Jej otvorenie prilákalo množstvo návštevníkov.
MICHALOVCE. V Zemplínskom múzeu sa na prelome rokov uskutočnila už v poradí 25. silvestrovská vernisáž. Tentokrát patrila známemu zemplínskemu fotografovi Mikulášovi Jacečkovi, ktorý sa začal venovať fotografovaniu v seniorskom veku.
Žije a tvorí v obci Vinné, ktorá má viac ako 760-ročnú históriu a kresťanské tradície. Vytvoril niekoľko cyklov fotoobrazov ako Zemplínske meditácie, Tatry – môj druhý domov, Kresťanské symboly, Zrkadlenia, Pod Vinianskym hradom, Kvety a ľudia, Spomienky a Haburské sny.
Fotoobrazy venoval múzeu
V Zemplínskom múzeu vystavuje tri cykly. Prvým sú Zemplínske meditácie, ktoré venoval múzeu v Michalovciach. Tie boli finančne podporené Košickým samosprávnym krajom. Tieto fotoobrazy reprezentovali región Zemplína v Poľsku, Maďarsku i Kanade.
Ďalším cyklom sú Tatry – môj druhý domov. Najhodnotnejšie fotoobrazy venoval Tatranskej galérii Poprad, Štátnym lesom TANAPu v Tatranskej Lomnici a Mestu Vysoké Tatry v rámci projektu Zemplínčania – Tatrám.
Tretím cyklom sú Kresťanské symboly - od roku 2000 sú stálou výzdobou v Pápežskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Autor umelecké diela venoval Matici slovenskej – Domu Matici slovenskej v Michalovciach, finančne ich podporilo ministerstvo kultúry a Neografia Martin.
Oceňovaný fotograf
V roku 2000 udelila Jacečkovi Matica slovenská zlatú Pamätnú medailu sv. Cyrila a Metoda za ochranu slovenského dedičstva. O päť rokov neskôr získal od občianskeho združenia Zemplínska spoločnosť medailu – Zemplínčan roka za aktívnu reprezentáciu rodného kraja doma i v zahraničí.
Rok 2009 bol pre neho opäť významným, keď mu obec Vinné udelila Cenu obce za jej propagáciu a reprezentáciu.
Je spoluzakladateľom Vinianskeho obecného múzea a galérie, ktorá nesie jeho meno. O jeho fotografickej tvorbe vyšli aj obrazové publikácie – Meditácie, Pod Vinianskym hradom, V zrkadle spomienok a množstvo katalógov a propagačných materiálov.
V roku 2013 čakajú fotografa Jacečka ešte ďalšie výstavy na Slovensku a v zahraničí. Výstava v Zemplínskom múzeu potrvá do 28. februára.
Autor: Martina Králiková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín