Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Radšej volajte včas kominára, ako neskôr hasičov

Mnohí ľudia si nenechali skontrolovať komíny. Dôsledkom môžu byť požiare.

Čistenie komínov.Čistenie komínov. (Zdroj: Ilustračné - Veronika Janušková)

Vykurovacia sezóna je tu. Mnohí ľudia si nenechali skontrolovať komíny. Dôsledkom môžu byť požiare, ktoré aj vlani po sebe zanechali škody v desiatkach tisícoch eur.

MICHALOVCE/SOBRANCE. Kontrola komína pred vykurovacou sezónou je dôležitá. Bez nej môžu majitelia domov prísť veľmi ľahko o strechu nad hlavou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do tejto kategórie požiarov nepatria len „komínové“ požiare, ale tiež požiare od vykurovacích telies, čo spolu veľmi úzko súvisí. Skoro všetky prípady požiarov od komínov spôsobuje zlý technický stav komínového telesa.

SkryťVypnúť reklamu

„Najčastejšie ide o necelistvý, teda netesný komínový plášť, v dôsledku čoho dochádza k úniku splodín horenia do okolia. Ak sú v blízkosti takého komína horľavé látky (zvyčajne to býva drevená strešná konštrukcia), od iskier alebo sálavého tepla dôjde k preneseniu ohňa a vzniku požiaru,“ vysvetlil Dušan Guľaš, vedúci oddelenia požiarnej prevencie OR HaZZ v Michalovciach.

Pri vykurovacích telesách býva príčinou zanedbanie dohľadu nad vykurovacím telesom, umiestňovanie horľavých predmetov do tesnej blízkosti zdroja tepla a takisto netesný odvod spalín do komína.

Skontrolovať ho dajte profesionálom

Kvalitná kontrola spojená s prípadným vyčistením komína má vplyv nielen na požiarnu bezpečnosť, ale tiež na ťah komínového telesa a tým aj výkon spotrebiča.

SkryťVypnúť reklamu

„Často sa stáva, že občania si úkony spojené s kontrolou a čistením komínov vykonajú sami svojpomocne, pričom na túto činnosť nemajú patričné odborné predpoklady ani vedomosti, dostatočné skúsenosti a nemajú ani príslušné pomôcky a náradie. Odporúča sa túto činnosť zveriť odbornej kominárskej organizácii,“ uviedol Dušan Guľaš.

Čoraz častejšie ľudia kúria dvojakým spôsobom – plynom a súčasne tuhým palivom v kozuboch alebo ústredným vykurovaním na tuhé palivo.

„Platí zásada, že na jeden komínový prieduch možno napájať len spotrebiče s rovnakým druhom paliva. Ďalej treba mať na zreteli, že vykurovanie mokrým a hlavne surovým drevom spôsobuje vytváranie vrstiev dechtu na stenách komína, spotrebič nadmerne dymí a následne môže dôjsť tiež k samovznieteniu sadzí,“ upozornil.
Dodal, že v praxi sa osvedčil postup, keď sa drevo určené na vykurovanie suší najmenej jednu sezónu, teda 12 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Požiare spôsobili vysoké škody

V minulom roku bolo v súvislosti s vykurovaním zaznamenaných v okrese Michalovce 15 požiarov s priamou škodou 56 990 eur. V okrese Sobrance to bolo 7 požiarov a škoda činila 4 660 eur.

„Našťastie nikto pri nich neprišiel o život, v jednom prípade došlo k zraneniu osoby. Najčastejšie tieto požiare vznikajú na začiatku vykurovacieho obdobia a tiež v čase silných mrazov.“

Medzi najväčšie požiare tohto typu patril požiar penziónu Dolina na Zemplínskej šírave alebo požiar rodinného domu na Vrboveckej ulici v Michalovciach. Škody boli vyčíslené v desiatkach tisícoch eur.

V komíne našli aj stavebný odpad

Majiteľ kominárstva Tibor Ondo-Eštok potvrdil, že zvýšený záujem o kontrolu komínov pociťujú práve v tomto období, keď sa blíži vykurovacia sezóna.

„Zo skúseností môžem povedať, že čím ďalej, tým viac ľudí kúri drevom, pretože to považujú za lacnejšiu alternatívu v porovnaní s plynom. Teraz máme najpernejšie obdobie, robíme na plné obrátky. Bolo by lepšie, keby ľudia na to mysleli už v lete.“

Dodal, že pravidelná kontrola je dôležitá. „Ak sa kúri celú zimu, stojí zato dať si pravidelne čistiť komín. Ak je to objekt len občasného užívania ako rekreačná chata, tak stačí raz za dva roky.“

Pri čistení komínov sa okrem sadzí občas nájde aj niečo, čo ich prekvapí či zaskočí.
„Stávajú sa aj kuriózne situácie. Najmä stavbári, ktorí robia nejaké práce na streche a nechce sa im odpad zniesť dole, radšej využijú otvor v komíne a tým nám 'uľahčia' prácu,“ dodal T. Ondo-Eštok.

Nie všetci sú zodpovední

Ľudia o dôležitosti kontroly komínov vedia. „Komín si dávam kontrolovať každý rok. Myslím, že je to dôležité, pre pár korún by som nerád stratil celý dom. Také požiare, ktoré vám zachvátia strechu, spôsobujú veľmi veľké škody. Nechcem to riskovať,“ povedal Peter Sivčák.

Ale nájdu sa aj takí, ktorí kominára nevolajú pravidelne.

„Musím sa priznať, že komín si nedávam kontrolovať každý rok. Kúrim suchým drevom, a preto by sa mi nemal komín tak zanášať. Dávam si na to pozor, ale aspoň každý druhý rok si kominára zavolám,“ uviedol pán Marián.

Čo hovorí zákon

Kontroly a čistenie komínov

Lehoty kontrol a čistenia komínov závisia od výkonu spotrebiča, druhu paliva a konštrukčného vyhotovenia komína (či ide o komín s vložkou alebo bez nej), ale pre občana platí všeobecná zásada, že tento úkon sa má vykonať najmenej raz za 12 mesiacov. Táto lehota platí pri používaní plynného paliva a výkone do 50 kW, pri tuhom palive je táto povinnosť dokonca raz za 4 mesiace.

„Osobitnú kapitolu a v súčasnosti aj akúsi módnu vlnu predstavujú kozuby s rozvodmi horúceho vzduchu. Tu treba mať na zreteli hlavne povinnosť jeho preskúšania pred uvedením do prevádzky. Mimochodom, táto povinnosť platí všeobecne pri všetkých nových komínových telesách a toto môže robiť len odborník. Opakované kontroly a čistenie komínov predpisy dovoľujú robiť aj laikovi, ale odporúčam aj toto zveriť profesionálnemu kominárovi. Ten má na to požadovanú zručnosť aj príslušné náradie. Improvizovať pre pár eur sa tu nevyplatí,“ upozornil Dušan Guľaš, vedúci oddelenia požiarnej prevencie OR HaZZ v Michalovciach.

ope

Poplatky a sankcie

Ak k vám príde kominár v rámci návštevy celej obce, zaplatíte za kontrolu a vyčistenie komína 5 eur (vrátane dopravy a DPH). Vyššia cena je, ak k vám príde kominár na individuálnu požiadavku (v závislosti od vzdialenosti atď.).

Fyzické osoby môžu za požiar spojený s vykurovaním v rámci priestupkového konania dostať pokutu až do 331 eur, u právnických osôb je to v rámci správneho konania až do 8 298 eur.

ope

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu