Kým v roku 2008 likvidovali hasiči 198 požiarov, vlani ich bolo až o sto viac. Oheň napáchal škody za viac ako 800-tisíc eur.
MICHALOVCE. Michalovskí hasiči majú za sebou ďalší náročný rok.
Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Michalovciach Martin Tejgi pri bilancii vlaňajšieho roka uviedol, že v roku 2012 absolvovali k požiarom, k dopravným nehodám a k technickým zásahom až 449 výjazdov.
Presne 121 výjazdov mali záchranári z hasičskej stanice v Sobranciach a ďalších 110 hasiči z Veľkých Kapušian, ktorí tiež patria pod Okresné riaditeľstvo HaZZ v Michalovciach.
Viac horí
Zisťovateľ príčin vzniku požiarov Marián Kováč z HaZZ Michalovce vysvetlil, že od roku 2008 narástol v okrese počet požiarov zo 198 na 300.
Prezident Hasičského a záchranného zboru SR Alexander Nejedlý potvrdil, že každý rok pribúda počet požiarov aj v rámci celého Slovenska.
„Situácia sa na Slovensku stále zhoršuje. Minulý rok sme mali o 1 200 požiarov viac ako v roku 2011,“ vysvetlil prezident hasičov.
Nejedlý spresnil, že vlani absolvovali hasiči v rámci celého Slovenska viac ako 32-tisíc výjazdov. Pri požiaroch sa na Slovensku vlani zranilo 231 ľudí a 44 osôb neprežilo. V boji s ohňom zahynul minulý rok aj jeden profesionálny a jeden dobrovoľný hasič.
Šéf slovenských hasičov zdôraznil, že počet požiarov stúpa od roku 2006. „Tento trend sa nám nedarí zastaviť. Súvisí to aj s klimatickými zmenami,“ povedal Nejedlý.
Globálne oteplenie spôsobuje najmä rýchlejšie šírenie požiarov v prírode, na poliach a v lesoch. Plamene vlani napáchali na Slovensku škody za viac ako 41 miliónov eur. V porovnaní s rokom 2011 je to o 7 miliónov eur viac.
Medzi najzávažnejšie požiare v okrese Michalovce patril vlani požiar hotela Stadio, penziónu Lucus na Vinianskom jazere a požiar pekárne Ilas v obci Nacina Vsi, kde oheň napáchal škody za 400-tisíc eur.
Menej horelo iba v domoch
Zisťovateľ príčin požiarov Marián Kováč vysvetlil, že jediným pozitívom je, že vlani došlo k poklesu požiarov v bytových domoch.
V okrese je 28 700 bytov umiestnených v 19 300 domoch. Vo viac ako v 66 percentách je v bytoch zabezpečené ústredné vykurovanie, ale v ostatných bytoch sa využíva lokálne vykurovanie na tuhé, kvapalné a plynné palivo.
„Vlani bolo o 26 požiarov menej od vykurovacích telies a komínových systémov. Požiare vznikajú v dôsledku vysokej nedbanlivosti pri inštalácii alebo každoročnej kontrole dymovodov k vykurovacím telesám v rodinných domoch,“ povedal Kováč.
Dodal, že v súčasnosti sa väčšina domácností vracia k vykurovaniu na tuhé palivo. Od kozubov často vedú rozvody sálavého vzduchu do ďalších miestností.
„Uvedené práce sa vykonávajú zväčša svojpomocne a bez kontroly odborného pracovníka pred spustením do prevádzky, výsledkom čoho sú vzniknuté požiare s vysokou priamou škodou,“ vysvetlil zisťovateľ príčin požiarov.
Často vyrážajú k nehodám
Minulý rok zasahovali michalovskí hasiči pri 65 dopravných nehodách, pri ktorých sa zranilo 56 ľudí. Sedemdesiatjeden ľudí sa michalovským hasičom podarilo zachrániť.
Žiaľ, vážne nehody neprežili štyria ľudia. Medzi najtragickejšie patrila napríklad zrážka osobného auta s vlakom, ku ktorej došlo pri obci Nacina Ves v auguste minulého roka. Napriek enormnej snahe záchranárov sa vodiča a spolujazdkyňu nepodarilo zachrániť.
Hasiči okrem požiarov vyrážajú čoraz častejšie k technickým výjazdom. Nejedlý vysvetlil, že kým pred desiatimi rokmi tvorili požiare 80 percent výjazdov, teraz je to len niečo cez 51 percent. Podľa štatistík majú hasiči v rámci celého Slovenska výjazd takmer každých 15 minút.
Nechýbali aj kuriózne zásahy
Okrem požiarov a nehôd mali michalovskí hasiči vlani aj 83 technických zásahov. Z ciest odstraňovali spadnuté stromy, v jedenástich prípadoch vyslobodzovali uväznené zvieratá zo šácht, studní a riek.
Pri rieke Laborec napríklad vyťahovali zo starej šachty štyroch uhynutých bobrov. Odstraňovali aj poškodené konštrukcie a plechy z poškodených striech a bilbordov.
Až v jedenástich prípadoch museli odstrániť roje včiel, ôs a sršňov, ktoré sa vyskytli na verejných priestranstvách, v blízkosti škôl, škôlok a na sídliskách. V 43 prípadoch poskytli ľuďom technickú pomoc. Piatich ľudí vyslobodili zo zaseknutých výťahov, v sedemnástich prípadoch vyťahovali zapadnuté autá z priekop, snehových závejov a bahna.
Prezident hasičského zboru Alexander Nejedlý uviedol, že michalovským hasičom plánujú vytvoriť na ich prácu lepšie podmienky. Hasičská stanica by mala prejsť rekonštrukciou.
Hasiči rozdávali aj pokuty
Vedúci oddelenia požiarnej prevencie HaZZ v Michalovciach Dušan Guľaš vysvetlil, že v rámci štátneho požiarneho dozoru vykonali vlani v okrese 240 kontrol, počas ktorých sa zamerali na dodržiavanie protipožiarnych predpisov.
Okrem objektov v centre mesta skontrolovali aj lesné spoločnosti a urbariáty. Sústredili sa aj na protipožiarne zabezpečenie obchodných centier, kostolov a kultúrnych pamiatok.
„Pri jednotlivých udalostiach boli zaznamenané porušenia predpisov o ochrane pred požiarmi, ktoré boli riešené na mieste blokovou pokutou, alebo priestupok bol postúpený na oddelenie prevencie. V roku 2012 bolo zisťovateľom príčin vzniku požiaru uložených 54 blokových pokút v sume 830 eur,“ povedal Guľáš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín