Spoločenská hodnota jedenástich myšiakov lesných a troch krkavcov čiernych predstavuje dohromady viac ako 7-tisíc eur. Prípadom sa už zoberá polícia.
MICHALOVCE. Na väčšie množstvo uhynutých vtákov nás upozornil obyvateľ obce Čečehov. „Je to veľká škoda. Pochybujem, že tieto vtáky spáchali hromadnú samovraždu,“ povedal.
Vtáky už boli v rôznom štádiu rozkladu ukryté v krovinatom poraste pri kanáli pred obcou Čečehov. Presná príčina ich smrti zatiaľ nie je známa. Myšiaky pravdepodobne niekto zastrelil alebo otrávil.
Ochranári: Sú to užitočné dravce
Zoologička Zuzana Argalášová zo správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat potvrdila, že spoločenská hodnota jedného myšiaka lesného je vyše 663 eur a krkavca čierneho viac ako 265 eur.
Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti - BirdLife Slovensko vysvetlil, že takýto hromadný úhyn dravcov na východnom Slovensku ešte nemali.
Argalášová pripúšťa, že odhaliť páchateľa nebude jednoduché. “Odhaľovanie prípadov vtáčej kriminality je mimoriadne náročné. Všetky odhalené prípady predstavujú len nepatrný zlomok reálnej situácie na Slovensku. Hoci v tomto prípade nemuselo ísť o priamy úmysel usmrtiť dravé vtáky.“
Ľudí ženie k travičstvu a strieľaniu dravcov mýtus, že škodia. “Čoraz častejšie sa stretávam s vyjadreniami, že myšiaky sú premnožené. Kladú im za vinu znižovanie stavov menšej zveri - zajacov či bažantov. To je však nezmysel, dravce sú užitočné. Teraz sa vyskytujú na poli vo väčšom množstve preto, lebo je tam veľa drobných škodcov,“ objasnila Argalášová.
Ich usmrcovanie je v rozpore s legislatívou o ochrane prírody, ale aj so záujmami poľnohospodárov.
„Ak vyhubíme predátorov, premnožia sa hraboše, lebo ich nemá kto prirodzene loviť. Ak sa drobné hlodavce premnožia, poľnohospodári začnú používať viac chémie, ktorá sa môže dostať do potravín či pitnej vody,“ uviedla zoologička.
Repel nevylúčil, že vtáky mohli skonzumovať otravu v mäse, ktorá bola návnadou pre dravce.
Viac prezradí pitva
Košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó potvrdil, že prípadom sa už zaoberá polícia. Akým spôsobom vtáky zahynuli, bude známe až po pitve.
“Vec vyšetrujeme ako podozrenie zo spáchania prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Až po výsledku z pitvy vtákov budeme môcť rozhodnúť o ďalšom postupe,“ vysvetlil policajný hovorca.
Prípady vtáčej kriminality sú na Slovensku odhaľované pomerne zriedkavo.
Patrí sem nelegálny odstrel a odchyt vtákov, trávenie vtákov, vykrádanie a ničenie hniezd, nezákonné držby, chovy a obchodovanie s vtákmi, taktiež preparovanie vtáctva a zber vtáčích vajec v rozpore s príslušnými zákonmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín