Za jasného počasia môžu vidieť mesiac celkom zblízka, no nesklame ani pohľad na jasné hviezdy, galaxie. Popri tom sa môžu dozvedieť veľa zaujímavých informácií.
MICHALOVCE. Michalovská hvezdáreň za priaznivého počasia pripravuje pravidelné astronomické pozorovania pre verejnosť. Pozorovania nie sú masovou záležitosťou, ale záujem o ne zo strany Michalovčanov je.
„Musíme počítať s veľkosťou mesta. Minule tu boli kolegovia z pražskej hvezdárne a rozprávali sme sa o tej relatívnej návštevnosti. Prepočítané na počet obyvateľov máme oveľa viac návštevníkov ako Praha,“ vysvetlil astronóm Zdeněk Komárek.
Na pozorovania chodia rôzne veľké skupinky od 5 do 20 ľudí. „Niekedy príde len niekoľko ľudí, niekedy nepríde nikto. Je paradoxom, že keď je nádherné počasie, pekná obloha, na prvý pohľad vidno mliečnu cestu, vtedy nepríde nikto. A keď je zamračené, poprcháva, prídu ľudia na pozorovanie,“ dodal.
Pozorovanie, ktoré trvá zhruba hodinu, dá návštevníkom okrem možnosti pozrieť si hviezdy „zblízka“, aj možnosť niečo nové a zaujímavé sa o vesmíre naučiť.
„Pozorovanie sa začína na terase, kde im ukazujem súhvezdia, ktoré momentálne vidieť na oblohe, dozvedia sa niečo o pôvode ich názvov. V kupole návštevníkom ukážem aspoň po jednom objekte z každého typu pomocou ďalekohľadu,“ vysvetlil.
Pri bežnom pozorovaní napríklad Mesiaca stačí aj maličký ďalekohľad, aby bolo možné vidieť veľké množstvo kráterov na jeho povrchu.
Ďalekohľad v michalovskej hvezdárni dokáže ukázať návštevníkom kráter na Mesiaci, ktorý má niekoľko stoviek metrov.
„Najlepšie ďalekohľady na svete sú schopné ukázať objekty veľké len desiatky metrov. Napríklad kozmické sondy, ktoré oblietajú Mesiac, dokázali zachytiť aj stopy po pristáti Apolla,“ vysvetlil rozdiel.
Uvidíme kométu?
V tomto ročnom období je možné na oblohe vidieť ešte letné súhvezdia Herkules, Labuť a Lýra, dá sa pozorovať planetárna hmlovina.
„Na jesennej oblohe ďalej možné vidieť súhvezdie Pegas a Androméda, galaxiu v Androméde, na východnom obzore súhvezdie Býka, v ktorom je aj planéta Jupiter, takže môžeme pozorovať planétu s jeho štyrmi najväčšími mesiacmi.“
Aj v blízkej budúcnosti budú pozorovania zaujímavé. „V decembri a januári bude vidno zimné súhvezdia, napríklad Orion, bude sa dať nájsť aj 'krabia hmlovina ' v Býkovi, čo je pozostatok po supernove a iné,“ povedal Z. Komárek.
Dodal, že sa uvažuje o jednej kométe, ktorá by sa mala objaviť koncom budúceho roka.
„Kométy sú však veľmi neistá vec a to, čo sa píše, ešte nemusí byť pravda. Nevie sa, či tá kométa bude taká výrazná na oblohe, aby bola viditeľná voľným okom alebo ďalekohľadom. To je ešte ďaleko.“
Fakty
Astronomické pozorovania v decembri
5.12. a 7.12. o 17.30 hod.
12.12. a 14.12. o 17.30 hod.
19.12. a 21.12. o 17.30 hod.
28.12. o 17.30 hod.
Len v prípade jasného počasia.
ope
Autor: ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín