BANSKÁ BYSTRICA/TREBIŠOV. Odvolací senát Najvyššieho súdu SR nevyhovel sťažnosti Mikuláša V. a ponechal ho vo väzbe. Zemplínsky podnikateľ požiadal o prepustenie z väzby a ako záruku ponúkal písomný sľub a kauciu 50 000 eur.
Prvostupňový senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici žiadosti o prepustenie nevyhovel, voči čomu podnikateľ podal sťažnosť, ktorú odvolací súd zamietol. Pre agentúru SITA to dnes uviedol podnikateľov obhajca Ľubomír Hrežďovič.
Mikuláša V. vzali do väzby v marci 2011. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na neho podal obžalobu 30. júla tohto roku.
Obžaloba Mikuláša V. viní z pokračujúcich trestných činov skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty.
Vypovedali Varehovi zamestnanci
Hlavné pojednávanie sa na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici začalo 5. novembra.
Dnes pokračovalo vypočúvaním niekoľkých svedkov. Vypovedali zamestnanci vo firmách obžalovaného aj bývalý pracovník vtedajšieho Daňového riaditeľstva SR.
Mikuláš V. je obvinený z pokračovacieho trestného činu skrátenia dane a poistného a pokračovacieho trestného činu neodvedenia dane a poistného. Na novembrovom pojednávaní uviedol, že je nevinný a ničoho sa nedopustil.
Podľa obžaloby Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) spáchal svojou trestnou činnosťou škodu 58,1 milióna eur. Obvinený zastupoval v tomto prípade 11 vlastných spoločností, ktoré obchodovali vzájomne medzi sebou.
Trestnú činnosť mal páchať v rokoch 2008-2011, najmä v okrese Trebišov. Fiktívne v účtovných a daňových dokladoch deklaroval obchodovanie s 55,306 miliónmi euroočiek (štepné prúty jabloní) a so 414,2 miliónmi kusov lykožrúta.
Jeden z dnešných svedkov mal ako vodič prevážať biele vedrá, ktoré neotváral, ale vedel, že sú v nich lykožrúty. "Poslali ma po lykožrúty, tak som vedel...," konštatoval. Ako odhadol, tieto chrobáky mohli mať päť centimetrov.
Ďalší svedok sa staral o techniku, zabezpečoval chod automobilovej prevádzky, poľnohospodárskej techniky.
Hoci do hangáru, kde mali byť ovocné štepy, nevošiel, keď išiel okolo, videl, ako ich zalievajú. Rozložené mali byť na paletách. "V lete ich zalievali, bola horúčava," uviedol.
Z počutia sa tiež dozvedel, že na rybníku sa dávali rybám lykožrúty. Ako svedok dodal, hovorilo sa, že tie pochádzali z poškodených guľatín. Z rečí ľudí počul, že ich dávajú aj bažantom.
Firmy v strate mali nadmerné odpočty DPH
Svedok, ktorý pôsobil v minulosti na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, kontroloval aj subjekty, v ktorých bol obžalovaný konateľom. Podľa slov svedka firmy vykazovali stratu, no zvyšovali sa predaje, a tiež mali nadmerné odpočty DPH.
ŠTS hlavné pojednávanie odročil na 16. a 31. januára a na 11. až 12. februára. Prokurátor ÚŠP Ján Šanta informoval, že v budúcom roku bude ŠTS pokračovať vo vypočúvaní ďalších svedkov, a Šanta predpokladá, že aj znalcov, respektíve odborníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín