Mesto neuvažuje o finančnom motivovaní ľudí, ktorí zodpovedne pristupujú k triedeniu.
MICHALOVCE. Na jedného obyvateľa Michaloviec pripadá necelých 25 kilogramov vyseparovaného odpadu ročne.
Technické a záhradnícke služby počítajú, že v tomto roku sa vyseparuje v meste len okolo 9,5 percenta odpadu.
Poslanec Michal Stričík (NEKA) hovorí, že je to málo. “Verím, že sa nám podarí vyseparovať viac komunálneho odpadu.“
Podobný názor zastáva aj poslanec František Zitrický (KDS). „Treba separovať viac. V zahraničí vytriedia 60 percent odpadu.“
Primátor: Je to na ľuďoch
Mesto získa od občanov na poplatkoch za komunálne odpady a drobné stavebné odpady približne 570-tisíc eur ročne.
Primátor Viliam Zahorčák (Smer-SD) na zastupiteľstve uviedol, že mesto na separovanie odpadu vytvorilo dostatočné podmienky. Na ťahu sú podľa neho Michalovčania.
“Dnes si môžeme klásť veľké méty, koľko vyseparujeme, ale všetko majú v rukách občania. Nádoby pri obytných domoch sú, ale primať ľudí, aby to rešpektovali, nie je jednoduché. Mesto poskytuje možnosti, ale výsledok nemusí byť taký, ako by sme si to priali,“ reagoval primátor.
Mesto o finančnom motivovaní ľudí, napríklad vo forme úľav pri poplatku za TKO, neuvažuje.
“O nejakých formách motivácie, aj finančných, sme dlho diskutovali. Nie sú celkom namieste, lebo je napokon zákonná povinnosť každého separovať. Pri súčasnom rozpočte nevidím priestor pre nejakú inú možnosť na povzbudzovanie triedenia,“ povedal Zahorčák.
Separovanie možno ovplyvní strategický partner
Až 90 percent komunálneho odpadu v meste tak končí na skládke v Žabanoch.
Sklo, papier, plasty, kovy, guma a ďalšie druhy zhodnotiteľného odpadu by na nej už nemuseli v budúcnosti končiť. Mesto chce znížiť množstvo opadu na skládke.
Samospráva hľadá dodávateľa technológie na zhodnocovanie odpadu. S Technickou univerzitou v Košiciach podpísala samospráva zmluvu na vypracovanie odborných podkladov do súťažných podmienok pre vyhlásenie verejnej súťaže.
“Hľadáme partnera, aby sme nemuseli skládkovať. Je potrebné hľadať ďalšie spôsoby využitia odpadu, buď materiálového alebo energeticky. Predpokladáme tieto komodity istým spôsobom zhodnotiť. Ale nepredbieham. Chystáme takúto súťaž, ale je možné, že ju nevyhodnotíme v roku 2013. Súťaž vygeneruje spôsob, aj to, čo bude pre mesto a občanov z ekonomického hľadiska najvýhodnejšie,“ povedal Zahorčák.
Dokončili tretiu kazetu
Nedávno dokončili na skládke v Žabanoch výstavbu tretej kazety. Kapacita novej skládky bude zhruba 92-tisíc metrov kubických. Vydržať by mala päť až šesť rokov.
Prvý odpad tu budú navážať v polovici tohto roka.
Náklady na výstavbu novej skládky Žabany dosiahli 1,8 milióna eur. Mesto financovalo výstavbu z vlastných zdrojov.
Hľadanie partnera na zhodnocovanie odpadu je podľa primátora potrebné aj preto, že po zaplnení tretej kazety bude mesto opäť nútené riešiť problém uskladnenia a likvidácia odpadu.
“O nejakých šesť rokov budeme pred dilemou dobudovania ďalšej kazety. Oveľa vhodnejšie sa javia aj iné spôsoby likvidácie tuhého komunálneho odpadu ako len skládkovaním,“ podotkol primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín