Zvieratá neprežili zrážku s autom na moste v blízkosti vpustného kanála, kde sa vlieva Laborec do Šíravy. Ochranári registrujú v Zemplíne nárast populácie bobra, a preto vyzývajú vodičov jazdiacich v blízkosti vodných plôch k väčšej ohľaduplnosti a opatrnosti.
MICHALOVCE. Zoologička Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat vysvetlila, že na vodnom toku Laborca je v posledných rokoch nárast populácie bobra.
Bobor sa postupne rozšíril aj na miesta, kde sa pred pár rokmi vôbec nevyskytoval. Ochranári ho zaznamenali pri obciach Sliepkovce, Senné, Jovsa, Vojany aj pri Morskom oku.
„Komunikácie sú pre migrujúcu zver neprekonateľnou prekážkou, zvlášť v nočných hodinách, kedy je aktivita živočíchov najvyššia. Hoci sú strety so živočíchmi na cestách každodennou realitou, v súčasnosti nemáme ucelenejší prehľad o tom, koľko ich hynie na cestách v našom okrese. Bobry prechádzajú cez cestu prevažne v nočných hodinách. Za posledných 6 mesiacov je to už piaty uhynutý bobor na ceste v tejto lokalite,“ vysvetlila zoologička.
Bobrom sa v Zemplíne darí
Ochranárka dodala, že uvažujú aj nad osadením dopravnej značky, ktorá by upozornila vodičov na migrujúcu zver.
„Vodiči by na týchto miestach možno prechádzali so zvýšenou opatrnosťou,“ uviedla Argalášová.
Bobor je na Slovensku celoročne chránený živočíšny druh. Jeho spoločenská hodnota je približne tisíc eur.
Bobry sa zdržiavajú pri vodných tokoch a aktívne sú najmä v noci. Cez deň vychádzajú zo svojej skrýše iba vtedy, ak sa cítia v bezpečí.
Aktívne sú počas celého roka, do zimného spánku neupadajú a pomerne často navštevujú okolie svojho teritória.
Najväčšie presuny vykonávajú mladé jedince hľadajúce si partnera a lokalitu na osídlenie. Samice privádzajú na svet mláďatá v apríli až máji.
Uhynuli aj v šachte
Štyri mŕtve bobry vodné objavil rybár pred pár mesiacmi aj v blízkosti rieky Laborec. Ležali nehybne v šachte neďaleko Meďovskej ulice v Michalovciach.
Stará nezakrytá šachta viedla potrubím k bývalému poľnohospodárskemu družstvu. Od rieky sa nachádza len necelé tri metre. Odkrytú šachtu si nemuseli všimnúť a mohli do nej náhodne popadať.
Jednou z verzií je, že do šachty najprv spadlo mláďa a ďalšie bobry v snahe mu pomôcť spadli za ním. Po niekoľkých dňoch bez potravy zahynuli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín