Podnikateľ z východu Mikuláš Vareha čelí pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici obžalobe pre skrátenie a neodvedenie dane a poistného. Dohodu o vine a treste aj napriek niekoľkým ponukám odmietol. „Som nevinný,“ hovorí.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie SME.
BANSKÁ BYSTRICA/TREBIŠOV. Jedenásť firiem podnikateľa Mikuláša Varehu podľa polície a prokuratúry fiktívne obchodovalo medzi sebou.
Tovar sa ani nepohol zo skladov, majiteľa menil vraj len na papieri. Väčšina jeho firiem nemala údajne takmer žiadnych zamestnancov, ani majetok.
Jeden z obchodov urobil s konateľom maďarskej firmy, ktorý už bol niekoľko rokov mŕtvy. Vareha, známy na východe Slovenska aj ako pán Zemplína, mal obrať štát na daniach o vyše 58 miliónov eur.
Vareha obchodoval v rokoch 2007 až 2010 s rôznymi komoditami. V tomto konkrétnom prípade zarábal na lykožrútoch a štepných púčikoch jabloní.
„Všetky obchody sa udiali legálne. Kúpili sme, predali, zaúčtovali,“ vyvracal tvrdenia prokuratúry Vareha. Keď si sudca kýchol, povedal, pravda je.
Milióny lykožrútov mali zbierať ručne
Prokurátor Ján Šanta tvrdí opak. Obchody v množstvách ako napríklad 414 miliónov lykožrútov alebo 55 miliónov štepov sú podľa neho nereálne.
„Také množstvá sa na Slovensku ani nevyskytujú, okrem toho sú neobchodovateľné,“ dodal Šanta, ktorý stanovisko opiera o posudky znalcov.
Vareha podrobne popísal, ako zbierali stovky miliónov lykožrútov. Doviezli kamióny napadnutej guľatiny a lákali ich na čerstvo narezané drevo vo dvore firmy.
Potom ich zbierali škrabkami a lopatkami ručne. Stačili na to údajne dvaja ľudia, „lebo chrobák priletí sám“. Časť produkcie mrazili. Zamestnanec, ktorý to mal na starosti, už zomrel.
„Keby lesníci mali viac peňazí, chytali by miliardy lykožrútov. Prokuratúra hovorí o veľkom počte. Dva milióny lykožrútov, to je niekoľko vedier. Hodil som vedrá do audiny a kŕmili sme bažantov. Lykožrút je pre bažanty ako proteín pre športovcov,“ objasňoval podnikateľ.
Vareha tvrdí, že ho daňové úrady šikanovali. Napríklad v roku 2009 mal kontrolu každý deň, rok pred tým každý druhý. Žiada vypočuť všetkých daňových úradníkov.
„Tím 200 daňových úradníkov pracoval na akcii Vareha. Všetko bolo v poriadku. Žiadna škoda nevznikla. Nedlhujem štátu ani euro,“ dodal.
Obhajcovia: Obžaloba je nezákonná a neodôvodnená
Varehovi obhajcovia tvrdia, že obžaloba je nezákonná a neodôvodnená. Podnikateľ dostal desať dní vrátane víkendu na preštudovanie vyšetrovacieho spisu. Nestihol ani polovicu a doštudovať mu ho už nedovolili.
„Prokurátor pripustil, že došlo k porušeniu práva na obhajobu pri výsluchoch,“ konštatoval obhajca.
Polícia zatkla Varehu začiatkom minulého roku. O vyše rok neskôr sa chcel dostať z väzby, ale Najvyšší súd SR to zamietol.
Vareha sa takmer dostal z väzby v júli tohto roku. Špecializovaný trestný súd ho pustil, ale Najvyšší súd verdikt zrušil po sťažnosti prokurátora.
Pán Zemplína sa rád videl v televízii najmä s vplyvnými ľuďmi. Začiatkom roka 2009 rozdával deťom v školách jablká spolu s manželkou prezidenta Silviou Gašparovičovou. Objavil sa aj na inauguračnej slávnosti prezidenta.
Prezidentská kancelária vyhlásila, že nepreveruje daňové záležitosti donorov nadácie prezidentovej manželky. Účasť na inaugurácii vysvetliť nevedeli. Na zozname pozvaných údajne nebol.
Mikuláša Varehu najskôr obvinili z daňových podvodov za 29 miliónov eur. Neskôr obvinenie rozšírili o ďalšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín