Lesný inžinier nepočul, že by sa lykožrútmi kŕmili bažanty. Ďalší expert tvrdí, že na množstvo euroočiek, ktoré Vareha deklaroval, nestačia všetky slovenské sady.
BANSKÁ BYSTRICA/TREBIŠOV. Na hlavnom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku pracovisko Banská Bystrica vypovedali dnes v kauze veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu odborníci na jabloňové očká a ochranu lesa pred podkôrnym hmyzom, aj lykožrútom.
Obžalovaný totiž podľa obžaloby fiktívne v účtovných a daňových dokladoch deklaroval obchodovanie s 55,306 miliónmi euroočiek (štepné prúty jabloní) a so 414,2 miliónmi kusov lykožrúta.
Vareha je obvinený z pokračujúceho trestného činu skrátenia dane a poistného a pokračujúceho trestného činu neodvedenia dane a poistného.
Na novembrovom pojednávaní v roku 2012 uviedol, že je nevinný a ničoho sa nedopustil. Podľa obžaloby Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Mikuláš Vareha spáchal svojou trestnou činnosťou škodu 58,1 milióna eur.
Obvinený zastupoval v tomto prípade 11 vlastných spoločností, ktoré obchodovali vzájomne medzi sebou. Trestnú činnosť mal páchať v rokoch 2008-2011, najmä v okrese Trebišov.
Na euroočká by potreboval 15-tisíc hektárov sadov
V danom prípade mal podnikateľ obchodovať len s jedným druhom jabĺk a to Fuji.
Podľa slov znalca, ktorý k prípadu vypracoval posudok, na Slovensku je 127,2 hektárov (ha), na ktorých sa pestuje odroda Fuji, všetkých ovocných sadov dokopy je v SR asi 8 000 ha.
Na množstvo 55 miliónov očiek by však pritom bola potrebná plocha sadu okolo 15 000 ha. V takom množstve sa v SR bežne s euroočkami neobchoduje.
Vareha na súde v novembri 2012 uviedol, že lykožrút slúžil pre bažanty, ktoré chovali, tak ako proteín pre športovcov.
Lesný inžinier, ktorý je zamestnaný v Štátnych lesoch Tatranského národného parku (TANAPu) a vyše 10 rokov pracuje v lesníctve, dnes priblížil, že lykožrút smrekový je jeden z najväčších škodcov smrekových porastov, napáda poškodený smrek.
Od roku 2006 do 2012 na približne 48 000 ha TANAPu odchytali 550 miliónov lykožrúta smrekového.
Pracovníci lesov pre tento účel rozmiestňujú feromónové lapače a vyvesujú feromónové odparníky.
Chytený lykožrút sa zvyčajne páli alebo zalieva vriacou vodou. "Je to veľký škodca a tak sa k nemu aj chováme," konštatoval svedok.
Dovtedy, keď pracovníkov lesov polícia kontaktovala v súvislosti s týmto prípadom, nepočuli podľa slov svedka o tom, že by sa lykožrút používal na kŕmenie, obsahuje totiž napríklad chitín.
Dodal, že jeho prirodzeným nepriateľom sú vtáky, bažanty však nie, keďže v podmienkach ihličnatých lesov nežijú.
Svedok rovnako nezaregistroval dopyt po lykožrútovi ako kŕmnej zmesi.
Dodal, že metódami, ktoré popísal obžalovaný, nie je možné chytať lykožrúty na skládkach dreva, ani v takom objeme.
Prokurátor: Rozsudok by mohol byť v apríli
Ako sa vyjadril k priebehu hlavného pojednávania prokurátor ÚŠP Ján Šanta, predpokladá, že v apríli by rozsudok mohol padnúť.
"Veľa času už ani nemáme, lebo nás tlačí do rýchleho rozhodovania väzba, to znamená, že nás čaká ešte najmä mnoho listinných dôkazov," dodal Šanta.
V pondelok 11. marca vypovedali pracovníci z Maďarska, ktorí mali v minulosti robiť pre firmu obžalovaného.
Podľa výpovedí odkôrňovali v Strede nad Bodrogom drevo a zbierali z neho chrobáky aj kôru, ktoré ukladali do vriec. Svedkovia mali byť predvolaní, aby sa vyjadrili k zberu lykožrútov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín