VINNÉ. Jarné tiahnutie žiab v blízkosti Vinianskeho jazera sa v týchto dňoch už tradične neobišlo bez pomoci ochranárov a žiakov viacerých základných škôl.
Vinianske jazero, ktoré je situované neďaleko Zemplínskej šíravy pri obci Vinné, je lokalitou s najväčším výskytom migrujúcich žiab v okrese Michalovce. Každú jar schádzajú z lesov do jazera za účelom rozmnožovania sa tisícky ropúch bradavičnatých, ale aj rosničky zelené a skokany hnedé.
Ochranári pomáhajú obojživelníkom pri putovaní z lesa k jazeru, ako aj pri spiatočnej ceste počas jarnej migrácie tým, že ich prenášajú vo vedrách cez komunikácie v okolí jazera. Robia tak preto, aby bolo žiab, ktoré uhynú pod kolesami áut, každoročne čo najmenej.
Ochranárom pomáhajú školáci z Michaloviec a Palína
V týchto dňoch sa na záchrane obojživelníkov v blízkosti jazera podieľajú pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Latorica a žiaci základných škôl z regiónu.
"Prizvali sme si na pomoc deti zo VI. ZŠ v Michalovciach, ako aj žiakov zo ZŠ z obce Palín," informoval TASR Ľubomír Hrinko zo Správy CHKO Latorica.
Dodal, že migrácia žiab je už v týchto dňoch postupne na ústupe. "Vyzerá to tak, že hlavný ťah už skončil, pretože v týchto dňoch prebieha spiatočný ťah, to znamená, že žaby, ktoré sú po rozmnožovacom akte, tiahnu naspäť do lesa, kde trávia ropuchy bradavičnaté väčšiu časť svojho života. Do jazera prichádzajú iba na rozmnožovanie," konkretizoval Hrinko.
Ako ďalej uviedol, v tomto roku je ťah ropúch bradavičnatých, ktoré sú spolu s ďalšími druhmi žiab zákonom chránené, v omeškaní približne o dva až tri týždne. "Je za nami pomerne dlhá zima," uzavrel Hrinko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín