Primátor Trebišova chce odvolať z funkcie riaditeľa Základnej školy na Gorkého ulici. Podľa neho zanedbal povinnosti pri správe majetku školy. Riaditeľ tvrdí, že nepochybil. Stojí za ním aj rada školy.
TREBIŠOV. Budova ZŠ Gorkého má 35 rokov. V tamojšom školskom výukovom bazéne mali plavecké kurzy žiaci z okresu.
Podľa dostupných dokumentov je v prevádzke asi od roku 1986.
„Vzduchotechnika nefungovala od spustenia prevádzky,“ zdôraznil riaditeľ školy Jozef Vasilčák.
Riaditeľom je od júla 2008. Tvrdí, že strecha nad bazénom a telocvičňami bola v pôvodnom stave.
„V roku 2003 prerobili rovnú strechu školy na sedlovú. Lenže nie nad budovou s bazénom. V roku 2008 sme na streche nad bazénom urobili len drobné opravy. Vymenili sme lepenku len tam, kde zatekalo. Bývalého primátora som žiadal o peniaze na obnovu školy. Vraj mám čakať, pretože mesto obnovuje dve iné. Od júla 2008 som z rezervy mesta dostal na odstraňovanie porúch a havárií necelých 9-tisíc eur. Za päť rokov môjho pôsobenia vo funkcii sme dali z vlastných prostriedkov do zveľadenia priestorov školy a areálu 123-tisíc eur, “ dodal.
V januári 2010 výdatne pršalo. Strecha nad bazénom zatekala. Voda zaliala bazén, chodby, telocvične, kotolňu a strojovňu. Zatekalo aj v jari.
„Začiatkom mája 2010 som vedeniu mesta oznámil havarijný stav strechy nad bazénom a telocvičňami. Škola dostala od ministerstva školstva 50-tisíc eur. Boli účelovo viazané len na výmenu strešného plášťa. Toto bolo najrýchlejšie možné odstránenie havarijného stavu. Odvtedy strecha nezatekala a bazén bol v prevádzke. Nič nenasvedčovalo tomu, že je narušená statika. Strecha bola zatvorená a ku konštrukcii sa nedalo dostať,“ povedal Vasilčák.
Zodpovednosť za škodu odmieta
„Vo februári tohto roku pri bazéne vypadla mriežka vstupu do vzduchotechniky. Okamžite sme privolali projektanta. Po otvorení strechy zavolal statika. Ten zistil, že konštrukcia strechy je hrdzavá. Hneď som šiel za prednostom mestského úradu, Žiadal som o súhlas na zastavenie prevádzky bazéna. Ten som dostal. Prednosta neskôr oznámil, že som zanedbal svoje povinnosti a podá návrh na moje odvolanie. Vraj som spôsobil škodu za 200-tisíc eur a zosobní mi štyri platy. Zápisnicu zo sedenia, kde to so mnou prejednávali, som nepodpísal. Myslím si, že zodpovedné je mesto. Budovu vlastní. Tri desaťročia nerobilo opatrenia, aby konštrukcia nehrdzavela. Ja som za daných okolností viac urobiť nemohol,“ povedal Vasilčák.
S návrhom na jeho odvolanie rada školy nesúhlasila.
Primátor: Nevhodná technológia
Podľa primátora Mariána Kolesára (nez.) sa to, prečo celé roky nešla vzduchotechnika, už z dostupnej dokumentácie zistiť nedá.
Názor, že riaditeľ nezodpovedá za stav konštrukcie, podľa neho neobstojí.
„Za zverený majetok mesta plne zodpovedá organizácia, ktorej bol zverený. Pán riaditeľ preukázal svojimi tvrdeniami neznalosť zákonov upravujúcich jeho povinnosti ku zverenému majetku,“ povedal.
Už pri havarijnom stave v roku 2010 sa mal riaditeľ podľa primátora o konštrukciu zaujímať. Vytýka mu, že vopred nenechal posúdiť statikovi zvolenú technológiu výmeny strešného plášťa.
Už vtedy by vraj bolo jasné, v akom stave konštrukcia je. Tým, že fóliu na streche nechal upevniť ťažkým štrkom, konštrukciu neúmerne zaťažil, tvrdí Kolesár.
„Bolo to jediné vhodné riešenie. Statický posudok k odstráneniu havarijného stavu sme nepotrebovali. Nemenili sme charakter strechy,“ bráni sa Vasilčák.
Odvolanie pozastavil
Mesto pozná náklady na opravu. Vrátane novej vzduchotechniky je to 238-tisíc eur. Z toho na konštrukciu treba 125–tisíc.
Možnosti financovania hľadá. Kolesár odhadol, že bazén by mohol byť v prevádzke na budúci rok.
„Proces odvolania riaditeľa pozastavím,“ povedal. Myslí, že odvolanie by nebolo len trestom za pochybenie, ale aj mementom pre ostatných riaditeľov.
Rade školy napíše. „Ak si myslia, že za škodu nie je zodpovedný riaditeľ, nech vysvetlia, kto,“ povedal primátor.
Čaká konkrétne meno. Ak nepadne, Vasilčák príde o funkciu.
Ak by k odvolaniu došlo, podľa Kolesára môže Vasilčák v škole naďalej učiť. Primátor jeho pedagogické výsledky a celkové výsledky žiakov školy nespochybňuje.
Fakty
Čo hovorí zákon
Podľa zákona o majetku obcí majetok obce tvoria nehnuteľné veci a hnuteľné veci vrátane finančných prostriedkov, ako aj pohľadávky a iné majetkové práva, ktoré sú vo vlastníctve obce.
Obec hospodári so svojím majetkom samostatne alebo prostredníctvom správcu majetku obce, ktorým je jej rozpočtová organizácia alebo príspevková organizácia.
Správca je oprávnený a povinný majetok obce držať, užívať na plnenie úloh v rámci predmetu činnosti alebo v súvislosti s ním, brať z neho úžitky a nakladať s ním v súlade s týmto zákonom a so zásadami hospodárenia s majetkom obce.
Správca vykonáva právne úkony pri správe majetku obce v mene obce.
Správca koná v mene obce pred súdmi a inými orgánmi vo veciach, ktoré sa týkajú majetku obce, ktorý spravuje.
Orgány obce a organizácie sú povinné majetok obce zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať.
Sú povinné najmä udržiavať a užívať majetok, chrániť majetok pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím, používať všetky právne prostriedky na ochranu majetku, vrátane včasného uplatňovania svojich práv alebo oprávnených záujmov pred príslušnými orgánmi.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín