Vyše dvesto vyrúbaných stromov a krovinatých porastov v katastri obce Horovce pri Michalovciach nie sú dielom zlodejov, ale poľnohospodárov. Spoločenská hodnota vyrúbaných drevín presahuje 200-tisíc eur. Prípadmi sa už zaoberá polícia.
HOROVCE/TOPOĽANY. Od októbra minulého roka do januára 2013 v katastri mestskej časti Topoľany pri Michalovciach na ploche evidovanej ako orná pôda spílili 20 topoľov bielych a 116 vŕb. Ich spoločenskú hodnotu vyčíslili na vyše 66-tisíc eur.
Zuzana Polláková z Obvodného úradu životného prostredia (OÚŽP) v Michalovciach potvrdila, že nelegálny výrub nebol dielom zlodejov. Stromy nechal vyrúbať poľnohospodár, ktorý obhospodaruje pôdu neďaleko Michaloviec.
Podobná situácia nastala aj pri obci Horovce v okrese Michalovce. Miestny poľnohospodár vyrúbal krovinaté porasty pozdĺž poľnej cesty, ktorá vedia na pole. V tomto prípade spoločenská hodnota spílených drevín predstavuje viac ako 125-tisíc eur.
Stromy mali tieniť na pole
Zuzana Polláková z OÚŽP v Michalovciach vysvetlila, že časť stromov v Topoľanoch vyrúbal poľnohospodár na základe povolenia.
Ďalšia časť bola nad rámec rozhodnutia, bez povolenia a súhlasu obvodného úradu životného prostredia.
Poľnohospodár mal vyrúbať stromy po obvode poľnohospodárskej plochy, aby netienili na pôdu a pestované rastliny.
Polláková spresnila, že v druhom prípade pri Horovciach došlo k výrubu krovinatých porastov na približne polkilometrovom úseku pozdĺž poľnej cesty.
Poľnohospodár chcel umožniť lepší prístup ťažkej techniky a mechanizmov na pole. Na tento výrub tiež nemal povolenie.
Dodala, že obidvoma prípadmi sa už zaoberá polícia.
Vyrúbali vyše 200 stromov
Košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó potvrdil, že v katastri obce Topoľany došlo k spíleniu 20 topoľov bielych a 116 vŕb bielych. Ich spoločenskú hodnotu vyčíslili na viac ako 66 600 eur.
Policajný hovorca dodal, že v uvedenom čase v katastri obce Topoľany na pozemku v súkromnom vlastníctve bez súhlasu a povolenia spílili ďalších 20 topoľov, 47 vŕb, 13 javorov a 5 kusov čremchy strapcovitej. Ich spoločenská hodnota predstavuje vyše 22-tisíc eur.
“V októbri 2012 v katastri obce Horovce na viacerých parcelách na ploche takmer 10-tisíc m2 došlo k nelegálnym výrubom krov a krovitých porastov. Ich spoločenská hodnota predstavuje vyše 125-tisíc eur,“ dodal.
Michalovský policajný vyšetrovateľ v oboch prípadoch začal trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Trestná sadzba je 3 až 8 rokov.
Komora: Výrub áno, ale nie svojvoľne
Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Michalovciach Juraj Fazekas uviedol, že rokmi neudržiavané a zarastené okolie poľných ciest komplikuje poľnohospodárom prácu. Majú problém dostať sa s technikou na polia.
Ak nechcú prechádzať mimo poľných ciest už po osiatej pôde, musia stromy a krovinaté porasty často vyrúbať.
„Pravda je taká, že takmer každý poľnohospodár má s tým problém. Ale mali by si na to dávať pozor a nerobiť tie výruby svojvoľne,“ skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín