Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Vyše stopäťdesiat nespokojných zamestnancov štyroch súkromných spoločností, ktoré vyrábajú v areáli Chemka Strážske, protestovalo v uliciach mesta. Zamestnanci požadujú vyššie platy.
STRÁŽSKE. Nízke mzdy, nedodržiavanie kolektívnej zmluvy a neuspokojivé výsledky v doterajšom kolektívnom vyjednávaní, to sú podľa odborárov dôvody prečo včera zorganizovali protestné zhromaždenie.
Protestujúci zamestnanci kráčali s transparentmi od hlavnej brány areálu Chemka až na Námestie Alexandra Dubčeka v Strážskom.
Do protestu sa zapojili zamestnanci spoločností Chemko, a.s. Slovakia, Light Stabilizers, s.r.o., Prvá hasičská, a.s. Strážske a Chemko Light Stabilizers, s.r.o.
Žiadajú vyššie platy
Predseda odborovej organizácie Združenie zamestnancov Strážske Ján Kotus vysvetlil, že pracovníkom nerástli mzdy už sedem rokov.
Preto požadujú zvýšenie tarifných a všetkých zmluvných a osobných základných platov o 25 percent, každý rok automatické zvyšovanie miezd o infláciu, minimálne o 3 percentá, zavedenie vyplácania 13. a 14. platu vo výške 400 + 400 eur.
Podľa odborárov dochádza v spoločnostiach k odlievaniu zdrojov formou neefektívnych a nepotrebných dodávok a služieb, ktoré majú dlhodobý negatívny dopad na zamestnancov, rozvoj a konkurencieschopnosť. Kotus uviedol, že platy zamestnancov nedosahujú ani 500 eur.
Do protestu sa zapojil aj Tomáš Hruška, ktorý v Chemku pracuje ako podnikový vodohospodár už 30 rokov. „Je to aj v záujme firmy, aby sa to riešilo. Tieto platy sú demotivujúce. Musíme sa pozerať aj na to, kde zohnať nejaký vedľajší flek, aby rodina vyžila,“ povedal Hruška.
„Pracujem tu tridsať rokov ako robotník, elektrikár. Za chvíľu idem do dôchodku a mám nízky plat,“ dodal Peter Lenhárt.
Ostrý štrajk nechystajú
Predseda miestnych odborov Ján Kotus vysvetlil, že napriek nespokojnosti zamestnancov ostrý štrajk nateraz vylučujú.
„Pracujeme v oblasti priemyslu, kde vyhlásiť štrajk nie je také jednoduché. Je to veľký problém, je tu trojzmenná prevádzka. Nie sme zástancovia tohto riešenia. Chceme rokovať,“ povedal.
Manažérka pre masmediálnu komunikáciu spoločnosti Chemko Slovakia Anna Vojteková vysvetlila, že zamestnanci, ktorí sa zúčastnili na proteste, sú zamestnaní vo viacerých spoločnostiach v likvidácii, čo sa nepriamo podpísalo aj pod ich nespokojnosť.
Dodala, že rokovania ešte nie sú ukončené a určite budú hľadať kompromis.
“Spoločnosť Chemko Slovakia sa s požiadavkami svojich pracovníkov oboznámila a berie ich na vedomie. V najbližšom období sa vedenie spoločnosti Chemko Slovakia stretne s predstaviteľmi združenia zamestnancov. Spoločne budeme hľadať kompromis, tak aby sme problém s ohodnotením zamestnancov vyriešili k spokojnosti oboch zúčastnených strán,“ vysvetlila Vojteková.
Fakty
Chemko vyrába už 60 rokov
Chemická výroba v Strážskom sa začala v roku 1952 výstavbou továrne s výrobou zameranou na produkciu výbušnín a medziproduktov určených pre vojenské a civilné účely. V roku 2005 bola výroba ukončená.
V roku 2009 bola spoločnosť Chemko, a. s. Strážske na základe rozhodnutia valného zhromaždenia zrušená a od toho istého dňa vstúpila do likvidácie.
V súčasnosti dcérska spoločnosť Chemko, a. s. Slovakia vyrába chemické produkty anorganickej a organickej chémie, akými sú svetelné stabilizátory a ich medziprodukty, pentaerytritol a fenolické živice. Ďalšie dcérske spoločnosti zabezpečujú obslužné činnosti pre chemickú výrobu v areáli Chemka a pre externých klientov.
mpo
Foto k článku: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín