znamená, že už dnes sa na Bielej hore sadí. Sadí sa na šiestich hektároch,“ povedal Štefan Pristaš.
„To znamená, že máme záujem o to, aby tento les bol ozaj krásny, aby slúžil občanom mesta. Približne 50-tisíc eur sme ochotný investovať do zvyšných 50 hektárov plochy, tak aby táto plocha slúžila občanom mesta. To znamená športovcom, hubárom, prípadne mamičkám s kočíkmi, tak ako sa po nej dnes prechádzajú. Bude tam 10 hektárov pekných domčekov a 50 hektárov pekného lesa,“ povedal vlastník pozemku pred rokovaním poslancov.
V lese prebehol masívny výrub
Celý les je vlastníctvom skupiny šiestich vlastníkov. Mesto ešte v roku 2009 rokovalo s vlastníkmi lesoparku, aby sa zachoval les osobitného určenia s významnou zdravotnou, kultúrnou alebo rekreačnou funkciou.
Jednou z podmienok bola dohoda o určení výšky a spôsobe poskytnutia náhrady za obmedzenie vlastníckych práv.
Mesto s vlastníkmi sa nedohodlo, čím nebola naplnená jedna z podmienok, ktorá je uvedená v zákone o lesoch.
Preto bol v roku 2009 les zaradený do kategórie hospodárskych, kde neplatia obmedzenia ako pri lesoparku.
S postupným výrubom stromov začali vlastníci pozemkov už v roku 2010. Krátko na to, ako obvodný lesný úrad uznal ich nároky a lesopark preradil do kategórie hospodárskych lesov.
Štátny lesný úrad vydal vlastníkom povolenie na obdobie desiatich rokov, kde im stanovil počet, koľko kubíkov dreva, drevnej hmoty možno v danej lokalite vyťažiť.
Vlastníci vyťažili stanovené množstvo dreva už za tri roky. Po masívnom výrube budú musieť vlastníci zabezpečiť náhradnú výsadbu, ktorú preverí obvodný lesný úrad.
Poslanec: Les sa zmenil k horšiemu
Poslanec Rudolf Klein (NEKA) býva v blízkosti Bielej hory už vyše 26 rokov. Hovorí, že po masívnom výrube sa les zmenil k horšiemu.
„Keď sme tam začali žiť, každý sa tešil a nielen ľudia, ktorí bývajú na Bielej hore, respektíve v tej lokalite, ale z celého mesta a okolia, ktorí chodili do krásneho lesoparku. Masívny výrub za posledné obdobie dostal Bielu horu do stavu, aký je,“ poznamenal poslanec.
Zmenu územného plánu odmietlo všetkých 23 prítomných poslancov.
„Dnes je v územnom pláne celá táto zóna zadefinovaná ako zeleň, les a zastupiteľstvo deklarovalo, že nemá vôľu to zmeniť. Myslím si, že to vlastníkov asi neuspokojí, ale my očakávame, že aj na základe toho, skôr než snahu dosiahnuť nimi požadovanú zmenu, sa sústredia na to, aby ten les, ktorý podľa môjho názoru aj ich necitlivým výrubom sa zmenil na nepekný les, dajú do poriadku tak, ako im to ukladá zákon,“ povedal primátor Viliam Zahorčák (Smer).
Zdôraznil, že mesto má naďalej záujem, aby Biela hora nebola hospodárskym lesom, ale aby sa stala minimálne lesom osobitného určenia, alebo lesoparkom.
„Vlastníci s daným stavom samozrejme nie sú spokojní. Nikto im neupiera ich vlastnícke práva. Naozaj je táto nehnuteľnosť ich a oni s ňou môžu nakladať. Ale nie celkom ľubovoľne, len v zmysle zákona a pokiaľ by chceli iné funkčné využitie tejto lokality, musí to byť v súlade s územným plánom mesta,“ dodal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín