Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

V Močaranoch sa stretli rodáci

Tento rok si obyvatelia Michaloviec a zvlášť mestskej časti Močarany pripomínajú sto rokov od narodenia Gorazda Zvonického.

Močarany. Na stretnutie rodákov prišli bývalí žiaci, ktorí navštevovali  školu v rokoch 1934-1946.Močarany. Na stretnutie rodákov prišli bývalí žiaci, ktorí navštevovali školu v rokoch 1934-1946. (Zdroj: Milan Potocký)

Tento rok si obyvatelia Michaloviec a zvlášť mestskej časti Močarany pripomínajú sto rokov od narodenia básnika, prozaika, kňaza, pedagóga a prekladateľa Gorazda Zvonického. Pri tejto príležitosti sa v bývalej škole stretli rodáci z obce Močarany.

MICHALOVCE. Do bývalej Štátnej základnej školy v mestskej časti Močarany sa po vyše 65 rokoch vrátili bývalí žiaci. Stretnutia školských ročníkov 1934 - 1946 sa zúčastnilo 30 dôchodcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem spoločného spomínania na školské časy nezabudli ani na svojho rodáka a básnika Gorazda Zvonického, vlastným menom Andreja Šándora, ktorý sa narodil v obci Močarany presne pred sto rokmi v roku 1913.

SkryťVypnúť reklamu

“Je to krásna myšlienka spojiť prípravu osláv 100. výročia narodenia Gorazda Zvonického, nášho známeho rodáka, so stretnutím rodákov, žiakov tunajšej školy,“ vysvetlila spoluorganizátorka podujatia Anna Kostovčíková.

Dodala, že autorkou myšlienky, aby sa v obci uskutočnilo stretnutie rodákov, bola Helena Chvostaľová.

Počas stretnutia recitovali úryvky z básní G. Zvonického. “Dúfame, že aj toto je cesta prepojenia života medzi cirkevnými spoločenstvami tu v Močaranoch a zlepšenia kontaktov medzi mladšími a staršími,“ dodala Kostovčíková.

Bývalí žiaci majú dnes vyše 70

V Močaranoch sa 9. februára stretli školské ročníky 1934 až 1946. Hoci väčšina bývalých žiakov má dnes už vyše 70 rokov pamäť im ešte slúži. Mená bývalých učiteľov a spolužiakov sypali z rukáva.

SkryťVypnúť reklamu

Na školské časy si zaspomínali aj dôchodkyne Anna Chvostaľová, Margita Kostovčíková a Ružena Stieranková. Priniesli so sebou aj čiernobiele fotografie, ktoré nechali kolovať medzi bývalými spolužiačkami. Malé dievčatká na fotografiách vyvolávali po toľkých rokoch na ich tvárach úsmevy.

Šesťdesiatosemročný Jozef Kolesár má na bývalú školu v Močaranoch len tie najkrajšie spomienky.

„V Močaranoch sme nacvičovali divadlo, chodili sme vystupovať do Pozdišoviec, Zalužíc a Krásnoviec. Telocvik sme mali na dvore pred školou. Vtedy sa ešte gazdovalo a po škole sme pomáhali rodičom. Teraz deti nevedia, čo je to krava či prasiatko. Poznajú len počítače a mobily. Žilo sa vtedy jednoduchšie, ale život bol veselší,“ povedal Kolesár.

„Žiaci mali pred učiteľom rešpekt. Keď dostal žiak od učiteľa zaucho, neprišli sa rodičia s učiteľom hádať, ako je to dnes. Na dedine, keď niečo učiteľ povedal, tak to platilo. Ale ako chlapci sme stále niečo vyparatili,“ povedal s úsmevom.

SkryťVypnúť reklamu

„Keby som sa bol doma priznal, že od učiteľa som dostal facku, doma by som bol dostal ďalších desať,“ povedal 68-ročný Michalovčan.

Rodáci si uctili aj svojich nebohých spolužiakov, ktorí sú pochovaní na miestnom cintoríne. Na hrob im odniesli symbolickú kytičku.

Stretávať sa chcú pravidelne

Bývalá učiteľka dejepisu Helena Chvostaľová vysvetlila, že obec v minulosti žila kultúrou.

„Táto myšlienka vznikla preto, lebo Močarany sú už len mestská časť. Niekedy sme boli obec. Chceme ukázať, že Močarančania fungujú. Začali sme so stretnutiami v škole, chceme túto školu oživiť. Chýbajú tu kultúrne podujatia. Kedysi škola žila, mládež bola veľmi aktívna. Hrali sa tu divadlá, mladí športovali, robili atletiku a teraz nič,“ vysvetlila Chvostaľová.

Prvé stretnutie žiakov - rodákov zorganizovali v októbri minulého roku. Na stretnutie vtedy prišli bývalé školské ročníky 1929 až 1935.

„Teraz prišlo dosť ľudí. My sme to spojili s jubileom Gorazda Zvonického. Veriaci z rímskokatolíckej cirkvi ho poznajú, ale tí, ktorí sú iného vierovyznania a z iných miest a dedín, o ňom hádam ani nevedeli. O Gorazdovi sa za totalitného režimu nehovorilo a ani v škole sa neučila katolícka moderna. Aj kvôli tomu sme zorganizovali toto stretnutie, aby sa to dostalo ľuďom do povedomia. Patrí sa uctiť si nášho rodáka,“ povedala Chvostaľová.

Pamätná izba

Obyvateľom Michaloviec a mestskej časti Močarany bude významného básnika pripomínať pamätná izba. Mesto ju pripravuje v spolupráci s Maticou slovenskou a Zemplínskou knižnicou G. Zvonického.

Za podpory mesta sa obnovujú aj priestory bývalej školy. V pamätnej izbe chcú organizovať pravidelné stretnutia obyvateľov Močarian.

„Na jar sa začne s úpravou cesty a tohto pozemku, ktorý by mal slúžiť všetkým - deťom na hranie, dospelým na stretnutia a starším na malú prechádzku či stretnutia pri káve,“ uviedla Kostovčíková.

Vyvrcholenie podujatí bude 29. júna, kedy sa uskutočnia oslavy 100. výročia narodenia G. Zvonického. Okrem kultúrneho programu sa uskutoční aj slávnostná svätá omša.

Fakty

Gorazd Zvonický


Vlastným menom Andrej Šándor sa narodil 29. júna 1913 v obci Močarany, dnes mestská časť Michaloviec. Bol slovenský básnik katolíckej moderny, katolícky kňaz, misionár, pedagóg, prekladateľ a významný exilový pracovník.

Večné sľuby saleziánskeho rehoľníka zložil 11.11. 1940. V roku 1942 zmaturoval v Kláštore pod Znievom a od roku 1944 študoval teológiu vo Sv. Beňadiku a Sv. Kríži nad Hronom. Za saleziánskeho kňaza bol vysvätený 29. júna 1948 .

Počas povinnej vojenčiny sa zoznámil s básnikmi Jankom Silanom a Pavlom Ušákom Olivom, ktorí v ňom prebudili záujem o poéziu. Bol redaktorom časopisu Mládež a misie.

V júni 1949 bol menovaný za správcu michalovskej farnosti. V noci z 13. na 14. apríla 1950 sa po zatknutí dostal do izolačného tábora pre duchovných v Podolínci. V auguste 1950 sa mu podarilo z tábora utiecť. Odišiel do Buenos Aires v Argentíne, kde sa zapojil do práce v Spolku slovenských spisovateľov a Zahraničnej Matici slovenskej.

Keď bol v roku 1963 založený Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda v Ríme, vrátil sa do Európy a zapojil sa do práce ústavu. Stal sa členom predsedníctva Slovenského ústavu v Ríme a profesorom humanitných vied na gymnáziu Antona Bernoláka pri Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda. Po páde komunizmu navštívil Slovensko. Zomrel v Ríme 27. júla 1995. Neskôr boli jeho telesné pozostatky prenesené na Národný cintorín v Martine.

Za služby talianskej kultúre mu v roku 1993 udelil prezident Talianska vysoké štátne vyznamenanie - rytiersky rád za zásluhy o Taliansku republiku. Za šírenie mariánskej úcty dostal ocenenie v podobe členstva v inštitúcii Academia Mariana v Ríme.

mpo



miko_mocarany-rodaci2_190213_res.jpg
Organizátorky. Anna Kostovčíková (vpravo) a Helena Chvostaľová sa snažia oživiť kultúrny život
v mestskej časti, ktorá bola kedysi dedinou.
Foto: mipo

miko_mocarany-rodaci3_190213_res.jpg
Spolužiačky po rokoch. Dôchodkyne Anna Chvostaľová a Ružena Stieranková (vpravo)
sa rokoch vrátili do bývalej školy.
Foto: mipo

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 698
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 228
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 385
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 235
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 998
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 600
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 304
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 011
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 829
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 912
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 389
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 726
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 19 046
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 488
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 927
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 011
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 829
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 912
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 389
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 726
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 19 046
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 488
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 927
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu