MICHALOVCE. Na území Zemplína pokračuje v týchto dňoch jesenná migrácia vtákov. Tradičné sťahovanie operencov, ktoré sa začalo už na sklonku augusta, tam vyvrcholí pravdepodobne na prelome novembra a decembra.
Samuel Pačenovský zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti Birdlife Slovensko TASR informoval, že ako prvé začali odlietať na sklonku leta do svojich tradičných zimovísk v Afrike dážďovníky, ktoré potom nasledovali bociany a lastovičky.
V týchto dňoch pozorujú ornitológovia na Zemplíne migráciu škorcov, škovránkov a trasochvostov, podobe ako aj početných kŕdľov husí, ktoré tam prilietajú zo Škandinávie a Ruska. "Očakávame ešte prílet kačíc z ďalekého severu," podotkol Pačenovský.
Ornitológovia zaznamenávajú v týchto dňoch na území Zemplína aj druhy sťahovavých vtákov, ktoré tam počas zimy zostanú. Zo Škandinávie a Baltského mora k nám začínajú prilietať kormorány veľké. Ďalším druhom, ktorý by mal po prílete prezimovať na Zemplíne, sú myšiaky severské.
Sťahovanie operencov na jar a na jeseň nie je podľa slov ornitológa rovnaké. Jesenný ťah je trocha pozvoľnejší, jarný prebieha rýchlejšie.
"Migráciu vtákov spôsobujú ich hormonálne zmeny. Na jar sú motivované čo najskôr priletieť na ich tradičné miesta, aby sa tam mohli zahniezdiť," vysvetlil Pačenovský.
Jarné sťahovanie vtákov na Zemplíne je zároveň druhovo pestrejšie. Mnohé vtáky sa totiž pri jesennej migrácii na tomto území už nezastavia. Ide napríklad o žeriavy popolavé.
Na jar je možné pozorovať približne 4000 jedincov tohto druhu na Senianskych rybníkoch, na jeseň naším územím už iba preletia.
Zavŕšenie jesennej migrácie vtákov na Zemplíne sa očakáva na prelome novembra a decembra.
"Ako posledné budú od nás odlietať cíbiky, holuby hrivnáky prípadne posledné kŕdle škovránkov a škorcov," uzavrel Pačenovský s tým, že približne v tomto období dorazia na svoje tradičné zimovisko aj spomínané myšiaky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín