BORŠA. Šok spôsobilo v obci Borša (okres Trebišov) ukradnutie veľkej bronzovej busty slávneho vodcu protihabsburského povstania Františka Rákocziho II.
Socha vážiaca 180 kilogramov zmizla v noci zo štvrtka (28. 2.) na piatok (1. 3.) spred miestneho renesančného kaštieľa, kde sa tento sedmohradský knieža narodil.
Rákoczi (1676-1735), pod ktorého zástavami s heslom "S Bohom za vlasť a slobodu" bojovali v rokoch 1703-1711 spoločne Slováci, Maďari, Rusíni, Rumuni či Poliaci, je v obci silne prítomný.
V kaštieli sa nachádza jeho pamätná izba, nazvané sú po ňom ulica aj miestne "espresso". Na výročie jeho narodenia sa každoročne konajú pri buste oslavy so slávnostnými príhovormi a kladením vencov.
Rodná izba Františka Rákocziho. Foto: TASR / František Iván
K Rákoczimu sa však hlásia najmä Maďari a zmiznutie busty z betónového podstavca vyvolávalo otázky o motíve tohto činu. Polícia v priebehu piatka napokon bustu našla rozrezanú na tri kusy v garáži rodinného domu v Borši a zadržala trojicu podozrivých.
"Sme veľmi milo prekvapení rýchlym zásahom policajných jednotiek. Najmä nás teší, že sa nepreukázali žiadne motívy, ktoré by narušili medziľudské alebo národnostné vzťahy. Ide o jednoduchú krádež farebného kovu, ktorý odcudzili páchatelia z Kráľovského Chlmca," uviedol pre TASR predseda Občianskeho združenia Ferenca Rákocziho II. a poslanec miestneho zastupiteľstva Ľudovít Laczkó.
Nájdená rozrezaná busta je teraz na stráženom mieste, budúci týždeň sa majú k rozsahu škôd a spôsobu opravy vyjadriť odborníci na ochranu pamiatok.
Poškodenú bustu našli v garáži v obci Borša. Foto: TASR
"Ja si myslím, že sa to dá opraviť a znovu nainštalovať, aby sme 24. marca mohli dôstojne oslavovať výročie narodenia kniežaťa," konštatoval Laczkó. Ak sa to nestihne, namiesto busty bude na oslavách aspoň Rákocziho portrét.
Polícia podľa Laczkóa tiež prisľúbila odbornú pomoc na zabezpečenie, aby sa takýto čin nemohol zopakovať.
"Chceli by sme potom aj celý kaštieľ napojiť na nejaký kamerový systém," dodal.
Rákocziho bustu vytvoril v roku 1907 maďarský sochár J. Mayer, pôvodne stála na námestí vo Zvolene, v Borši je od roku 1969.
Na tomto mieste stála busta ešte vo štvrtok, v piatok ráno kastelán zistil jej krádež.
Foto: TASR / Fantišek Iván
Rozrezanú sochu spolu s bronzovou napodobeninou vtáka Turul ukradnutú z obce Svätuše našla polícia v garáži v Borši.
Policajti zadržali troch mužov z Trebišovského okresu vo veku 21 - 33 rokov. Podľa zistení chceli odcudzené sochy odpredať do zberných surovín, motív národnostnej neznášanlivosti zistený nebol.
Krádežou busty vznikla obci škoda najmenej 9000 eur.
Kaštieľ budú renovovať
Renesančný kaštieľ by mal prejsť rekonštrukciou do roku 2016, kedy bude 340. výročie narodenia tohto vodcu najväčšieho stavovského povstania proti Habsburgovcom v Uhorsku.
Spoločnú slovensko-maďarskú podporu projektu s využitím eurofondov oznámil maďarský prezident János Áder po nedávnom stretnutí so slovenským partnerom Ivanom Gašparovičom v Budapešti.
Kaštieľ je po dlhom čase chátrania napriek snahám o renováciu v zlom stave, obec ho vlastnými silami nedokáže obnoviť. V obmedzených podmienkach v ňom funguje múzeum.
Originál Rákocziho kolísky ukradli
"Máme ako-tak zariadených dohromady 10 miestností," uviedol kastelán kaštieľa István Kázmér. Návštevníci si tu môžu pozrieť napríklad Rákociho pamätnú izbu s replikou jeho kolísky.
"Bol tu originál, ale zmizol. V decembri 1944 prišli sovietski vojaci a kaštieľ vykradli," dodal správca.
Pôvodne stál na mieste dnešného objektu vodný hrad, jeho kamenné murivá pravdepodobne použili pri stavbe hradného kaštieľa z druhej polovice 16. storočia, pôvodne obohnaného vodnou priekopou.
V kaštieli sa narodil 27. marca 1676 František Rákoci II., sedmohradské knieža, šarišský župan a vodca stavovského odboja.
"Po prehratej vojne s Habsburgovcami v roku 1711 už kaštieľ chátral," povedal Kázmér.
Strecha je v dezolátnom stave
K renovácii objektu došlo, keď bola Borša v rokoch 1938-1944 pripojená k Maďarsku, zriadili tu vtedy múzeum. V rokoch 1947-1949 v kaštieli fungoval hlavný štáb Trate družby. Neskôr sa kaštieľ využíval ako depozitár Východoslovenského múzea Košice, po roku 1989 pripadol obci.
Kaštieľ má len niekoľko rokov starú škridlovú strechu, napriek tomu však do miestností zateká a potrebná je oprava. Miestne Občianske združenie Ferenca Rákócziho II. získalo od maďarského ministerstva zahraničných vecí dotáciu v 9,9 milióna forintov (33 600 eur).
"Pôjde to na rekonštrukciu strechy, lebo je v takom dezolátnom stave, že nič iné nám neostáva. Predpokladám, že najneskoršie do konca apríla by to malo byť hotové," povedal predseda združenia Ľudovít Laczkó.
Na renováciu okolia Rákociho pamätníka je vyčlenených z eurofondov a štátneho rozpočtu SR 18 885 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín