BANSKÁ BYSTRICA. Výsluchom kontrolórok z Finančnej správy pokračovalo dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s podnikateľom Mikulášom Varehom zo Zemplína.
Prokurátor ho viní z pokračujúcich trestných činov skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty. Tie údajne spáchal formou fiktívnych obchodov so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek.
Senát na neverejnom zasadnutí zamietol žiadosť obžalovaného podnikateľa o prepustenie z väzby a neprijal jeho písomný sľub a kauciu 50 000 eur. Voči rozhodnutiu senátu podal Mikuláš Vareha sťažnosť.
"Nakoľko obžalovaný podal sťažnosť, rozhodovať bude v najbližších dňoch Najvyšší súd SR," uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta.
Daňové kontrolórky vypovedali, že skúmali najmä obchody Mikuláša Varehu s euroočkami a lykožrútom. Prekvapili ich zvláštnosť komodít a fakturovaný objem.
Lykožrút drahší ako zlato
Podľa svedkýň množstvo firiem založil Vareha na to, aby bolo možné účtovať nadmerné odpočty DPH. Kontrolórky zaujali i ceny, za ktoré podnikateľ euroočká a lykožrúty predával.
Kým certifikované euroočká sa predávali v priemere po tridsať korún, on ich speňažil po sto a viac korún. Fakturovaná cena lykožrútov sa pohybovala na úrovni cien zlata či kaviáru.
Prvá zo svedkýň dnes k obchodu s euroočkami uviedla, že v prípade odberateľa - maďarskej firmy, sa uskutočnenie obchodu nepotvrdilo podľa maďarskej daňovej správy. Tovar teda údajne dodaný nebol.
Táto spoločnosť od roku 2006 nepodala daňové priznanie, nejavila sa ako obchodujúca a navyše, človek, ktorý mal byť jej konateľ, zomrel ešte pred vznikom spoločnosti.
Svedkyňa dodala, že euroočká nemohli skontrolovať, keďže mali byť už predané do Maďarska.
Ďalšia kontrolórka k lykožrútom vypovedala, že išlo o zaujímavý obchod, najmä čo sa týka financií. Pri porovnaní ceny komodity zlata mali byť totiž lykožrúty drahšie. Tie porovnávali tiež s hodnotou kaviáru.
Varehove majetky na Zemplíne pustnú
Pozrite si fotogalériu >>
Bažanty uhynuli
Kontrolórka uviedla, že počas svojej praxe sa s niečím podobným nestretla. Mikuláš V. na súde ešte v novembri uviedol, že lykožrút slúžil pre bažantov, ktoré chovali, tak ako proteín pre športovcov.
Svedkyňa dnes uviedla, že chceli vidieť kŕmenie bažantov lykožrútmi, bolo im však povedané, že bažanty sú buď predané alebo zdochli.
Rovnako malo byť zaujímavé množstvo lykožrútov, ktoré pribudli ako keby "z večera do rána."
Na otázku sudcu, čo by mal Vareha predložiť, aby mu bolo takéto nadobudnutie lykožrútov uznané, svedkyňa uviedla, že napríklad zamestnancov, tiež to, koľko boli schopní pozbierať lykožrútov.
Podľa svedkyne počas kontroly spísali o lykožrútoch zápisnicu a prebrali tiež vzorky, ktoré im poskytol obžalovaný.
"Z týchto svedkýň, zamestnankýň FS, boli podstatné prvé dve, ktoré uviedli, že FS jednoducho neuznala reálnosť týchto obchodov, ani pokiaľ ide o množstvo, ani pokiaľ ide o reálnosť vykonania, ani účtované ceny. Preto boli vykonané doruby daní," uviedol TASR Šanta.
"My stále tvrdíme, že neobvyklosť komodity a neobvyklosť ceny tejto komodity neznamená nezákonnosť, respektíve trestnú zodpovednosť obchodovania s takými komoditami," dodal jeden z obhajcov obžalovaného Ľubomír Hrežďovič.
Obžalovaný „pán Zemplína“ tvrdí, že je nevinný a nespáchal skutky, ktoré mu kladie za vinu prokurátor. Tvrdí, že podnikal legálne, v súlade so slovenskými zákonmi.
Pojednávanie pokračuje vo štvrtok 6. decembra výsluchom ďalších svedkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín