Plánujú upraviť aj pováľané náhrobné kamene a miesta posledného odpočinku.
SOBRANCE. Autorom myšlienky úpravy cintorína je Sobrančan Ján Semka.
S čistením posledného miesta odpočinku sobranských Židov začali dobrovoľníci začiatkom marca. Na prácach sa podieľajú aj pracovníci z projektu drobných obecných a aktivačných prác.
Semka vysvetlil, že väčšina potomkov nebohých Židov, ktorí sú pochovaní na tomto cintoríne, skončila svoj život v koncentračných táboroch.
“Následný politický a ekonomický vývoj spôsobil, že z tých, čo prežili, v súčasnosti v Sobranciach nežije žiadna židovská rodina. Táto komunita však hlavne v medzivojnovom období vytvárala v meste hodnoty, ktoré sme my, obyvatelia mesta, ešte dlho užívali a užívame. Preto je patričné, aby sme toto miesto posledného odpočinku upravili do slušnej podoby,“ objasnil Semka.
Zo spustnutého cintorína už odstránili kry a náletové dreviny. Plánujú ešte postaviť nové oplotenie, vyklčovať korene, upraviť terén a obnoviť hrobové miesta.
„Odstraňovanie drevín konzultujeme s odborníkmi z odboru dendrológie tak, aby sme vniesli do prostredia aj prvky pútavej krajinotvorby s ohľadom na prímestský urbanizmus,“ spresnil dobrovoľník.
Na cintoríne našli aj otvorené hrobové miesta a mínu
Do obnovy cintorína sa zapojila aj mládež z Klubu mladých pri Centre voľného času Zvonček v Sobranciach, ktorá prišla pomôcť s upratovaním.
Spoločne vyzbierali a vytriedili niekoľko vriec komunálneho odpadu. Našli sa tam dokonca aj plechovky od piva, PET fľaše, pneumatiky či vysekané dlaždičky z kúpeľne.
“Množstvo náhrobných kameňov sme našli úmyselne poškodených, pováľaných či poškriabaných. Veľa kameňov niekto ukradol. Nás už vlastne neprekvapilo, že sa našli sa aj takí občania, ktorí sa neotáľali ukradnúť kovové stĺpy pôvodného oplotenia. Ako sme zistili po odstránení krovia, našli sa dokonca aj takí, ktorí otvárali hrobové miesta,“ povedal Semka.
Dodal, že počas prác natrafili aj na nevybuchnutú mínu, ktorú zneškodnil privolaný pyrotechnik.
Zorganizovali výstavu
Semka dodal, že v súčasnosti sa pracuje na katalogizácii hrobových miest.
„Dúfam, že sa nám ohlásia potomkovia ľudí, ktorí sú tu pochovaní, ale aj tých, ktorí odišli žiť mimo Sobraniec,“ uviedol.
V septembri počas Sobranského jarmoku otvorili aj výstavu o živote zaniknutej židovskej komunity v meste s názvom Životy tých druhých.
Výstava prináša zaujímavé informácie o holokauste sobranských Židov, ale aj o úprave židovského cintorína.
Na otvorení výstavy bol aj riaditeľ múzea holokaustu SNM v Seredi Martin Korčok. Autormi výstavy sú Denisa Viňanská a Ján Semka.
S ohľadom na pretrvávajúci záujem verejnosti termín výstavy predĺžili do 19. novembra.
Autor: sem
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín