Tržnice mali svoju neopakovateľnú atmosféru. Michalovské trhy sa objavili aj na obrazoch maliara T. J. Moussona. Dnešné tržnice už to čaro stratili. Ľudia sa presunuli do nákupných centier a veľkých hypermarketov. Väčšina ľudí zájde na tržnicu len občas, niektorí tam už neboli roky.
MICHALOVCE. Na tržnici pri budove michalovského zimného štadióna na Športovej ulici je čulý ruch hlavne v sobotu, ale cestu na tržnicu si ľudia nájdu aj cez týždeň.
Nakúpiť tu môžu zeleninu – paradajky, uhorky, cibuľa, zemiaky, koreňová zelenia, ovocie – jablká, hrušky, ale aj med, sušené huby či množstvo rozličného tovaru v závislosti na ročnom období – dekorácie, smútočné vence, sviečky, vtáčie búdky.
Že ľudia už nejavia o trhoviská veľký záujem, potvrdil aj jeden z predávajúcich. „Ľudí chodí určite menej ako pred rokmi. Radšej nakupujú v hypermarketoch. Nie je to pre nás predajcov jednoduché, pretože prenájom trhového miesta nás niečo stojí,“ povedal.
Podľa neho by túto situáciu mohlo zlepšiť dokončenie budovy tržnice. Budova tržnice, ktorá je v blízkosti centrálnej mestskej zóny chátra prakticky od postavenia, pretože nikdy nebola dokončená. „Ľudia by boli pod strechou, v teple, chránení pred dažďom. Bolo by to lepšie.“
Budova nedokončenej tržnice chátra už 24 rokov. Už niekoľko rokov nie je ani majetkom mesta a jej dostavba je v nedohľadne.
Na trh chodí aj kvôli atmosfére
Požiadavky návštevníkov tržnice a trhovísk sa menia podľa ročného obdobia.
„Zjari nakupujú ľudia hlavne priesady rastlín a kvety. Neskôr je to hlavne zelenina, ktorej je v lete dostatok a je najchutnejšia. Teraz na jeseň je to hlavne o zemiakoch, koreňovej zelenine a kapuste. Ľudia si to nakúpia do zásoby aj na celú zimu.“
Jeho slova potvrdila aj zákazníčka Marína Kovaľová. „Na trh prichádzam často. Má to svoju atmosféru a pripomína mi to minulosť. Nakupujem hlavne zeleninu, záleží od ročného obdobia akú. Popri tom ma zaujmú aj iné veci do domácnosti.“
Zeleninu z trhu považuje za kvalitnejšiu ako v bežných obchodoch. „Neváham aj trošku priplatiť za chutnejšiu zeleninu.“
Ďalší oslovený bol na tržnici naposledy v lete. „Kupoval som uhorky na zaváranie. Dá sa povedať, že tie uhorky sú ako domáce. Oproti tým zo supermarketov sú určite lepšie,“ povedal Vladimír Danko.
Okrem zeleniny však nekupuje z trhu nič. „Nekupujem tam oblečenie, lebo sú to lacné veci z Číny, ktoré podľa mňa majú od kvality ďaleko.“
Ján Hošták sa priznal, že na trhovisku nebol, ani nepamätá. „Na tržnicu nechodím skoro vôbec. Mám to dosť od ruky a keď nemáte auto, tak je to zložitejšie. Radšej zájdem do obchodu, kde si nakúpim takisto všetko, čo potrebujem.“
Fakty
Cenník trhových miest
*Ceny závisia od umiestnenia trhového miesta, predajného miesta a dĺžky prenájmu. (vybrané údaje)
Tržnica na ul. Športovej
Ročný poplatok (v závislosti od predajného miesta) – 500 eur, resp. 332 eur
Mesačný poplatok – 80 eur
Denný poplatok – 6,50, 3,50, 2, resp. 0,50 eura
Trhové miesta na ul. Špitálskej, ul. Moskovskej, ul. Nad Laborcom
Ročný poplatok – 140 eur
Mesačný poplatok – 30 eur
Denný poplatok – 2, 1, resp. 0,50 eura
Trhové miesta na ul. Masarykovej
Ročný poplatok – 500 eur
Mesačný poplatok – 80 eur
Denný poplatok – 2, 1 euro
*Správcom tržnice a trhovísk sú Technické a záhradnícke služby mesta Michalovce.
ope
Trhovisko na Masarykovej. Ľudia tu nakupujú ovocie a zeleninu. Foto: ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín