Podnikateľ zo Zemplína Mikuláš Vareha dostal za daňové podvody jedenásť rokov. Rozsudok vyhlásili bez prítomnosti jeho nového advokáta. Vareha tvrdí, že nie je podvodník. Súd mu vraj uprel právo na obhajobu. Odvolal sa priamo na pojednávaní.
BANSKÁ BYSTRICA/TREBIŠOV. „Sieť firiem Mikuláša Varehu si neoprávnene uplatnila odpočet DPH..., neoprávnene si uplatnili nárok na vrátenie DPH, hoci k obchodom reálne nedošlo. V daňových záznamoch boli zahrnuté tieto faktúry a sumy...,“ čítal predseda senátu Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici a potreboval na to takmer dve hodiny.
V závere konštatoval, že Vareha je vinný, pretože obral štát na daniach o sumu blížiacu sa 60 miliónom eur.
Predseda senátu: Vytvoril daňový rajMikuláš Vareha
Z čoho je vinný
skrátenie dane a poistného
neodvedenie dane z pridanej hodnoty vo veľkom rozsahu.
celkovú škodu vyčíslila prokuratúra na takmer 60 miliónov eur
Sudcovia neuverili príbehom podnikateľa z východu a bez prítomnosti jeho nového obhajcu poslali Varehu do väzenia na jedenásť rokov za daňové podvody. Vareha musí zaplatiť aj peňažný trest 100-tisíc eur.
Rozsudok nie je právoplatný. Vareha sa priamo na pojednávaní odvolal a znova vyhlásil, že nie je podvodník a všetky obchody boli reálne.
„Keď si zoberiete kalkulačku, zistíte, že vytvoril daňový raj pre firmy v oblasti Zemplína. Svoje firmy zaťažoval 16, maximálne 17-percentnou daňou... Ministri financií a odborníci len snívali o DPH, ktorú zaviedol na Zemplíne Vareha... Možno vážne pochybovať o pracovníkoch daňových úradov, keď prehliadali neuveriteľnú výšku DPH,“ dodal predseda senátu.
Vareha: Čudujem sa, za čo som stíhaný„Špiníte ma a robíte zo mňa zlodeja. Čudujem sa, za čo som stíhaný. Celý proces je vykonštruovaný. Štátu nedlhujem na daniach ani euro. Keď nie je poškodený, nie je ani páchateľ,“ replikoval podnikateľ.
Vareha presviedčal súd, že reálne obchodoval s 55 miliónmi štepných púčikov jabloní odrody fuji, ktoré predával do Maďarska. Odborníci tvrdia, že sad, kde by sa dali púčiky použiť by musel mať rozlohu 29-tisíc hektárov.
Maďari pestujú spomínanú odrodu na 110 hektároch a Slováci na štyroch tisícoch. Podľa odborníkov by Varehovo množstvo takzvaných euroočiek pokrylo nie len maďarský, ale aj celý európsky trh.
Vraj skutočne obchodovalPán Zemplína, ako Varehu nazývajú na východe, prišiel aj s ďalším príbehom. Presviedčal súd, že sa skutočne venoval zberu a obchodovaniu s lykožrútmi. Za dva roky ručne lopatkami, s pomocou niekoľkých maďarských robotníkov, nazbieral na dvore svojej firmy vyše 414 miliónov chrobákov na kŕmenie bažantov.
Obchody s lykožrútmi odborníci označili za neekonomické. Cenu 21 eurocentov za jedného chrobáka na kŕmenie prirovnali ku komodite, akou je napríklad kaviár.
Lesy SR nazbierali so špeciálnymi feromónovými lapačmi v lesoch na celom Slovensku vyše 500 miliónov za dva roky.
Traja svedkovia sú mŕtviTraja rozhodujúci svedkovia, ktorí by mohli potvrdiť Varehove obchody, sú mŕtvi. S maďarským podnikateľom obchodoval, hoci bol dva roky mŕtvy.
Vareha pravdepodobne oprie svoje odvolanie proti rozsudku okrem tvrdenia, že je nevinný, aj o procesné chyby. Tvrdí, že mu vyšetrovatelia neumožnili preštudovať celý spis, a tiež že súd porušil právo na obhajobu, keď vyhlásil rozsudok bez advokáta.
Vareha vypovedal plnú moc advokátovi Ľubomírovi Hrežďovičovi po skončení dokazovania. Pred čítaním záverečných rečí a vyhlásením rozsudku oznámil, že si vybral nového advokáta, ktorý neprišiel na vyhlásenie rozsudku, hoci potvrdil prevzatie obhajoby.
„Mám to chápať, tak, že bude súd bez obhajcu?,“ opýtal sa Vareha na začiatku pojednávania.
„Tak to chápte,“ reagoval sudca a dodal, že môže vyhlásiť rozsudok aj bez obhajcu.
Polícia zatkla Varehu začiatkom roku 2011 pre daňové podvody. Ešte v roku 2009 rozdával deťom v školách jablká spolu s manželkou prezidenta Silviou Gašparovičovou. Prišiel aj na inauguračnú slávnosť prezidenta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín