Nezamestnaní v hmotnej núdzi kritizujú štát. Ak chcú poberať finančnú dávku, musia najprv znalcovi za ohodnotenie svojho starého auta zaplatiť 50 eur. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny tvrdí, že sa to zmení.
MICHALOVCE. Ak chcú ľudia v hmotnej núdzi, ktorí vlastnia staré osobné auto, od štátu mesačnú dávku 62 eur, musia za ohodnotenie svojho starého auta zaplatiť znalcom okolo 50 eur. Považujú to za zvrátené.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVaR) potvrdilo, že poplatok za znalecký posudok je pre nízkopríjmové skupiny ľudí finančne náročný. Od budúceho roka má preto platiť novela zákona, ktorá to zmení.
Pri podaní žiadosti o pomoc v hmotnej núdzi úrad práce skúma príjmové a majetkové pomery žiadateľa.
Ak nezamestnaný v hmotnej núdzi vlastní auto, úradu musí doniesť posudok vypracovaný znalcom, ktorý určí hodnotu vozidla.
Ak je hodnota auta vyššia ako 35–násobok sumy životného minima, teda viac ako 6 800 eur, nezamestnaný nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi.
Ak chce zlepšiť svoju finančnú situáciu, auto má prenajať alebo predať. Drvivá väčšina ľudí v hmotnej núdzi má staršie autá, ktorých hodnota nedosahuje ani 3 000 eur a napriek tomu musia znalcom za ohodnotenie auta platiť. Za vypracovanie znaleckého posudku platia od 30 do 50 eur.
Nezamestnaní: Je to choré
Nepríjemnú skúsenosť má aj 39-ročný Jozef A. z okresu Trebišov, ktorý je viac ako pol roka bez práce.
“Je to choré, ak ja ako človek v hmotnej núdzi žiadam od štátu 62 eur a za znalecký posudok na moje staré auto som musel znalcovi zaplatiť 30 eur. A to mi znalec povedal, že je ešte najlacnejší,“ povedal Jozef, ktorý vlastní desaťročnú Toyotu Yaris.
„Už na prvý pohľad je jasné, že to auto nemá hodnotu 6 800 eur. Stačí, aby sa úradníci pozreli do techničáku, aké je staré, prečo mám ešte platiť nejakému znalcovi?“ pýta sa rozhorčene.
Dodáva, že štát by mal nájsť iný spôsob, ako odhaľovať špekulantov, ktorí vlastnia luxusné autá a chcú poberať dávky v hmotnej núdzi.
„Neviem prečo pre jedného špekulanta by malo trpieť ďalších tisíc ľudí, ktorí skutočne potrebujú pomoc,“ povedal.
„Ja som za svoj 17-ročný Volkswagen Polo musela zaplatiť znalcovi 50 eur, aby som mala potvrdenie pre úrad práce, že moje auto nemá hodnotu 6 800 eur. Je to celé na hlavu,“ uviedla nezamestnaná Martina z Michaloviec.
Michal Jurči z tlačového odboru MPSVaR vysvetlil, že poberateľom dávky v hmotnej núdzi sa auto zatajiť neoplatí.
“Ak sa zistí, že poberateľ dávky a príspevkov vlastní osobné motorové vozidlo a toto pri podaní žiadosti o pomoc v hmotnej núdzi nenahlási, dávka a príspevky sa mu odnímu a poskytnutú pomoc v hmotnej núdzi musí vrátiť,“ uviedol hovorca.
Má sa to zmeniť
Jurči vysvetlil, že v súčasnosti je v legislatívnom procese návrh novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Novela by mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára.
“Navrhuje sa zmiernenie podmienok, nakoľko prax ukázala, že v súčasnosti požadovaný finančne náročný znalecký posudok je pre nízkopríjmové skupiny obyvateľov nedostupný a komplikuje proces posudzovania hmotnej núdze občana,“ uviedol Jurči.
Štát navrhuje, aby hodnotu auta bolo možné posúdiť na základe odborného stanoviska vyhotoveného znalcom, ktoré je menej nákladné ako znalecký posudok.
Nezamestnaní by mali mať po novom možnosť preukázať hodnotu auta aj faktúrou od predajcu. Preukazovanie hodnoty auta sa nebude vyžadovať pre jedno vozidlo, ktoré bude podľa technického preukazu staršie ako 10 rokov.
“Pri vlastníctve viacerých motorových vozidiel starších ako 20 rokov sa na tieto ako na majetok nebude prihliadať vôbec,“ spresnil Jurči.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín