Mikuláš Vareha vraj obchodoval s 55 miliónmi jabloňových očiek. Celá Európa zobchoduje 50 - 60 miliónov.
BANSKÁ BYSTRICA, TREBIŠOV. Špecializovaný trestný súd v Pezinku pracovisko Banská Bystrica opäť pojednával v prípade veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu.
Obvinený je z pokračovacieho trestného činu skrátenia dane a poistného a pokračovacieho trestného činu neodvedenia dane a poistného.
Vypovedali svedkovia, ktorí s obžalovaným obchodovali, aj administratívna pracovníčka, ktorá robila v jeho firme v rokoch 2009-2012. Hlavné pojednávanie bude pokračovať výsluchom ďalších svedkov 18. a 19. decembra.
Vareha na novembrovom pojednávaní uviedol, že je nevinný a ničoho sa nedopustil. Podľa obžaloby Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) spáchal svojou trestnou činnosťou škodu 58,1 milióna eur.
Obvinený zastupoval v tomto prípade 11 vlastných spoločností, ktoré obchodovali vzájomne len medzi sebou.
Trestnú činnosť mal páchať v rokoch 2008-2011, najmä v okrese Trebišov. Fiktívne v účtovných a daňových dokladoch deklaroval obchodovanie s 55,306 miliónmi euroočiek (štepné prúty jabloní) a so 414,2 miliónmi kusov lykožrúta.
Mal predať toľko očiek, koľko celá Európa
Prokurátor ÚŠP Ján Šanta na otázku novinára, ako hodnotí dnešné výpovede svedkov z pohľadu obžaloby, uviedol, že svedkovia vypovedali z jeho pohľadu v podstate tak ako v prípravnom konaní.
Má za to, že v relevantnej časti potvrdili závery obžaloby. Kľúčový bol z jeho pohľadu výsluch zástupcu jednej z produkčných spoločností jabĺk, ktorý uviedol, že v celej Európe sa obchoduje zhruba s 50 - 60 miliónmi ovocných stromčekov, respektíve ovocných očiek.
"A v tomto prípade žalujem množstvo presahujúce 55 miliónov, ktoré mal zobchodovať len obžalovaný. To znamená, že aj tento dôkaz potvrdzuje to, že s takýmto množstvom očiek nemohol obchodovať... Navyše, obchodoval len s jedným druhom a toto množstvo sa vzťahuje na všetky druhy jabĺk, je ich asi desať," dodal Šanta.
Lykožrúty mali zbierať Maďari
Ďalšia svedkyňa, administratívna pracovníčka, bola vo firme Mikuláša Varehu kontaktnou osobou s daňovými úradmi a účtovníkmi.
O zbere lykožrútov počula, fyzicky však nikoho pri takejto práci nevidela, ani nepozná nikoho, kto by lykožrúty zbieral.
Uviedla však, že podľa faktúr, ktoré sa vystavovali mesačne, lykožrúty zbierali pracovníci z Maďarska. O zbere počula od obžalovaného i zamestnancov. "Každý o tom rozprával," dodala svedkyňa.
Lykožrúty videla vo vedrách pri miestnom zisťovaní a potom ešte raz. Vareha na súde ešte v novembri uviedol, že lykožrút slúžil pre bažantov, ktoré chovali, tak ako proteín pre športovcov.
V tomto týždni na ŠTS vypovedali aj svedkyne, ktoré sú pracovníčkami Finančnej správy SR a podieľali sa na kontrolách firiem obžalovaného.
Na neverejnom zasadnutí sa tiež rozhodovalo o prepustení Varehu z väzby. Súd jeho žiadosť o prepustenie na slobodu zamietol.
"Keďže obžalovaný podal sťažnosť, rozhodovať bude v najbližších dňoch Najvyšší súd SR," uviedol pre TASR 4. decembra Šanta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín