Obhajca Mikuláša Varehu a predseda Slovenskej advokátskej komory Ľubomír Hrežďovič polemizoval takmer štvrťhodinu so sudcami, či môže, alebo nemôže odísť z pojednávania. Po upozornení, že mu hrozí marenie pojednávania a trestný čin pohŕdanie súdom, povedal, „porúčam sa“ a odišiel.
BANSKÁ BYSTRICA. Advokát Ľubomír Hrežďovič, sa dostal do sporu so senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici.
Šéf Slovenskej advokátskej komory odišiel zo súdnej siene, aj napriek niekoľkým dôrazným upozorneniam sudcov, že musí zostať a hrozbe trestného stíhania. Po niekoľkých hodinách a na výzvu súdu sa vrátil, ale nepovedal už ani slovo.
„Bolo porušené právo na obhajobu,“ vyhlásil po odročení pojednávania.
Advokát tvrdil, že podľa zákona nemôže zastupovať Varehu, proti jeho vôli. Senát naopak vyhlásil, že je stále klientovým obhajcom a musí zostať na pojednávaní.
Vareha zrušil advokátovi plnú moc
Hrežďovič ešte pred pojednávaním upozornil súd, že Vareha mu zrušil plnú moc pre nedôveru a zvolil si nového obhajcu.
Zdôraznil, že od 11. apríla už nie je klientovým obhajcom. Odvolal sa na zákon o advokácii, zbalil si veci a odchádzal z pojednávania.
Predseda senátu Hrežďoviča zastavil a dôrazne ho upozornil, že musí zostať. Odvolal sa na Trestný poriadok.
Jeden z paragrafov určuje obhajcovi plniť si povinnosti až do skutočného prevzatia obhajoby iným zvoleným alebo ustanoveným obhajcom.
„Pojednávanie nemusí a ani nemá byť odročené,“ konštatoval.
Hrežďovič replikoval, že nemôže konať proti záujmom a vôli klienta, ktorý k nemu stratil dôveru a neželá si, aby zostal s ním v miestnosti.
„Štát nemôže zasiahnuť do základných práv občana. Nemôžete ma nútiť zastupovať proti jeho vôli,“ dodal.
Predseda senátu zopakoval, tento raz už dôrazne, požiadavku, aby Hrežďovič zostal na pojednávaní.
„Nie som už jeho advokát!,“ zopakoval Hrežďovič.
„Ale ste!“
„Nemôžem ho zastupovať. Žiada ma, aby som odišiel. “
„Musíte. Ste povinný zostať a zastupovať klienta, napriek jeho nevôli. Ste stále jeho obhajcom. Nič vám nebráni byť ticho, ale sedieť tu budete!,“ vyhlásil sudca.
„Nebudem! Aký význam to má, keď nemôžem predniesť ani jedno slovo. Nebudem robiť divadlo pred vami, klientom a verejnosťou. Máte dať lehotu na zvolenie obhajcu, a ak to neurobí určiť mu ho,“ povedal odchádzajúci šéf slovenských advokátov.
„Ste stále aktívny obhajca v tejto veci. Zatiaľ ste neprepísali Trestný poriadok,“ dodal sudca.
Predseda senátu odchádzajúceho Hrežďoviča upozornil, že sa vystavuje hrozbe marenia hlavného pojednávania a pohŕdaniu súdom. Advokát napriek tomu odišiel.
Odchod advokáta nezažil za 20 rokov
Špeciálny prokurátor Ján Šanta tvrdí, že odchod advokáta uprostred repliky sudcu nezažil počas vyše dvadsaťročnej praxi.
Po prerušení pojednávania a po návrate Hrežďoviča súd pokračoval záverečnými rečami. Svoju predniesol len špeciálny prokurátor Ján Šanta. Vyhlásil, že sa neobjavilo nič, čo by spochybnilo obžalobu.
Vareha zakázal potom Hrežďovičovi predniesť záverečnú reč, pretože nie je jeho advokát a nevyužil ani právo posledného slova.
Konštatoval, že súd porušil právo na obhajobu. Senát vyhlási rozsudok 18. apríla.
Jedenásť firiem podnikateľa Mikuláša Varehu podľa prokuratúry fiktívne obchodovali medzi sebou.
Tovar sa ani nepohol zo skladov, majiteľa menil vraj len na papieri. Väčšina firiem nemala údajne takmer žiadnych zamestnancov, ani majetok.
Jeden z obchodov urobil údajne s konateľom maďarskej firmy, ktorý už bol niekoľko rokov mŕtvy. Vareha, známy na východe Slovenska aj ako pán Zemplína, mal obrať štát na daniach o vyše 58 miliónov eur.
Vareha: Všetky obchody boli legálne
Podnikateľ obchodoval v rokoch 2007 až 2010 s rôznymi komoditami. V tomto konkrétnom prípade zarábal na lykožrútoch a štepných púčikoch jabloní.
„Všetky obchody sa udiali legálne. Kúpili sme, predali, zaúčtovali,“ vyvracal tvrdenia prokuratúry Vareha.
Prokurátor Ján Šanta opiera obžalobu o stanoviská znalcov a odborníkov. Hovorí, že obchody s vyše 414 miliónmi lykožrútov alebo 55 miliónmi štepov sú nereálne a nikdy sa neuskutočnili.
Vareha podrobne popísal, ako zbierali stovky miliónov lykožrútov ručne, lopatkami, vo dvore firmy.
Zamestnanec, ktorý to mal na starosti, zomrel. Obhajcovia tvrdia, že obžaloba je nezákonná a neodôvodnená.
Polícia zatkla Varehu začiatkom roku 2011 pre daňové podvody. Ešte začiatkom roka 2009 rozdával deťom v školách jablká spolu s manželkou prezidenta Silviou Gašparovičovou. Prišiel aj na inauguračnú slávnosť prezidenta.
Prezidentská kancelária vyhlásila, že nepreveruje daňové záležitosti darcov nadácie prezidentovej manželky. Účasť na inaugurácii nevysvetlili. Na zozname pozvaných údajne nebol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín