BORŠA. Geotermálny vrt v Borši (okres Trebišov) využíva obec na vykurovanie miestnej základnej školy.
Pôvodné plány na postavenie kúpaliska s termálnou vodou narážajú podľa starostky Márie Kováčovej na priestorové obmedzenia aj nedostatok financií na takýto projekt.
Vrt sa totiž nachádza medzi ihriskom, chráneným lesíkom, Rákociho kaštieľom a bytovkami.
"Priestorovo by to nespĺňalo štandardy Európskej únie," uviedla starostka s tým, že problém by bol napríklad s parkoviskom.
Potrubie by sa dalo viesť inde cez chránený lesík na väčšie priestranstvo, problémom by však bola hrozba záplav. Táto oblasť v okolí rieky Bodrog patrí totiž k najnižšie položeným nielen v okrese, ale na celom Slovensku. V roku 2010 bola pri rozsiahlych záplavách celá pod vodou.
Starostka obce Borša Mária Kováčová. Foto: TASR / František Iván
"Vrt musíme preniesť niekde inde a nájsť miesto pre to kúpalisko, pretože keby sme šli cez lesík,bolo by to stále ohrozené vodou," uviedla Kováčová pre TASR. Projekt by si vyžadoval aj značné investície.
Geotermálna voda sa tak využíva aspoň na vykurovanie blízkej základnej školy, aj to však nie je bez problémov. Mineralizovaná voda hrozí poškodením čerpadla, preto je podľa starostky nutné ho pravidelne kontrolovať.
Z románskeho kostolíka zvoní zvon z roku 1654
Historickým klenotom Borše je zachovaný románsky kostolík z 13.storočia. Nenápadná jednoloďová stavba na kraji dediny má polkruhovú apsidu a strešnú vežičku.
Kostolík, ktorí patrí Reformovanej kresťanskej cirkvi, prestavali začiatkom 16. storočia v neskorogotickom štýle. Do rúk kalvínom sa dostal počas reformácie pred rokom 1552.
Bohoslužby sa v ňom konajú raz týždenne - v nedeľu v maďarskom jazyku. Niektorí v dedine hovoria, že v kostolíku krstili Františka Rákociho II., sedmohradské knieža a vodcu posledného protihabsburského povstania, ktorý sa narodil v miestnom kaštieli v roku 1676.
Farár Tibor Sallai však namieta. "Ja som záznam o krste nenašiel. O Rákocim vieme takmer všetko, ale o jeho krste som sa nikde nedozvedel," povedal pre TASR.
Cenným z kostola je starý zvon, ktorý z vežičky dodnes zvoní pri príležitosti bohoslužieb či pohrebov. "Podľa nápisu ho odliali v roku 1654 v Prešove v dielni Georga Wirda," uviedol Sallai. "Vežička je trochu skrivená, čo robí aj to zvonenie, lebo je to poriadny zvon, váži vyše metrák."
Stavba by potrebovala opravu strechy, na čo však farnosť nemá peniaze. Potrebná tak bude finančná dotácia, aby kostolík ostal v zachovanom stave aj pre ďalšie generácie. K dominantám Borše patria rímskokatolícky kostol a nový gréckokatolícky chrám.
Zaujímavosťou je, že stoja hneď vedľa seba, dokonca v nich bývajú bohoslužby v rovnaký čas.
"Došlo k tomu viac-menej náhodou, bol tu voľný pozemok," hovorí o blízkom susedstve kostolov administrátor gréckokatolíckej farnosti Gabriel Kecskés.
Vzťahy medzi cirkvami v obci sú podľa neho bez konfliktu a obe strany vychádzajú veľmi dobre.
Bohoslužby sú v oboch kostoloch v nedeľu o 9.30 h. Hlas zvonov z veží tak zvoláva veriacich symbolicky spoločne. "Nerušíme sa navzájom, každý ide do svojho," potvrdil Kecskés.
Starostka obce Mária Kováčová je na blízkosť a pekný vzhľad kostolov hrdá. "Týčia sa vedľa seba. Skutočne je to krása," povedala.
Pri dedine je aj vzácna prírodná oblasť – Lesík pri Borši. Ide o územie európskeho významu, kde sú zachovalé lužné vŕbovo-topoľové a jelšové lesy s cennými zoologickými druhmi.
Tokajský festival bude aj tento rok
Tradičným podujatím v obci Borša je Tokajský festival s pestrým kultúrnym programom. V poradí 11. ročník týchto regionálnych slávností vína s medzinárodnou účasťou sa uskutoční v sobotu 29. júna 2013.
Súčasťou programu budú prehliadka tradičných remesiel, degustácia tokajských vín, ochutnávanie regionálnych špecialít, vystúpenia domácich aj zahraničných folklórnych súborov či ďalšie atrakcie. Návštevníkov z Košíc privezie na festival do Borše aj tento rok bezplatne mimoriadny turistický vlak "Tokajský expres".
Festival sa koná v areáli Rákociho kaštieľa a je spojený s osobou sedmohradského kniežaťa a vodcu najväčšieho stavovského povstania v Uhorsku Františka Rákociho II., ktorý sa tu narodil v roku 1676.
Rodná izba Františka Rákocziho II. v renesančnom kaštieli.
Foto k článku: TASR / František Iván
"Tento rok bude na javisku galaprogram európskych regiónov podľa miesta pobytu kniežaťa Rákociho. Vystupovať budú folklórne skupiny zo Slovenska, Českej republiky, Ukrajiny, Poľska, Francúzska a Turecka," uviedla pre TASR Gabriela Zvolenská, riaditeľka Kultúrneho centra Medzibodrožia a Použia.
K sprievodným podujatiam budú patriť výstava Európska kultúra na Tokaji, prezentácia medzinárodných rytierskych vinárskych rádov, razenie Rákociho toliara, ukážky stredovekého boja, interaktívne programy či rôzne hry.
Podujatie prezentujúce kultúrne tradície južného Zemplína je pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenka Trebuľu a zapadá do kontextu programu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) - Košice 2013.
Starostka Borše Mária Kováčová uviedla, že tradícia pestovania vína neodmysliteľne patrí k tejto obci a festival prezentuje aj prácu miestnych ľudí.
"Takmer každá rodina tu má vinohrad, máme aj podnikateľov, ktorí podnikajú s výrobou tokajských vín," povedala pre TASR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín