Kuriózne prípady zablúdených netopierov museli v uplynulých týždňoch riešiť ochranári zo Správy chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat v Michalovciach. Netopiere sa predčasne prebudili zo zimného spánku a vleteli do tried medzi žiakov.
MICHALOVCE. Zoologička Zuzana Argalášová zo správy CHKO Vihorlat potvrdila, že zopár netopierov vletelo do tried a internátu Špeciálnej internátnej školy na Školskej ulici.
“Od decembra sme boli v spojenej škole internátnej už trikrát. Vždy ide o rovnaký druh netopiera - raniaka hrdzavého. Tento druh bežne prezimúva v škárach panelákov. Netopiere sa pravdepodobne cez vetračku dostali do vnútorných priestorov školy,“ ozrejmila zoologička.
Deti ich chytali do škatule
Dodala, že pedagógovia a deti sa lietajúcich netopierov nezľakli a zavolali odborníkov.
„Chceli by sme oceniť prístup vedenia a žiakov, ktorí vždy ukážkovo netopiere odchytia do škatule a zavolajú k nám. Tieto zatúlance zo školy pravdepodobne vyletujú zo zimného úkrytu preto, aby sa napili, alebo chceli zmeniť úkryt,“ vysvetlila zoologička.
Netopiere pravdepodobne spadli do priestorov, kde je teplo a začali sa prebúdzať. To sa im v tomto období môže stať osudným.
„V žiadnom prípade ich nepúšťajte von. Ako hmyzožravé živočíchy nemajú vonku žiadnu potravu, a keď odletia, svoje energetické zásoby si rýchlo vyčerpajú a zahynú vysilené alebo zmrznú. Je veľmi náročné zazimovať netopiera,“ povedala Argalášová.
Dodala, že aj posledný zablúdilec poputuje do rehabilitačnej stanice, odkiaľ ho vypustia až na jar.
Čo robiť, ak vám vletí do bytu
Zoologička vysvetlila, že teplé zimné počasie spôsobuje, že niektoré druhy netopierov vyskytujúcich sa v meste nehibernujú.
„Prebúdzajú sa a presúvajú medzi úkrytmi. Pritom veľmi často zablúdia vetráčkami do vnútorných priestorov domu. Ak nájdete takéhoto zablúdilca a ak si ho trúfate a je to možné odchytiť, tak ho dajte do papierovej škatule s kúskom handry, aby sa do nej mohol schovať. Môžete mu dať trochu vody do viečka od fľaše. Potravu nepotrebuje. Škatuľu umiestniť na chladnejšie miesto (nie k radiátoru) a zavolajte pracovníkov Štátnej ochrany prírody. Netopiere chytajte v kožených rukaviciach,“ objasnila ochranárka.
Netopiere potrebujú k zimovaniu úkryty so stálou teplotou, ktorá sa pohybuje podľa druhu v rozpätí od 2 – 10 °C, a s vysokou relatívnou vlhkosťou.
V rozmedzí týchto teplôt majú netopiere vhodné podmienky na zimný spánok - hibernáciu – pri ktorom maximálne spomalia svoj metabolizmus a v hlbokom spánku prečkajú obdobie bez zdroja potravy.
„Všetky netopiere, ktoré sa u nás vyskytujú, sú chránené slovenskou aj európskou legislatívou,“ uzavrela Argalášová. Na Slovensku sa vyskytuje 28 druhov netopierov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín