BORŠA/SVÄTUŠE. V uplynulých dňoch zmizli v okrese Trebišov dve bronzové sochy. V Borši spred kaštieľa ukradli zo štvrtka na piatok bustu Františka Rákocziho II., ešte v noci z utorka na stredu zmizla aj socha vtáka Turula v obci Svätuše.
Hoci sa predpokladalo, že umelecké diela už zberači kovov stihli vyviezť do Maďarska, polícia ich napokon našla v garáži rodinného domu v obci Borša.
"Trebišovskí kriminalisti v krátkom čase vypátrali podozrivých mužov, ktorí v uplynulých dňoch odcudzili dve bronzové sochy v Trebišovskom okrese. Policajti dnes zadržali troch mužov z Trebišovského okresu vo veku od 21 do 33 rokov. V oboch prípadoch polícia začala trestné stíhanie pre prečin krádeže," informovala v piatok popoludní košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Poškodenú Rákocziho bustu našla polícia v garáži domu v Borši. Foto: Polícia
Národnostný motív nezistili, sochy mali skončiť v zbere
Škody, ktoré by vznikli, odhadli v prípade busty Rákocziho na 9-tisíc eur, pri soche Turula najmenej na 2 600 eur.
"Odcudzené poškodené sochy policajti zaistili v garáži pri rodinnom dome v obci Borša. Podľa doterajšieho šetrenia odcudzené sochy chceli podozrivé osoby predať do zberných surovín, motív národnostnej neznášanlivosti zistený nebol. V tejto chvíli polícia vykonáva s podozrivými osobami potrebné procesné úkony a po ich ukončení budú umiestnení do cely policajného zaistenia," dodala hovorkyňa.
Aj samosprávy na oboch stranách hraníc reagovali rýchlo, podnikli kroky, aby sa zabránilo speňaženiu kovu v zberných surovinách.
Ranný smútok a hnev v Borši
Kastelán kaštieľa v Borši István Kázmér zažil nepríjemné ráno. "Bustu som videl ešte večer okolo 19. hodiny, ráno o siedmej tam už nebola," povedal v piatok ráno Kázmér.
Dodal, že toto sochárske dielo bolo celé z bronzu a malo hmotnosť 180 kilogramov. "Hodnota materiálu bola vyčíslená na 8 500 eur, jej umelecká hodnota je však nevyčísliteľná," doplnil kastelán.
Bustu vytvoril v roku 1906 maďarský sochár Éde Mayer pri príležitosti prevezenia ostatkov Františka Rákocziho na územie Rakúsko - Uhorska. Do Borše bola prevezená v roku 1969.
"V našom kaštieli sa totiž František Rákoczi narodil a prežil tu prvé roky svojho života," pripomenul Kázmér s tým, že každoročne sa tam konali spomienkové slávnosti na túto významnú osobnosť.
Starostka tokajskej Borše Mária Kováčová informovala, že krádež jej oznámil kastelán a hneď to oznámili aj polícii na slovenskej i maďarskej strane.
„Pre obec je to nesmierna škoda. Vyzývam všetkých občanov, ale aj pracovníkov zberných surovín, na našej i maďarskej strane, aby ak niekto donesie bronzové odliatky - buď celú bustu, alebo jej časti, aby okamžite kontaktovali políciu,“ uviedla ešte predpoludním Kováčová.
„Busta tu stála viac rokov a nikdy sa nestalo, že by ju niekto postriekal farbami, alebo nejako poškodil."
Aj socha Turula sa vráti na svoje miesto. Foto: Polícia.
Aj z pamätníka vo Svätušiach zmizol bronzový vták
Bronzový artefakt zmizol aj v obci Svätuše v okrese Trebišov. "Z pamätníka padlým hrdinom niekto ukradol bronzového vtáka Turula, symbol Uhorska," uviedol starosta obce Gustáv Liszkai.
Spresnil, že chýbajúcu časť súsošia si všimol v stredu 27. februára napoludnie. "Obyvatelia ma však presviedčajú, že v utorok večer bolo všetko v poriadku," doplnil starosta. Bronzový vták má rozmery 70 krát 120 centimetrov a hmotnosť asi 40 kilogramov.
"V ostatnom čase sa v našej oblasti pohybujú autá s maďarskými poznávacími značkami a ich posádky skupujú od obyvateľov starý šrot," uviedol ďalej Liszkai.
Ukradnutá busta. Foto: SITA / Marián Angelovič
Busta Rákocziho sa zrejme vráti na svoje miesto. Foto: TASR / Roman Hanc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín