Tie sú známe aj za hranicami Slovenska, napriek tomu tento kút našej krajiny nie je vyhľadávanou destináciou.
SOBRANCE. Zemplínske osvetové stredisko Michalovce s finančnou podporou KSK usporiadalo počas Dňa sv. Huberta v Sobranských kúpeľoch prezentáciu a ochutnávku vín sobranskej vínnej oblasti pod názvom SOVIN 2012.
Cieľom podujatia bolo prepojenie tradície lesníctva, poľovníctva, vinárstva a vinohradníctva.
Návštevníci mali možnosť zdarma ochutnať najlepšie miestne vína, ktoré zvýraznili chuť jagereka, poľovníckej špeciality pripravenej lesníkmi i poľovníkmi v tradičnej súťaži. Podujatie sa nieslo v duchu tradícií a ľudových piesní v podaní členov Ľudovej hudby Čerešeň.
Sobranský región ponúka výborné vína a teda bolo čo ochutnávať.
„Tunajší vinári sa špecializujú hlavne na pestovanie štandardných odrodových a prívlastkových vín. Je tu zavedená aj výroba klasickou technológiou barrique v sudoch,“ povedala Erika Demčáková zo sobranského pracoviska ZOS Michalovce.
„Najznámejšie vinice sú v Tibave, Orechovej a Choňkovciach. Zo značiek vyniká Rulandské biele, Rizling, Muller – Thurgau, Tramín červený, Chardonay, neodmysliteľná Frankovka či Cabernet Savignon, ale aj novinky Dunaj a Neronet,“ dodala.
Tieto vína sú známe nielen na Slovensku, ale aj za jeho hranicami, napriek tomu sobranský región nepatrí k vyhľadávaným turistickým destináciám.
„Svoje poklady skrýva, je krajinou nespoznanou. Práve program KSK s názvom Terra Incognita ponúka tematické cesty – Vínnu, Gotickú a Železnú.“
Okres Sobrance sa môže pýšiť tým, že cez jeho územie vedie Vínna a Gotická cesta. Zámer organizátorov bol prostredníctvom tejto ochutnávky a prezentácie vín rozvíjať cestovný ruch a prostredníctvom zaradenia zážitkových prvkov prilákať viac návštevníkov do regiónu.
Fakty
Vinárstvo v sobranskej oblasti
Sobranská vinohradnícka oblasť sa rozprestiera na južných svahoch Vihorlatských vrchov, spájajúcich Karpaty s Východoslovenskou nížinou. Vinohradnícke trate tejto oblasti majú výnimočnú pôdu a klimaticky patria k najteplejším oblastiam na Slovensku, čo pozitívne ovplyvňuje kvalitu vín.
Dnešná tradícia vinárstva a vinohradníctva nadväzuje na vinohradnícku históriu tejto oblasti, ktorá siaha až do 13. storočia, keď Sztárayovci, majitelia Tibavy, Sobraniec a celého michalovského panstva udelili obci Tibava právo pestovať vinič.
ope
Autor: ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín