Michalovskí policajti opäť ukázali, že sú pripravení pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú.
MICHALOVCE. Veľká zasadačka Okresného riaditeľstva policajného zboru (ORPZ) v Michalovciach sa pred pár dňami zmenila na transfúznu stanicu.
Dvadsať policajtov darovalo krv tým, ktorí to najviac potrebujú, priamo na polícii. Medzi darcami boli aj policajtky.
Policajt a predseda Základnej organizácie odborového zväzu Policajného zboru Marek Ihnacík vysvetlil, že táto akcia je už tretia v poradí. Odber krvi priamo na polícii skoordinoval s transfúznym oddelením kriminalista Martin Butka.
„Doteraz sme chodili na transfúznu stanicu do nemocnice. Po dohode nás prišli pracovníčky navštíviť priamo na okresné riaditeľstvo, kde sme im vytvorili podmienky. Krv darovalo 20 policajtov,“ povedal Ihnacík.
„Chceme podporiť transfúznu stanicu a darovať krv pre tých, ktorí to potrebujú. Nikto nevie, kedy ju bude potrebovať,“ dodal policajt.
Krv daroval aj 42-ročný operačný dôstojník Ladislav Marcin, ktorý je mnohonásobným darcom krvi. Je držiteľom bronzovej, striebornej a zlatej Janského plakety. Na svojom darcovskom konte má už 79 odberov. K diamantovej plakete mu chýba už iba jeden odber.
Darcov je málo. Krv je čoraz vzácnejšia
V okrese Michalovce evidujú v registri darcov približne 10-tisíc ľudí. Skutočný počet pravidelných darcov je však podstatne nižší.
Na hematologicko-transfúznom oddelení Nemocnice s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach majú ročne približne 3,5-tisíca odberov.
Lekárka Mária Očovská z hematologicko-transfúzneho oddelenia uviedla, že rozhodnutie policajtov darovať krv si veľmi vážia. Počet darcov v posledných rokoch klesá a krv je čoraz vzácnejšia.
„Darcovská základňa nám klesá. Je to spojené aj s tým, že je tu nízka zamestnanosť a veľa ľudí migruje za prácou do iných miest a zahraničia. Darcov nám doslova ubúda, ale chorobnosť vzrastá a spotreba krvi je veľmi veľká. Od zásob krvi a transfúznych prípravkov závisí život pacientov,“ uviedla lekárka.
Krv je určená hlavne pacientom, ktorí sú hospitalizovaní na chirurgickom, traumatologickom, onkologickom a internom oddelení.
Darovať krv nie je komplikované
Očovská vysvetlila, že ľudia, ktorí chcú darovať krv, ale váhajú, mali by prekonať svoje obavy. Samotný proces darovania krvi je jednoduchý.
„Pokiaľ sú ľudia zdraví, majú od 18 do 60 rokov a vážia viac ako 50 kilogramov, môžu krv darovať a pripojiť sa k širokej rodine darcov. Odoberá sa 400 až 450 mililitrov krvi. Samotný odber trvá 5 až 10 minút. Predtým ešte absolvujú vyšetrenie ako meranie tlaku, krvného obrazu, čo zaberie približne hodinku,“ uzavrela lekárka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín