V Kapušianskych Kľačanoch v okrese Michalovce vyrábali betónové dielce na ploty v obecnom podniku. Starosta je na výsledky podnikania hrdý. Poslanci už menej.
KAPUŠIANSKE KĽAČANY. V obci Kapušianske Kľačany vznikol obecný podnik v roku 2008. Hlavnou činnosťou bola výroba betónových dielcov na oplotenie.
Po dvoch rokoch sa do obecného zastupiteľstva dostali piati noví poslanci za stranu SMK. O obecný podnik sa zaujímali.
„Boli sme tam na kontrole. Nemali ani dochádzkovú knihu. Nedozvedeli sme sa, odkiaľ a za čo nakupovali materiál, koľko vyrobili a komu predali,“ vysvetlil poslanec Alexander Kondáš (SMK).
„Starostu, ktorý nám povedal, že je tam vedúci, sme upozorňovali, že nevieme, či je takéto podnikanie rentabilné. Nevedeli sme, či je podnik ziskový alebo ide do straty. Audítorka obci odporučila, že ak je stratový, treba ho zrušiť. Trvali sme na tom, aby podnikanie ukončil. Urobil tak až koncom roku 2011. Od septembra do decembra roku 2012 sme mali v obci kontrolu z Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Výsledky potvrdili, že naše výhrady boli oprávnené,“ dodal.
Bez evidencie aj inventúry
Kontrolóri z účtovných dokladov zistili, že obec evidenciu výrobkov neviedla. Našli inventúrny súpis zásob tovaru ku koncu roku 2010. Na sklade mali byť zásoby za viac ako 13-tisíc eur. O rok nato obec inventúru už neurobila.
Materiál nakupovali bez verejného obstarávania. Obec zaplatila viac ako 1000 eur na faktúru za namontovanie elektromeru v prevádzke obecného podniku, a to z peňazí určených na hlavnú činnosť obce.
Starosta kontrolórom nevedel fyzicky predložiť majetok obce za viac ako 9-tisíc eur. O tom kde je, im nevedel povedať.
Zistili, že hnuteľný majetok obce za viac ako 8-tisíc eur kúpila obec z peňazí, ktoré dostala od štátu základná škola. Veci používali na obecnom úrade a v obecnom podniku.
Z betónových dielcov postavili autobusovú čakáreň. Bez projektovej dokumentácie a stavebného povolenia. Do užívania ju dali bez kolaudácie. Nie je to nič nezvyčajné – bez kolaudácie mali v prevádzke aj obecný vodovod za viac ako 99- tisíc eur.
Nepochopený?
Starosta Karol Molnár (Most-Híd) je zo zániku obecného podniku sklamaný. „Ja som dal ľuďom prácu,“ povedal. Podľa neho vraj štyrom.
V používaní hnuteľného majetku školy problém nevidel: „Ak pre obec treba niečo urobiť, tak prečo by sme odtiaľ nepriniesli vŕtačku?“
Pochválil sa, ako betónovými plotmi ohradili obecné cintoríny. Predtým boli v zlom stave, teraz je na výsledok hrdý. Pre ľudí robil aj autobusové prístrešky. Na otázku, že chýbali potrebné povolenia, reaguje: „To všetko dáme do poriadku.“
Hrdo predstavil aj nové dielo - oddychovú zónu v obci. V strede toho ešte veľa nie je, no už je oplotená obecnými výrobkami. Stojí aj drevená brána. Do evidencie obecného majetku sa ale nedostala.
„Nikto nevie, čo tam bude. Len on,“ povedal Kondáš na margo rozostavanej oddychovej zóny.
Molnár: „Možno sme pochybili“
Starosta Molnár výsledky kontroly NKÚ komentoval tým, že chyby vznikli preto, lebo na úrade pracujú len traja ľudia a on nie je právnik.
„Možno sme pochybili. Dobre. Možnože vy nerobíte chyby. Ani páni poslanci nerobili chyby. Pretože oni nič nerobia,“ obhajoval sa.
Poslanec Kondáš reagoval, že celý čas nemôžu s Molnárom nájsť spoločnú reč. Chcú, aby sa pomery v obci zmenili. Nie sú ani proti obecnému podniku. „Lenže musí byť ziskový a nesmú sa v ňom porušovať zákony a predpisy,“ zdôraznil Kondáš.
„Poslanci nechcú, aby som niečo urobil pre obec. Hľadajú výhovorky. Proste, vymýšľajú,“ myslí si Molnár, hoci pred ním na stole leží 15-stranový protokol o výsledku kontroly NKÚ.
Už teraz má pred sebou jasný cieľ. „Dobudujeme oddychovú zónu,“ povedal.
Zistili sme
Ako to robia v inej obci
V obci Ulič v okrese Snina rozbehli projekt Obecný podnik- šanca pre Rómov. Starosta Ján Holinka (SDKÚ) vysvetlil, že peniaze naň získali z Fondu sociálneho rozvoja. Prostredníctvom projektu zamestnali ôsmich ľudí.
„Zamestnancov do obecného podniku som nevyberal sám, ale obecné zastupiteľstvo. Vedieme presnú evidenciu dochádzky. Verejné obstarávanie sme robili ešte aj na kancelársky papier. Informácie o verejnom obstarávaní sme zverejnili nielen na stránke našej obce, ale aj na stránke fondu sociálneho rozvoja,“ povedal.
Zamestnanci obecného podniku udržujú, napríklad verejné priestranstvá v obci, likvidujú divoké skládky, ale podieľajú sa aj na výrobe drevoštiepky.
kor
Obecný podnik. Betónové dielce vyrábali v tomto domci. Obecný podnik hospodáril tak, že za elektromer museli zaplatiť z peňazí určených na chod obce.
Oddychová zóna. Priestor je síce ešte prázdny, no zato ohradený betónovým plotom. Bránu veľkú ako vráta do stodoly zabudli zaevidovať v majetku obce.
Poslanec Alexander Kondáš. Spolu s ďalšími poslancami za SMK sa snaží, aby sa pomery v obci zmenili. Správa z kontroly NKÚ je pre nich dôkazom toho, že to takto ďalej nejde.
Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín