Tento rok na nej bude reprezentovať Slovensko pedagóg z Trebišova, pilot teplovzdušného balónu Peter Serbinčík.
TREBIŠOV. Koncom októbra odlieta do Japonska Trebišovčan Peter Serbinčík. Od roku 1997 sa zúčastňuje medzinárodnej balónovej fiesty v meste Saga na ostrove Kjúšú.
Peter Serbinčík je pedagóg, no už 25 rokov sa venuje aj lietaniu teplovzdušným balónom. Prvýkrát ho zbadal lietať nad Trebišovom počas jarmoku.
„Hnal som sa za ním na bicykli tri kilometre. Keď posádka pristála, ponúkol som sa, že im pomôžem baliť padák. Potom som sa opýtal, či by som s nimi mohol lietať,“ spomína na stretnutie so zakladateľmi Balónklubu Michalovce Miroslavom Gecim a Jozefom Kondrom.
Lietaniu balónom sa potom doslova upísal. Doteraz nalietal 400 hodín. Venoval mu každú voľnú chvíľu, precestoval kvôli nemu mnoho krajín, dostal sa aj až na Kamčatku.
„V roku 1996 som sa na majstrovstvách Slovenska umiestnil na 3. mieste a spolu s pilotkou Alicou Prušovou z Humenného som sa kvalifikoval na majstrovstvá sveta do Japonska,“ povedal.
Japonci si megašou nenechajú ujsť
„Je to jedna z najprestížnejších súťaží na svete. Chodievam tam pravidelne už 15 rokov. Zúčastňuje sa jej 60 až 70 posádok. Súťaží sa päť dní, posádky absolvujú desať letov, v ktorých sa hodnotí nielen ovládanie balóna, ale aj lietanie na presnosť. Je to ohromná šou pre divákov. Japonci túto súťaž milujú, každoročne tam príde od 150- do 200–tisíc divákov. Je to vlastne aj jedna z najväčších akcií na svete,“ povedal.
Petrovu posádku balóna tvoria každoročne iní ľudia. „Pred piatimi rokmi bol v našej posádke slovenský veľvyslanec v Japonsku Peter Vršanský,“ poznamenal Serbinčík.
Všetky náklady si Serbinčík a jeho posádka hradia sami. Do Japonska ale s balónom necestuje. Priamo v Sage si ho požičia od organizátorov.
V Japonsku si našiel svoju rodinu
„V roku 1997 ma organizátori spolu s našou posádkou ubytovali v rodine Kawanovcov. Odvtedy bývame u týchto manželov každý rok. Sú nesmierne milí a pohostinní. Stali sa z nás viac ako priatelia. Hovorím, že idem k svojej babke a dedkovi do Japonska. Manželia sú vitálni osemdesiatnici. Dokonca sme ich motivovali k tomu, aby prišli aj k nám na Slovensko,“ povedal Serbinčík.
Dodal, že v prípade nepriaznivého počasia, keď nemôžu balóny vzlietnuť, sa zahraniční piloti a ich posádky venujú spoznávaniu Japonska.
Pre Serbinčíka je to krajina, ktorej ľudia, príroda a kultúra si dokážu človeka podmaniť a motivovať k tomu, aby dokázal urobiť čokoľvek pre každoročný návrat.
„Aj tento rok tam budem dva týždne. Budem sa snažiť, aby som sa v súťaži umiestnil na čo najvyššom mieste,“ povedal pred pripravovaným odletom.
Veľkolepá šou. Saga International Ballon Fiesta má každoročne od 150– do 200-tisíc divákov.
Pohľad z koša. Aj takto vnímajú medzinárodné podujatie v Sage piloti a posádky balónov.
Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín