SOS Birdlife Slovensko v spolupráci so Správou Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat vyvesili búdky pre sovu dlhochvostú na rôznych miestach Vihorlatu.
VIHORLAT. Zoologička Zuzana Argalášová zo Správy CHKO Vihorlat vysvetlila, že sova dlhochvostá, prezývaná medzi ornitológmi aj ako uralka, obýva lesy východného, severného a stredného Slovenska.
Na hniezdenie najčastejšie využíva použité hniezda po dravcoch alebo pahýle a veľké stromové dutiny. V lesoch s mladými stromami rada obsadí aj búdky alebo polobúdky.
“Z dlhodobejšieho pozorovania sme vybrali miesta, kde sme aj po minulé roky sovu dlhochvostú pozorovali. Na dve miesta sme osadili búdku, ktorá tam bola aj v minulosti a bola stále využívaná, ale spadla,“ uviedla Argalášová.
Sova dlhochvostá má sivé sfarbenie s hnedým nádychom a pozdĺžnymi tmavými pruhmi, typickými znakmi sú zaoblený chvost a oranžovo sfarbený zobák. Hniezdi raz ročne a podľa dostatku potravy vychová najčastejšie 2 až 4 mláďaťa.
“Búdky sú len dočasným riešením. Oveľa dôležitejšie je zachovať staré bútľavé stromy všade, kde je to aspoň trochu možné,“ uzavrela zoologička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín