Majitelia pozemkov pod bývalým lesoparkom Biela hora v Michalovciach sa nevzdávajú zámeru rozbehnúť vo vyrúbanej lokalite individuálnu bytovú výstavbu. Vlastníci sa opäť obrátili na mesto so žiadosťou, aby zmenilo územný plán.
MICHALOVCE. V bývalom lesoparku Biela hora chcú vlastníci pozemkov presadiť výstavbu rodinných domov.
Hoci už michalovská samospráva ich zámer predčasom odmietla a poslanci neodklepli zmenu územného plánu, teraz sa vlastníci pozemkov obrátili s touto požiadavkou na mesto znova. Ich návrhom sa bude zaoberať mestské zastupiteľstvo.
V lese chcú stavať domy
O zámere vlastníkov stavať na Bielej hore rodinné domy informoval Michalovčanov primátor Viliam Zahorčák (Smer) na verejnom zhromaždení.
„Znovu sa začali aktivizovať a opäť to chcú obnoviť v nejakej miere,“ povedal primátor na margo aktivít vlastníkov pozemkov.
Ich návrhom by sa mali zaoberať poslanci. „Nechcem hovoriť za mestské zastupiteľstvo, ale nakoľko poznám názory poslancov, tak si myslím, že také niečo im mesto nedovolí. Ale opäť je tu snaha o obnovenie tejto myšlienky urobiť na časti tohto lesa IBV. Nás samozrejme mrzí, čo sa s ňou deje, ale je to súkromné vlastníctvo,“ povedal Zahorčák.
Zámer stavať domy na Bielej hore už raz mestskí poslanci radikálne odmietli.
„Vlastníci mali záujem z časti tohto priestoru urobiť novú IBV, aby časť lesa padla na úkor výstavby rodinných domov. Požiadali mesto o zmenu územného plánu. Mestské zastupiteľstvo takúto zmenu územného plánu neodsúhlasilo, odmietlo to, čiže platí to, že vlastníci majú povinnosť obnoviť les a individuálna bytová výstavba sa tam diať nemá,“ zdôraznil primátor.
Na lesoparku sa nedohodli
Celý les patrí šiestim vlastníkom. Mesto ešte v roku 2009 rokovalo s vlastníkmi lesoparku, aby sa zachoval les osobitného určenia - les s významnou zdravotnou, kultúrnou alebo rekreačnou funkciou.
Jednou z podmienok bola dohoda o určení výšky a spôsobe poskytnutia náhrady za obmedzenie vlastníckych práv.
Mesto sa s vlastníkmi nedohodlo, čím nebola naplnená jedna z podmienok, ktorá je uvedená v zákone o lesoch.
Preto bol v roku 2009 les zaradený do kategórie hospodárskych, kde neplatia obmedzenia ako pri lesoparku.
S postupným výrubom stromov začali vlastníci v roku 2010, krátko na to, ako obvodný lesný úrad uznal ich nároky a lesopark preradil do kategórie hospodárskych lesov. Mesto na to, čo sa deje v lese, nemá priamy vplyv.
Musia zabezpečiť náhradnú výsadbu
Daniel Živčák z Obvodného lesného úradu v Michalovciach vysvetlil, že výrub stromov v hospodárskom lese je podmienený plánovanou ťažbou v Programe starostlivosti o lesy na 10 rokov.
Spresnil, že od roku 2010 bolo na Bielej hore plánovaných na výrub 5 620 metrov kubických a do konca roka 2011 bolo vyrúbaných 3 610 metrov kubických. Súhlas na výrub dal odborný lesný hospodár.
Živčák potvrdil, že vlastníci budú musieť zabezpečiť náhradnú výsadbu.
„Zo zákona je povinnosť obhospodarovateľa dodržať dvojročnú lehotu na zalesnenie holiny po ťažbe, ktorá sa eviduje nie podľa počtu stromov, ale podľa plochy, kde by mali byť medzi sadenicami aspoň 1 až 2 metre. Pre zabezpečenie budúceho lesa sa počíta do zalesnenia aj prirodzené zmladenie z náletu semien respektíve koreňových a pňových výmladkov,“ povedal.
Limit na výrub už vyčerpali
„Štátny lesný úrad vydal vlastníkom povolenie na obdobie desiatich rokov, kde im stanovil, koľko kubíkov dreva, drevnej hmoty možno v danej lokalite vyťažiť. Títo vlastníci vyťažili toto množstvo za tri roky, čo mohli ťažiť desať rokov. Samozrejme, že tie následky tam vidieť. Štátny lesný úrad nariadil povinnú náhradnú výsadbu. Povinnosťou vlastníka je les obnoviť a uskutočniť náhradnú výsadbu,“ povedal primátor.
Dodal, že masívny výrub v najbližších týždňoch preverí lesný úrad. „Dostali sme odpoveď od štátneho lesného úradu, že túto skutočnosť preverí, keď na to budú vhodné klimatické podmienky. Či boli dodržané všetky podmienky, ktoré boli na túto ťažbu dané. Aj my teraz očakávame, čo nám povedia na základe tejto kontroly,“ uzavrel primátor.
Michalovčania domy v lese nechcú
Jeden z vlastníkov, na ktorého pozemku prebieha výrub, pred časom pre Korzár uviedol, že neplánujú z lesa urobiť holorub. Namiesto starých vyrúbaných stromov vysadia nové.
Vysvetlil, že roky si nemohli uplatňovať na svojich pozemkoch vlastnícke právo a s lesoparkom mali len problémy. Nemali za to žiadne kompenzácie a museli zabezpečovať jeho čistenie.
S výrubom stromov sú nespokojní hlavne obyvatelia sídliska Stráňany, časť IBV, ktorá susedí s lesoparkom, ale aj ďalší Michalovčania, ktorí chodia do lesa na prechádzky alebo za športom. Mnohí nechcú, aby sa časť lesa postupne zmenila na stavebné pozemky.
„Je to nádherná oblasť v blízkosti mesta, ktorú treba zveľadiť a nie vyrúbať,“ povedal Michalovčan Peter Horvát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín