Zamestnávatelia, ktorí týmto ľuďom vytvoria pracovné miesta, môžu žiadať o finančný príspevok na vykrytie veľkej časti mzdy.
MICHALOVCE. Od novembra začínajú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny spúšťať dva nové národné projekty zamerané na uľahčenie zamestnávania mladých ľudí.
„Nájsť si prácu pre mladého človeka je v súčasnosti pomerne ťažká a veľakrát neúspešná úloha. Zamestnávatelia uprednostňujú skúsených pracovníkov s niekoľkoročnou praxou, čo mladí ľudia málokedy spĺňajú,“ vysvetlil riaditeľ michalovského úradu práce Marián Červeňák.
Národné projekty sú určené pre mladých do 29 rokov vrátane, ktorí sú vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace.
V oboch projektoch ide o poskytnutie finančného príspevku zamestnávateľom, ktorí vytvoria pre mladého človeka nové pracovné miesto.
Zamestnávateľ dostane príspevok na mzdy
Prvý projekt Podpora zamestnávania nezamestnaných v samospráve by mal omladiť samosprávy.
„V tomto prípade sú oprávnenými žiadateľmi obce, mestá, samosprávne kraje a nimi zriadené rozpočtové a príspevkové organizácie,“ povedal riaditeľ.
Zamestnávateľ môže v tomto prípade dať prácu len na špecifické činnosti. Ak vytvorí pracovné miesto, tak bude počas 6 až 9 mesiacov dostávať mesačný príspevok maximálne 456,57 eura, ktoré môže použiť len na mzdové náklady najviac do 95% celkovej ceny práce.
Zvyšnými piatimi percentami sa musí na mzde podieľať sám zamestnávateľ.
A má ešte jednu povinnosť. „Po skončení vyplácania príspevku je zamestnávateľ povinný udržať pracovné miesto ešte minimálne raz také obdobie.“
Druhý projekt Podpora vytvárania pracovných miest obsahuje dva druhy podpory. V prvom ide o príspevok pre zamestnávateľa, ktorý vytvorí nové pracovné miesto na najmenej 18 mesiacov.
„Príspevok sa poskytuje mesačne vo výške 90% celkovej ceny práce, najviac však do sumy 456,57 eura počas 12 mesiacov. Zamestnávateľ má spoluúčasť 10%,“ vysvetlil Marián Červeňák.
V druhom prípade môže o príspevok požiadať len zamestnávateľ pôsobiaci v oblasti nákladnej cestnej a osobnej pozemnej dopravy, ak vytvorí pracovné miesto a zamestná mladého uchádzača na najmenej 30 mesiacov. A to len na pozície vodič alebo závozník.
„Príspevok sa poskytuje mesačne vo výške 95% celkovej ceny práce, maximálne do sumy 547,88 eura po dobu 9 mesiacov. Spoluúčasť zamestnávateľa je 5%,“ dodal.
Oba príspevky z tohto projektu je možné použiť iba na úhradu mzdových nákladov.
Zamestnávatelia prejavujú záujem
Podľa riaditeľa michalovského úradu práce prinášajú tieto projekty už aj prvé ovocie, aj keď sa ešte len rozbiehajú.
„Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Michalovce má záujem, aby sa tieto príspevky využívali, preto už oboznámil starostov obcí a primátorov miest, ako aj niektorých zamestnávateľov s možnosťou čerpania príspevkov z týchto národných projektov. Zamestnávatelia priebežne prejavujú záujem o tieto príspevky a podávajú žiadosti o ich poskytnutie,“ uzavrel.
V prípade národného projektu pre samosprávy evidujú na úrade 1 žiadosť, informovali sa traja zamestnávatelia.
V prípade druhého projektu sa už bolo informovať 35 zamestnávateľov a žiadosť podali siedmi, ktorí plánujú vytvoriť 10 pracovných miest.
Čo na to ľudia
Ľudia veria, že sa situácia na trhu práce začne konečne zlepšovať.
„Nezamestnanosť nielen na východe, ale na celom Slovensku je momentálne dosť vysoká. Vítam každý dobrý nápad, ktorý by mohol znížiť nezamestnanosť. Či toto bol dobrý nápad, to sa ukáže po čase a veľmi presne,“ povedala Jana Šándorová.
Ďalší opýtaný bol skeptickejší. „Ja to nevidím ružovo. Situácia je zlá všade na svete a zasiahlo to aj nás. Čiže si myslím, že sa to musí začať zlepšovať všade inde a vtedy sa nezamestnanosť zníži aj u nás. Ale ako sa hovorí, nádej zomiera posledná,“ povedal Martin Hodkovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín